Geçmişten Bugüne Uzanan Trendler

0

1920’ler:

Öğrenilmesi gereken: Her kadının gardrobunda bir kokteyl elbisesi olmalıdır.

chanel küçük siyah elbise

1920’lerde davetlere,kokteyllere katılmak için daha az resmi kıyafetlere ihtiyaç duyulmasıyla bu kısa kokteyl elbiseleri doğdu. 90 yıl sonra kokteyl elbiseleri hala vazgeçilmezler arasında. 1920’de Chanel ilk küçük siyah elbiseyi tasarladığında, Vogue, bu elbisenin kadınlar arasında vazgeçilmez bir üniforma haline geleceğini tahmin etmişti. 

Bu sade ve tüm sosyal sınıflar tarafından ulaşılabilir elbise, kadınların gardrobunda hemen olmazsa olmaz bir parça halini aldı.Bu durum hala da devam ediyor. Küçük siyah elbisemizi, katılacağımız davete göre aksesuarlar yardımıyla o kadar değiştirebiliyoruz ki, bunca yıla rağmen hiçbirimiz ondan vazgeçebilmiş değiliz.

1930’lar

Öğrenilmesi gereken: Kıyafetlerinize değişik bir hava katmak için pahalı olmayan gösterişli takılar kullanın.

 

1930’lu yılların başında Coco Chanel ve rakibi Elsa Schiaparelli, ucuz ve gösterişli takılar çıkardılar. Bununla beraber, sosyal sınıfı ne olursa olsun bütün kadınların takı kullanma imkanı doğdu. Tüm kadınlar günlük giyimlerinde bol bol bilezik, gösterişli kolyeler, yüzükler kullanmaya başladılar. Siz de renkli birkaç bilezik gibi aksesuarlar edinin, ve elbiselerinize farklı bir hava katın.

1940’lar

Öğrenilmesi gereken: Geniş omuzlar belinizi daha ince gösterir.

Joan Crawford tarafından başlatılan bu vatka ve kabarık gömlek akımı, daha sonra Joan Collins tarafından da takip edildi. Bugünlerde vatka yine moda oldu, fakat 80’leri hatırlayıp korkmanıza gerek yok. Bugünkü vatkalı modeller çok daha giyilebilir, ve eskisi kadar rahatsız edici değil, yine de aynı etkiyi yaratabiliyorlar; daha ince bir bel ve daha dar kalçalar!

1950’ler

Öğrenilmesi gereken: Biçimli bir cici kız çantasına yatırım yapın.

1892 ‘de ortaya çıkan Hermes çantalar (Hermes Saddle Bag) 1956’ye kadar pek yankı uyandırmadı ve keşfedilmedi.

1956’da holywood starı ve gerçek hayatta da Monaco prensesi Grace Kelly bu çantayı bir klasik haline getirdi. Hamile olan Grace Kelly, New York’ta göbeğini siyah timsah derisi çantasıyla  gizlemeye çalışırken Life Magazine tarafından  fotoğraflandı ve o çanta bir efsaneye dönüştü. Çanta daha sonra Kelly Bag ismini aldı.

hermes kelly bag

Grace kelly ve kelly bag

Bugün hala bu çantaya sahip olabilmek için bir bekleme listesine yazılmanız gerekiyor. Fakat benzer bir klasik sofistike çanta edinerek aynı etkiyi yaratabilirsiniz.

1960’lar

Öğrenilmesi gereken: Görüntünüzü cesur desenlerle vurgulayın.

1960’lar, 1950’li yılların sade ve pastel renklerine karşı bir başkaldırı ile geçti denilebilir. Çiçek çocuklar, müzik, aşk ve pop art, grafik desenler ve iddialı renklerle beraberdi. Bugün de geometrik bir etek veya puantiyeli bir elbise ile gardrobunuzdaki, sade veya temel parçalara farklı bir hava katabilirsiniz.

1970’ler

Öğrenilmesi gereken: Platform ayakkabılarla boyunuzu uzatın.

Platformlar aslında 1930,1940’larda da vardı. Fakat onlarca yıldan sonra, ancak 1970’lere damgasını vurup, bu dönemin sembolü haline geldi. Bu ayakkabılarla rahatınızdan daha az ödün vererek daha uzun görünebiliyorsunuz. Stilettolara göre çok daha konforlu olan bu ayakkabılarla boyunuza fazladan birkaç santim ekleyebilir, daha ince görünebilirsiniz.

1980’ler

Öğrenilmesi gereken: Taytlar sadece dans dersinde giymek için değildir.

Flashdance ve Fame gibi filmler,dansçıların hayatlarından kesitler sunarken, taytların da dans salonlarından sokağa çıkmasını sağladı. Taytlar hala giyiliyor. Kısa elbiselerle, gömleklerle kombinlediğiniz taytlarla hem rahat ediyor hem de farklı stiller yaratabiliyorsunuz.

Share.

Leave A Reply

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.