2010-2011 Sonbahar Kış Çorap Trendleri

1

Bu sezon kıyafetlerimizi çoraplarla tamamlayacağız gibi görünüyor. Liseli kız havasına çok fazla bürünmeden bu trendi uygulamanız mümkün. Her boy ve her tarz çorap var, soket çoraplar, dizaltı veya dizüstü çoraplar, hatta jartiyerler…

Bu trendin en sevdiğim yanlarından biri de çok sevdiğim yazlık ayakkabılarımı ve platformlarımı biraz daha uzun giyebilecek olmam.

Bu yıl Cannes Film Festivali’nden sonra İstanbul’a geçerken Berlin’e uğradığım için sandaletlerle çorapları kombinlemeye yaz başında başlamıştım. Mayolarla, incecik elbiselerle dolu valizimde 10 derece olan havaya uygun hiç bir şey yoktu ve her yerde yaz sezonu başlamıştı. Bulabildiğim en kalın çorapları satın alıp dolgu topuklu ayakkabılarımla ve erkek kardeşimin kocaman kazağıyla kombinledim ve çetin hava şartları, yağmur ve çamura rağmen idare edebildim. Bu sonbahar da devam edeceğim, ve normalde 3 ay giyebildiğim ayakkabıları 6-7 ay giymiş olacağım!

Bazı öneriler:

Çorap alırken, gardrobunuzda ağırlıklı olan temel renklerden yola çıkın. Böylece bir çok parçayla aldığınız çorapları kombinleyebilirsiniz.

Çoğu tasarımcı koleksiyonunda çorapları kullandığı için, bu tasarımlara da bir göz atıp fikir alabilirsiniz.

Kıyafetinizi çorapla tamamlarken, tüm görünümünüzü etkileyeceği için, bacak boyu, belinizin inceliği ve boyunuzu da dikkate almalısınız.

dkny-3

Picture 1 of 10

İşte önemli sorular ve cevaplar:)

Çoraplar Hangi Boyda Olmalı?

Çorabınızın doğru uzunlukta olması çok önemli. Bu sene en moda olanlar dizin biraz üzerinde çoraplar da olsa bu boyun sizin vücut tipinize uygun olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Çünkü bu çoraplar dikkati bacaklarınıza çekecektir. Eğer ölçüleriniz çok uygun değilse, değişik desenleri deneyerek, size yakışan bir model bulabilirsiniz.

Boyunuz yeterince uzun değilse, dizaltı çorapları tercih etmelisiniz. Bu çoraplar dikkati üst bacaklar yerine alt bacaklara çekerek daha zayıf görünmenizi sağlıyor ve ince bilekleri biraz daha vurguluyor.

Çorapları Nasıl Kullanabilirim?

Her zaman gizli olan çoraplar kıyafetlerin odak noktalarından biri olacağı için biraz daha dikkatli seçimler yapmak gerekiyor. Diz boyu çorapları çorap veya taytların üzerine giyebileceğiniz gibi, çıplak bacaklarınıza da giyebilirsiniz. Taytların üzerine giydiğiniz çoraplar biraz daha funk bir etki yaratacaktır. Yaratmak istediğiniz etkiye göre tamamlayıcı bir ton veya tamamen kıyafetinize zıt bir ton seçebilirsiniz.

Desenler seçimi de önemli. Çiçekli veya puantiyeli alternatifler biraz daha iddialı desenler nötr kıyafetlerle daha hoş duruyor. Düz fakat renkli çoraplar bence desenlilere göre daha kullanışlı hem de dikkati tamamen çoraplara çekmiyor. Çok kolay olmasa da farkli desenlerdeki ve uzunluktaki çorapları üst üste giyebilirsiniz. Zor ama başarıldığında çok güzel oluyor.

Bu sezonun bağcıklı botlarını veya bilekte biten botları biraz daha bol çoraplarla giyebilirsiniz. İyice aşağıya indirerek tozluk etkisi yaratabileceğiniz gibi, aşağıya doğru biraz indirip bururşuk şekilde de giyebilirsiniz. Düz botlarla aynı renkte olan çoraplar botunuzun devamı gibi durduğundan, değişik boylarla ve şekillerle oynayarak tek botla bir çok değişik görüntü yakalamanız mümkün.

Prada’nın sonbahar koleksiyonunda kalın yün çoraplar ve ayakkabılar kullanılmış. Bu da biraz yorumlanırsa farklı bir alternatif olabilir.

Çoraplarınızı mutlaka bacaklarınızı daha uzun ve ince gösterecek yüksek topuklu ayakkabılar veya platformlarla tamamlayın.

Hangi renk çorapları tercih etmeliyim?

Herkesin bildiği gibi koyu tonlar olduğumuzdan ince görünmemizi sağlıyor. Dolayısıyla eğer bacaklarınızı yeterince ince buluyorsanız, siyah, koyu mor, kahverengi gibi renkler seçerek bacaklarınızın dah ince görünmesini sağlayabilirsiniz. Koyu tonlar bacaklarınızla da kontrast yarattığından daha hoş duracaktır. Eğer koyu bir teniniz varsa aynı etkiyi yakalamak için biraz daha açık tonları tercih edebilirsiniz.

Açık tonlar dikkati kıyafetlerine çekmek isteyenler için çok uygun bir seçim. Fildişi, açık pembe, yeşil ve mavi tonlar mat çoraplarda daha güzel duruyor. Platform ayakkabılar veya botlar ile çoraplarınızı uçuşan etekler, salaş elbiselerle giyerek klasik bir tarz oluşturabilirsiniz. Renkli transparan çoraplar ile renkleri cilt renginizle karıştırabilirsiniz.

(Fotoğraflar: Style.com, elle.com,madewell)

2010-2011 Sonbahar Kış sezonunda başka neler var?

Share.
Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.