Cannes

0

Cannes, Fransanın güneyinde Fransız Rivierası’nda (Cote d’Azur) yer alan ve film festivaliyle ünlü bir şehir. Kışın az olan nüfusu, Mayıs ayında yapılan film festivaliyle beraber artmaya başlıyor. Yıl boyunca devam eden çeşitli festivaller, ve organizasyonlarla Cannes, Paris’ten sonra Fransa’nın iş turizmi bakımından ikinci önemli şehri durumunda.

Cannes’a ulaşmanın en pratik ve tercih edilen yolu Nice üzerinden gitmek. THY’nin İstanbul-Nice arası direk uçuşları var. Nice havalimanından Cannes’ ın uzaklığı 24 km ve trafiğe bağlı olarak araba ile 20 – 30 dakika kadar sürüyor. Nice havalimanından yarım saatte bir kalkan otobüslerle veya trenle de Cannes’a ulaşmak mümkün.

Film festivali sırasında gitmeyi düşünenler için küçük bir uyarı, geceleri son derece serin olma riski var. Gündüzler genelde sıcak oluyor, fakat bunalmadan güneşlenebiliyorsunuz. Tabii bu dönemde otellerde yer bulmanın da çok zor olduğunu unutmamk gerekiyor, o nedenle rezervasyonunuzu birkaç ay önceden yaptırmanız gerekiyor.

Benim böyle bir problemim olmadı, Cannes ‘da yazlığı olan bir arkadaşımın evine gittim. İnanılmaz güzel bir portakal bahçesindeki bu tarihi bina 1800’lerde yapılmış ve son derece iyi korunmuş. Bahçesine girer girmez portakal ve ıhlamur kokuları etrafınızı sarıyor.

Cannes Film Festivalinin yapıldığı Palais de Festival’ in önünde çok büyük izdihamla karşılaşıyorsunuz. Bir yandan ünlülerin fotoğraflarını çekmek için sabahın erken saatlerinde oraya gelip iyi bir yer kapmaya çalışan gazeteciler, bir yandan da kırmızı halıda yürüyenleri görmek için orada toplanan büyük bir insan grubu festival alanını yürümeyi neredeyse imkansız hale getirecek kadar dolduruyor.  Festival küçük şehrin her yerinde  büyük bir kalabalık ve aktivite var.

Sahil çeşitli özel plajlarla dolu, fakat halka açık yerler de bulmanız mümkün.

Diğer detaylar fotoğraflarda!

1-cannes-2010

Picture 1 of 32

Eski Cannes, birbirinden şirin binaları ve coşkulu çiçekleriyle tipik bir akdeniz kasabası

Share.

Leave A Reply

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.