Projesi Olan Parası Olmayanlar İçin Yepyeni Bir Fırsat: Projemefon.com

0

 

Yaratıcı fikirlerin gerçekleşebilmesi için projelere kaynak sağlayan yenilikçi bir platform açıldı. Türkiye ve Avrupa’daki ilk ve tek crowdfunding* (kitle kaynağı kullanımı) uygulaması olma özelliğini taşıyan Projemefon, aynı zamanda yaratıcı endüstriler için de alternatif finansman alanı olma özelliğini taşıyor.

Projemefon, müzikten modaya, teknolojiden tasarıma, edebiyat, oyun, tiyatro, sinema, gastronomi ve daha birçok yaratıcı alanda proje sahiplerine harika bir fırsat sunuyor. İyi bir fikrin, doğru iletişim ile geniş kitlelerin ilgisini çekebileceğine ve hak ettiği desteği göreceğine inancıyla yola çıkan Projemefon hayallerini gerçekleştirmek isteyen herkesi aynı platformda buluşturuyor. Yaratıcı
proje sahiplerine ve girişimcilere kalabalıkların gücüyle hedeflerine ulaşma fırsatı sunan bu yenilikçi platform kaynak yaratmanın yeni formu olarak öne çıkıyor.Projemefon’da dans, edebiyat, film&video, fotoğraf, moda, müzik, oyun, sanat, tasarım, teknoloji, tiyatro ve yemek alanlarında olmak üzere toplam 12 proje kategorisi yer alıyor. Müzik kategorisinde yer alan Soaked adlı müzik grubunun klip projesi, hayranları sayesinde Aralık ayı içerisinde 6.625 TL lik destek toplayarak proje hedefine ulaştı. Aynı zamanda Projemefon’daki ilk başarılı proje olma
özelliğini taşıyan Soaked klip projesi, kısa sürede topladığı desteklerle, Projemefon’un yakın zamanda yaratıcı sektörler için alternatif bir finansman platformu olacağının habercisi.

En çok destek proje toplayan proje ise Ekümenopolis oldu; ödüllü belgesel sinemalarda gösterime girmek için istediği desteğin fazlasını toplayarak büyük bir başarı elde etti.

Projemefon yaratıcı sektörler için alternatif finans alanı yaratıyor

Projemefon; günümüzde ülke ekonomilerinin büyümesine katkı sağlayacak kadar etkili bir “meslek” olarak öne çıkan yaratıcı sektörler için kollektif davranma ve yaygınlaşma olanağı sunuyor.

Yaratıcı fikir ve projeleri olan amatör profesyoneller Projemefon sayesinde görünürlük kazanırken, bu alanda faaliyet gösteren girişimciler için hizmet ve ürünlerini geniş kitlelerle paylaşabiliyor.

Projemefon nasıl çalışıyor?

İnsanları ortak bir amaç için bir araya getirerek projeleriyle başarı hikâyeleri oluşturmalarını sağlayan Projemefon’un çalışma sistematiği proje oluşturma, proje yükleme, destek süreci, sonuç ve ödüller olmak üzere beş ana adımdan oluşuyor.

Ön hazırlık aşaması olarak açıklanabilecek proje oluşturma adımında, yaratıcı fikir sahibi projesini oluşturduktan sonra, projesini gerçekleştirmek için gereken miktarı belirledikten sonra; kendisini, projesini detaylı anlatan bir video çekmeli ve metin hazırlamalı. Öte yandan destekçilerine destekleri karşılığında vereceği orjinal, eğlenceli ve özel ödüller belirliyor. Ödüller 1 TL ile 10.000 TL
ücretlendiriliyor.

Proje sahibi , proje içeriğini siteye üye olup yüklediği anda destek toplama süreci başlıyor. Proje 60 gün boyunca sitede yayında kalıyor. 60 günlük süre sonunda ise proje sahibi eğer hedeflediği miktara ulaşırsa ya da hedeflediği miktarın üzerinde desteğe sahip olursa proje bitiş tarihinden itibaren maksimum 14 iş günü içerisinde topladığı tüm miktarın %10 u kesilerek proje sahibine iletiliyor. Eğer proje sahibi hedeflediği miktara ulaşamazsa o ana kadar toplanan tüm destekler, destekçilere olduğu gibi iade ediliyor.

Hedeflediği miktara ulaşan başarılı proje sahibi ise projesini tamamlıyor ve destekçilerine ödüllerini en kısa zamanda iletiyor.

Proje destekçilerine kolay ödeme imkanı sunan sitede kullanıcılar hem banka havalesi hem de kredi kartı ile işlem yapabiliyor. Aynı zamanda yaratıcı endüstriler için alternatif bir satın alma mecra olma özelliği taşıyan sitede geri iade işlemlerinde destekçilerden hiçbir komisyon, masraf alınmıyor.

Projemefon, proje sahiplerine ise başarılı olamadıkları takdirde aynı proje ile birden fazla başvuruda bulunma, projelerini güncelleme gibi esneklik imkanı sağlıyor.

İyi bir fikriniz varsa, hemen projelendirip, siz de başvurabilir ve hayallerinizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz!!
*Crowdsourcing hakkında:

Kalabalıkların gücü geleceğin trendi. En büyük şirketler bile günümüzde crowdsourcing yöntemini
kullanıyor. Geleneksel işgücünü altüst eden bu yeni oluşum sadece dev şirketlerin değil, biraz
boş zamanı, öğrenme isteği ve internet bağlantısı olan herkesin ekonomik üretkenliğe katkıda
bulunmasına izin veriyor. Crowdsourcing ya da kitle kaynağı kullanımı, insanları kendi içine kapatmak
yerine farklılıkların önemsiz hale geldiği bir ortamda internetin, ideal olarak dünyadaki tüm insanları
aynı doğrultuda birlikte çalışmak için bir araya getirecek bir zemin oluşturma aracı olarak ortaya
çıkıyor.

İnternete erişimi olan milyonlarca insanın oluşturduğu bu işçi ağı sayesinde her coğrafyadan her türlü
insan bugün alışık olunmayan seviyelerde işbirliği yapıyor ve ekonomik karşılığı olan işleri organize
ediyor. Girişimcileri, sanatçıları, tasarımcıları ve tüm hobi sahiplerini hafife alınmayacak avantajlarla
donatan bu yeni olgu bir işin internet ortamında geniş kitlelere belli bir ödül karşılığında sunulması
ve onların önerilerini veya çözümlerini alma uygulaması olarak açıklanabilir. İş dünyasından siyasete,
medyadan finansa, bilimden mühendisliğe, sanattan eğlence üretimine kadar her şeyin üretiliş
biçimini değiştirmeye şimdiden başlayan bu uygulama Türkiye’de de gün geçtikçe önem kazanıyor.

Share.

Leave A Reply

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.