Uzmanlardan Gardırop Düzenleme Önerileri

0

Sabah kıyafetlerinizi seçerken aradıklarınızı bulamadıktan sonra, en son moda çanta veya elbiselerinizin olması çok ta fark etmiyor. Temiz, iyi düzenlenmiş bir dolap, karmakarışık bir dolaba göre, tüm alışverişlerinizden daha fazla yaralanmanızı sağlamakla kalmıyor, en zor, ne giyeceğinize bir türlü karar veremediğiniz sabahları bile daha kolay atlatmanızı sağlıyor. Gardırop düzenlemek, oldukça sıkıcı, yorucu ve zaman alan bir iş gibi görünse de, yaptıktan sonra ayırdığınız zamanın ve yorulmanızın karşılığını kesinlikle alacaksınız. Ben bu hafta sonumu sabaha kadar bu işe ayırdım. Çok sevdiğim bir arkadaşımın da bitmek tükenmek bilmeyen enerjisinin sayesinde, sabahlara kadar süren yorucu ve sürekli ertelediğim bu iş halledilmiş oldu 🙂 Şimdi uzmanların tavsiyeleri ile bizim uyguladığımız yöntemleri harmanlıyor ve sizinle paylaşıyorum:

1. Adım: Eski kıyafetlerinizden kurtulun. 
Her zaman kıyafetlerinizden ayrılmak çok kolay olmuyor. Fakat giymediğiniz veya eski giysilerinizi atmak veya bağışlamak, gardırobunuzda daha fazla yer kazanmanın en önemli adımı. Bunu yaparken en az 2 senedir hiç giymediğiniz ve sizin için özel bir anlamı olmayan tüm kıyafetlerinizi bağışlayabilirsiniz. Aynı zamanda üzerinize artık olmayan, yani 2 beden büyük veya 2 beden küçük olan giysilerinizden kurtulun, artık yenilerini almanın zamanı gelmiş demektir. Bir başka yararlı yöntem ise, aynı parçayı bugün alıp almayacağınızı sorun, yoksa sadece duygusal nedenlerle mi hala bu kıyafeti saklıyorsunuz?

2. Adım: Kendi depolama çözümlerinizi bulun.
Gardırobunuz sahip olduğunuz eşyalara uygun değilse, yeni sizin ihtiyaçlarınıza göre tasarlanacak yeni bir dolap yaptırmak düşündüğünüz kadar pahalı olmayabilir. Böyle bir alternatifiniz yoksa, tüm kıyafetlerinizi görebileceğiniz şekilde düzenlemeye çalışın. “Eğer bir kıyafeti görmezseniz giymezsiniz!”  Askılarınızı değiştirmek, daha ince askılar kullanmak ta iyi çözümlerden biri İnce askılar tahta kalın askılara göre çok daha az yer kaplayarak mevcut yerinizi 2 katına çıkarabilir 😉

3. Adım: Organize etmeye başlayın. 
Kazaklarınızı, iç çamaşırlarınızı veya jeanlerinizi nasıl saklıyorsunuz? Hepsi için farklı çözümler var, siz de hangilerini tercih edeceğinize karar vererek başlayın.

Üstler
“Eğer her şeyi asacak yeriniz varsa, her şeyi asın, eğer görebilirseniz daha çok giyebilirsiniz.”

Kazaklar
“Kalın kazaklarınız askıda formlarını kaybedebilir, o nedenle kalın kazaklarınızı katlayarak saklamaya çalışın”.  Kazaklarınızı kalınlıklarına göre ve renklerine göre guruplayın. Ayraçlarla kazaklarınızı daha düzenli saklayabilirsiniz.

Jeanler
Jeanlerinizin düzenlenmesi tamamen kişisel tercihinize bağlı, bir sürü farklı yol seçebilirsiniz: Kesimine göre, rengine göre, stiline göre, markasına göre ayırabilir veya tamamen kendinize özel başka bir yol seçebilirsiniz. Benim tercihim renklerine göre ayırmak oldu. Asarak ve koyudan açığa bir düzende saklayabilirsiniz jeanlerinizi.

Pantolonlar/Etekler/Şortlar 
Pantolonlar, etekler ve şortlarınızı kışkaçlı askılarla asın, fakat içlerine kıvırarak asmaya çalışın ki kıskaçların izi çıkmasın. Bu aynı zamanda tüm askıların tek çeşit olmasını böylece de gardırobunuzun çok daha düzenli görünmesini sağlar.

Elbiseler
Elbiseler için, uzunluktan çok renklerine göre düzenlemeyi tercih etmek daha çok tavsiye ediliyor. Askısız elbiselerden uzun kollulara doğru düzenleyebilirsiniz. Böylece hava durumuna göre seçim yapmanız çok daha kolaylaşıyor. Gece veya gündüz giyebileceğiniz elbiseleri de ayırabilirsiniz. Ayrıca elbiselerinizi veya herhangi bir kıyafetinizi asla kuru temizleme poşetlerinin içinde veya herhangi bir plastik kıyafet çantaları içinde bırakmamalısınız. Kuru temizlemede kullanılan kimyasal maddeler, kumaşlara ve dolayısıyla kıyafetinize zarar verebilirler.

Share.

Leave A Reply

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.