salonum

2

merhabalar benim salonum için önerilerinize ihtiyacım var koltuklarım beyaz mobilyam beyaz venge halılarımın kenarları kiremit kırmızı ortası bej krem ağırlıklı renkli dekoratif yastıklar kullanmak istiyorum ve perde seçimim nasıl olmalı sizce?

CEVAP:

Merhaba Sn. Sezen,

Oldukça sade seçimlerle döşenmiş, zevkli bir ev tarifi yapmışsınız. Koltuklarınızın beyaz olması, renkli yastıklar kullanmanıza olanak verecektir. Ancak, beyaz koltuğun üzerine bej – krem ağırlıklı renk yastıklar kullanmaktansa, vişne çürüğü – veya bordo gibi, içinde kahvenin bir tonu yerine, biraz kırmızı barındıran sıcak bir renk tercihi yaparsanız; yastıklarınız, koltuğunuza bambaşka bir hava ve canlılık katacaktır. Ayrıca, mobilyalarınızın da wenge-beyaz olması büyük önem taşıyor. Wenge koyu bir ton olduğu için, kanapeniz ise tam aksine beyaz olduğundan, arada geçiş sağlayacak ama bir o kadarda hem beyaza, hemde wenge’ye yakışacak bir ara renk kullanmalısınız. Bu tonu seçerken, hem iki zıt renk arası köprü oluşturmaya özen göstermeliyiz, hemde biraz sıcaklık katmalıyız. Bu sebeple,  içinde koyu kırmızı ton barındıran, şarap rengi, vişne çürüğü, mürdüm yada bordo  yastıklarla süslenmiş beyaz bir kanape, wenge mobilyalar ile de son derece uyumlu ve sıcak bir atmosfer yaratacaktır.  Perde seçimize gelince, size önerimiz, parke renginizi de dikkate alarak bir seçim yapmanızdır. Parkeniz koyu bir renk ise, mutlaka perdenizi açık pastel tonlardan seçiniz, ve malzemesi çok ağır ve klasik bir kumaş olmasın. Daha spor ürünlerden seçim yapınız. Örneğin, keten tül ve kumaş perde. Tabi bu arada, dikim şekli de önemli. Pli sayısını ve aralıklıarını fazla sık tutmayın ki, perdeniz gereğinden daha ağır ve hacimli durmasın, böylece salondaki ferahlığınız da muhafaza edilsin. Şayet parkeniz açık ton ise, seçiminizi kadife perdeler ve organza tülden yana kullanıp, daha iddialı bir seçim yapabilirsiniz. Perde seçiminizi yaparken, unutmayalım ki, zemin kaplamanız  sizi yönlendirecek olan rehberdir. Koyu bir zemin kaplamasına, daha spor ve hafif perde seçimi yapmalıyız. Yada tam tersine açık renk bir zemin kaplamamız var ise, perdelerde daha iddialı seçimlere yönelebiliriz.


Başka sorularınız olursa, Kasım ayı boyunca, size yardımcı olmak adına, ‘Stil Defteri’nde olacağımızı hatırlatır, evinizi güzelleştirirken kolaylıklar dileriz.
 
 
Punto Mimarlık Ekibi

Share.

2 Comments

  1. zülay diner on

    Merhabalar benim acil alarak salonuma perde yaptırmam lazım ama karar veremiyorum. Salonum 42 m2, koltuklar beyaz köşe deri mobilyalarım beyaz, yer akçaağaç, kapılar beyaz, duvarkağıdım kapı ve cam karşılıklı kağıt siyah beyaz dal ve yapraktan oluşuyor. Camlarımın aralarında 50 cm duvardan 3 tane var işte bu noktada perde seçiminde çok zorlanıyorum çok güzelde ola bilir çok kötüde seçimime kalmış lütfen bana yardımcı olurmusunuz halı rengi aksesuarlar tablolar kırlentlerlede ilgili fikirlerinizi alırsam çok sevinirim ayrıca tül veya fonda kumaşın ne olacagınıda fon gerekirmi mekanizmalımı bunlarıda merek ediyorum panjurlarım var ve manzara var şimdiden çok teşekür ederim.

  2. Stil Defteri on

    stildefteri@gmail.com‘a salonuna ait bir kaç fotoğraf gönderebilir misin? Görseller olursa tüm detaylarla ilgili daha sağlıklı bir cevap verebiliriz.
    Bir de salonunda yemek masası ve sandalyeler vs. ile ilgili de bilgiye ihtiyacımız var.

    Görüşmek üzere!

Leave A Reply

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.