Hayatınızı Değiştirecek 30 Alışkanlık

0

İyi alışkanlıklar edinmek kişisel gelişimin temellerinden biridir. Tüm yaptıklarımızın temelinde bize öğretilmiş olan alışkanlıklar yatar. Ne yazık ki, tüm alışkanlıklarımız iyi alışkanlıklar olmaz, bu nedenle de kendimizi sürekli geliştirmeye çalışırız.

Aşağıda hayatınızda çok büyük değişiklik yaratabilecek 30 alışkanlığın listesini bulacaksınız.

Bu listeyi bir kaynak olarak değerlendirin, ve her ay birini uygulamaya çalışın. Böylece herbir alışkanlığı hayatınıza iyice yerleştirmek için yeterli zamanınız olacak, üstelik her ay hayatınızın ne kadar iyiye gittiğini görebileceksiniz.

SAĞLIKLI ALIŞKANLIKLAR

1- Hergün 30 dakikanızı egzersize ayırın.

Özellikle çalışırken çok hareket etme imkanınız olmuyorsa, hergün yapacağınız bu 30 dakikalık egzersiz sizin için şart. Sağlığınız için hergün minimum 30 dakikanızı spora ayırın.

2- Hergün mutlaka kahvaltı yapın.

Kahvaltı günün en önemli öğünü olmasına rağmen, çoğu insan bu öğünü atlar. Sabahları taze sıkılmış meyve suyu ile en azından bir tost yemeye çalışın.

3- 8 saat uyuyun.

Az uyumak hiç iyi bir fikir değildir. Az uyuyarak zaman kazandığınızı düşünüyor olabiilirsiniz, fakat ihtiyacınız olduğu kadar uyumamak sizi sadece daha yorgun ve stresli hale getirir. Çoğu insan 8 saatlik uykuya ihtiyaç duyar (Eğer imkanınız varsa, öğleden sonra 20 dakika kadar kestirmek te bir seçenektir).

4. Öğün aralarında atıştırmaktan kaçının.

Atıştırmak kilo almanın en iyi yoludur. Eğer karnınız açsa, yemek yiyin, abur cubur yemeyin. Burada uzak durulması gereken sadece abur cuburlar, 7-8 badem, kuru kayısı, bir küçük kase yoğurt gibi sağlıklı atıştırmalıklar tüketebilirsiniz.

5- Hergün 5 porsiyon meyve-sebze tüketin.

Beynimiz ve vücudumuz sebze ve meyvelere bayılır, bu nedenle bol bol sebze meyve tüketmeye çalışın. Sağlık kurumları tarafından önerilen genel olarak günde 5 posiyon sebze ve meyve tüketilmesi.

6- Balık yiyin.

Balık omega 3 yönünden zenginliğiyle bilinir, bunun yanında başka birçok sağlıklı besin de içerir. Haftada en az bir öğün balık tüketerek, tüm bu besinlerden yeterli miktarda alabilirsiniz.

7- Uyandığınızda bir bardak su için.

Uyandığınızda vücudunuz su kaybetmiş olur ve suya ihtiyaç duyar. Her sabah uyandığınızda bir bardak su içmeyi alışkanlık haline getirmeye çalışın. Gün içinde de yeteri kadar içmeye özen gösterin.

8- Gazlı içeceklerden uzak durun.

Gazlı içecekler bulabileceğiniz en sağlıksız içeceklerdir. Gazlı içecek tüketimiziniz sınırlandırmaya çalışın, vücudunuz buna minnettar olacaktır.

9- Temiz ve bakımlı olun.

Kastedilen tüm gününüzü ayna karşısında geçirmeniz değil, biraz bakımlı olmanın kimseye bir zararı olmaz.

10- Eğer sigara içiyorsanız bırakın.

Sigara içmenin hiçbir nedeni yok, biran önce bırakmaya çalışın.

11- Eğer içki içiyorsanız, bırakın.

Alkolün hiçbir probleminizi çözmeyeceğini unutmayın. Burada kastedilen yemeklerde tüketilecek bir kadeh şarap değil.

12- Merdivenleri kullanın.

Bu hayatınıza biraz egzersiz katmanızı sağlayacak küçük bir hile. Fırsat bulduğunuzda asansör yerine merdivenleri kullanın.

