Rio de Janeiro – Ipanema

1

Ipanema, Rio de Janeiro şehrinin sosyal hayatının bir parçası. İnsanlar burada tanışıyor, burada aşık oluyor, burada iş konuşuyor, iş çıkışı bu plajda rahatlıyor, spor yapıyor, bira içiyor, ya da çocuklarını buraya getiriyor…  

Ipanema hem güvenlik hem de plajı açısından kalınabilecek en iyi yerlerden biri ama hemen yanındaki Leblon’u da tercih edebilirsiniz. Genellikle büyük dalga arayan sörfçülerin ve yakınlardaki favela gençlerinin  tercihi olan Arpoador ve Leblon arasında bulunan Ipanema sahili, Copacabana’ya göre hem daha temiz bir denize sahip hem de özellikle geceleri daha güvenli.

Ipanema’da kalacağım otelin rezervasyonunu  www.booking.com ‘dan yapmıştım. En güvenli yer olduğu için Ipanema’da kalmayı tercih ettim.  Copacabana’ ya göre daha az otel var ve daha pahalı, ama inanın otelinizin yeri Rio’da çok önemli.Ben Mar Ipanema otelinde kaldım, çünkü biraz geç rezervasyon yaptırdığım için çoğu otelde yer kalmamıştı. Size tavsiyem, oteliniz için  mümkün olduğunca önceden rezervasyon yaptırmanız, çünkü hem fiyatlar çok artıyor hem de istediğiniz otelde yer bulamayabiliyorsunuz. Sahilden 2 sokak daha yukarıda bulunan Mar Ipanema, küçük sayılabilecek 4 yıldızlı bir otel. Odaları son derece büyük ve temiz. Odalarda kasa da bulunuyor. Değerli eşyalarınızı mutlaka kasaya kaldırın, çünkü ne olursa olsun temizlik görevlilerinin çok güvenilir olmadığı söyleniyor.

Otelin lokasyonu birçok benzerine göre çok çok iyi. Tam sahil yolunda bulunan birkaç otelden sonra (örneğin Ceasar Park, Best Western Sol Ipanema, Everest Rio vs)  kalabileceğiniz en iyi otellerden biri. Otelin altında küçük bir Devassa barı var, haftasonunda çok kalabalık oluyor. Yemekleri son derece güzel fakat porsiyonları çok büyük, tek başınıza iseniz çok fazla geliyor, 2 kişi paylaşabilirsiniz. Otelin kahvaltısı da yine aynı Devassa barında ve çok lezzetli, bir sürü tropik meyveyle dolu!

Benim seyahatim boyunca her akşam yağmur yağdı. Yanınıza yağmura uygun ayakkabılar hatta yağmurluk ve şemsiye almanızda fayda olabilir. Bir brezilya markası olan ve benim çok sevdiğim plastik Melissa ayakkabılarından da alabilirsiniz.  İstanbul’da yağdığında sele neden olabilecek kadar yağmur yağıyor ve durduktan 1 saat sonra yerler kuruyor.

Benim gözlemlediğim, turistlerin veya orada yaşayan yabancıların, Brezilyalılardan çok daha rahat olmaları. Brezilyalılarda sürekli bir korku ve endişe hissediyorsunuz.

Posto 9

Ipanema plajı 2 mil uzunluğunda ve geniş bir plaj. “Posto” larla (cankurtaran kuleleri) bölümlere ayrılmış. Tüm postoların kendine göre bir anlamı var ve farklı insanlar geliyor. Ipanema boyunca 3 posto var, 8,9 ve 10.  Posto 8 ve 9 arası, gökkuşağı bayrağından da tanıyabileceğiniz bölüm genelde gayler tarafından tercih ediliyor. Burada son derece yakışıklı ve bakımlı erkekler görebilirsiniz.

Sanatçıların, gençlerin ve aktörlerin buluşma noktası olan posto 9, Ipanema’nın en popüler ve meşhur bölümü. Ayak voleybolunu bu bölümde bol bol görebilirsiniz.

Posto 10′ dan hemen önce meşhur Cap Ferrat’ın ( tüm dairelerin 600 m2 civarında ve en az 2 milyon dolar değerinde olduğu bir bina) önünde ise, plajdaki en yakışıklı ve güzel insanları görebilirsiniz. Burası zenginlerin plajdaki yeri olarak biliniyor. 

Leblon’daki posto 11 ve 12 ise genelde üst-orta sınıf ailelerin tercihi. Ben günlerimi posto 9’da geçirmeyi tercih ettim.

Ipanema

Hem kadınlar hem de erkekler fiziklerine oldukça dikkat ediyorlar. Ben plaja giderken, 40 derece sıcaklıkta koşan ve spor yapan yüzlerce kişiyi ilk gördüğümde epey şaşırmıştım, fakat daha sonra dış görünüşün tüm Rio’lular için gerçekten çok önemli olduğunu anladım. Tüm sene sürekli plajda yaşadığınız bir şehirde aslında bu bir yandan da çok doğal. Senede birkaç hafta değil de sürekli bikini içinde yaşamak için belki de bu şart. Her pazar sahile en yakın olan yol araç trafiğine kapalı oluyor, burada Rio’luları paten yaparken, bisiklete binerken veya koşarken görebilirsiniz.

Ipanema sahili

Plajda bir çok kiosk var, burada hem çeşitli içecekler hem de atıştıracak birşeyler bulabiliyorsunuz. Bu küçük büfelerde oturup dinlenme imkanınız da var.

İpanema'daki kiosklardan biri

Plajda şezlong ve şemsiye kiralayabiliyorsunuz. Fakat plajda da satılan aynı zamanda da pareo olarak kullanabildiğiniz rengarenk kumaşları da kumlara sıkıştırıp üzerinde güneşlenebiliyorsunuz. Güneş çok güçlü olduğu için mutlaka bir şemsiye kiralayın.

Ipanema plajı

Plajda birçok seyyar satıcı var, yiyecek, içecek , bikiniler, pareolar gibi plajda işinize yarayabilecek hemen hemen herşeyi satıyorlar. Biralar tüm sıcağa rağmen her zaman buz gibi servis ediliyor. Yine buz gibi, direk hindistan cevizine saplanmış bir pipetle servis edilen hindistan cevizi sütü de denemeye değer.

 Mutlaka bir de pareo almanızı öneririm. Ben sadece bir tane aldığım için çok pişmanım. Kocaman ve rengarenk çok güzel desenli bu pareoları, bu yaz da hem pareo hem havlu olarak kullanıyorum, çantamda yer kaplamıyor ve ağırlık yapmıyor, gerçekten çok rahat! Fakat bunları alırken mutlaka pazarlık yapın, ben beğendiğim bir taneyi aldıktan sonra yanıma gelen diğer bir satıcı bir tane de ondan almam için fiyatını yarıya indirdi!

Rengarenk pareolar...

Ipanema

 

Fotoğraflar rishiray.com

Share.

1 Comment

  1. Pingback: Rio de Janeiro- Santa Teresa | Stil Defteri

Leave A Reply

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.