ÜRETKENLİK ALIŞKANLIKLARI

1-Bir kayıt sistemi kurun.

Aklınıza gelen herşeyi, her fikri not edin. Bunun için cep telefonunuzu, veya küçük bir notdefteri kullanabilir, akşam da tüm günün detaylarını bilgisayarınıza akatarabilirsiniz.

2- Öncelik atayın.

Yapmanız gereken bir sürü şey var fakat nereden başlayacapınızı bilmiyorsanız, hemen bir liste yapın, ve önceliklerinizi belirleyin. Kendinize şu soruyu sorabilirsiniz, “eğer bugün sadece tek bir iş yapabilecek olsam, hangisini yapmam gerekirdi?”

3- Plan yapın, fakat abartmayın.

Plan yapmak önemlidir, bugün veya bu hafta yapacaklarınıza önceden karar vermeniz gerekir. Fakat birkaç hafta sonrasını planlamak genelde verimsizdir, o nedenle çok kafanıza takmayın.

4- Erken kalkın.

Erken kalkmak zaman kazanmanın en iyi yoludur. Örneğin sabah 5:00 veya 6:00′ da kalktığınızda 9:00’a kadar normalde günlerinizi alabilecek birçok işinizi halledebilirsiniz.

5- E-mailinizi günde 2 kere kontrol edin.

E-mail çok kolay bir takıntı haline gelebilir, fakat her 10 dakikada bir e-mailinizi kontrol etmek gereksizdir. E-mailinizi sadece günde 2 kere kontrol etmeye çalışın, hayatınızda hiçbir değişiklik olmadığını göreceksiniz.

6- Önemsiz işleri eleyin.

Tüm gün meşgul olmanız, önemli işler yaptığınız anlamına gelmez. Tüm önemsiz ve gereksiz işlerinizi eleyin, ve gerçekten önemli olanlara konsantre olun.

7- Masanızı ve odanızı temizleyin/düzenleyin.

Temiz bir oda ve masa, konstantre olmanızı ve daha yaratıcı düşünmenizi sağlar.

8- Otomatikleştirin

Hergün veya her hafta yapmanız gereken işler vardır. Bu rutin işlerinizi mümkün olduğunca otomatik hale getirmeye çalışın.

9- Kesin termin tarihleri belirleyin.

Bir işe başladığınızda, ne zaman bitireceğinize veya duracağınıza önceden karar verin. Genelde bir iş için ayırdığınız vaktin tümünü kullanırsınız, bu nedenle gerçekçi sınırlar koymak, verimliliğinizi artıracaktır.

10- Haftada 1 günü kendinize ayırın.

Hergün çalışmak yerine 1 gün mutlaka tatil yapın, ve kendinize zaman ayırın. Bugün bilgisayarınızı açmayın, yürüyüşe gidin.

KİŞİSEL GELİŞİMİNİZ İÇİN ALIŞKANLIKLAR

1- Her hafta 1 kitap okuyun.

Kitap okumak beyninizi aktif tutmanın en iyi yollarından biridir. Günde 30 dakikanızı ayırarak, haftada ortalama 1 kitap okuyabilirsiniz. Bu da senede 50 kitap okumanız anlamına gelir.

2- Bulmaca çözün, puzzle yapın

Bulmaca çözmek, sudoku  beyninize egzersiz yaptırmanın yollarından biridir.

3- Pozitif düşünün

İnsan düşündüğüdür sözünü hatırlayın, ve hep pozitif düşünmeye çalışın.

4- Hızlı karar alın.

Ne yapacağınıza karar vermek için 1 saat harcamak yerine, kararlarınızı hızlı almaya çalışın. (Bir dakika içinde karar vermeye çalışın)

5- Birşey satın almadan önce bekleyin.

Herhangi birşeyi satın almadan önce 48 saat beklemek inanılmaz tasarruf etmenizi sağlar, deneyin.

6- Günde 30 dakika meditasyon yapın.

Meditasyon hayata daha net bakabilmek ve huzurlu olmak için en iyi yöntemlerden biridir. 30 dakika fazla olmasa da, başlamanız için yeterli bir süredir.

Share.

Leave A Reply

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.