Koltuk Seçimi

0

Gelecek ay kendi evime taşınıyorum. Tek başıma yaşayacağım için küçük bir ev ve salonum da küçük(yaklaşık 2o m2).
Dikdörtgen formunda olan bu küçük salonu daha büyük göstermek için ne tip eşyalar koymalıyım? Bazı yerlerde küçük salonları daha büyük göstermek için büyük eşyalar kullanılması gerektiğini okudum. Biraz kafam karıştı açıkçası.
Koltukların deseni önemli mi, düz mü olmalı? Bana kalsa, biraz renkli, desenli ve eğlenceli eşyalar kullanmak istiyorum.
Salonumu biraz daha geniş, ferah ve aydınlık göstermek için bana neler önerirsiniz?

Teşekkürler!

CEVAP:

Merhaba Sn. Asu,

Küçük mekanları, daha büyük göstermek adına izlenilen bir kaç yol vardır. Size bir kaç ipucu vererek, bunları tarif etmeye çalışacağız. Birincisi, tavanınızı olduğundan daha yüksek göstermek için, duvarlarınızda dikine çizgileri olan, duvar kağıtları kullanabilirsiniz. Ancak duvar tavan çizgisini gizlemek adına kartonpiyer kullanmayınız. Kartonpiyer, yüksek tavanlı mekanlarda kullanmak için uygun olan bir malzemedir. Bir diğer yöntem, mekanın çeşitli yerlerinde, ayna kullanımıdır. Mesela, kolon üzerlerini ayna kaplatabilirsiniz, veya, boş kalan duvarlarınızdan birisine, gümüş varaklı ama modern kesitli bir çerçeve içi ayna yaptırtıp asabilirsiniz. Bu tip dekoratif aynalar, özellikle kanape üzerinde hayli estetik dururlar. Ayna, mekanın derinliğini arttırdığından, salonunuzun daha hacimli durmasını sağlayacaktır. Duvarlarda koyu renklerden kaçınmak, mekanın ferahlık hissini arttıracaktır. Seçeceğiniz mobilyaların, çok hacimli olmamasına özellikle özen gösterin. Büyük mobilyalar, mekanı küçültür. Seçeceğiniz kanapenin oturma kısmının çok derin olmamasına dikkat edin, çünkü hacimli kanapeleri küçük mekanlar taşıyamaz. Raf üzerinde fazla ürün sergilememeye özen gösterin. Bu tip sergileme alışkanlıkları da mekanları küçültür. Daha ziyade, kapaklı tip eşya saklama ürünlerini tercih edin. Seçeceğiniz yemek masasını, yuvarlak veya oval seçerseniz, daha az yer kaybınız olur. Son olarak, perde seçiminizde dikkatli olun, boyuna dik çizgili spor bir perde seçerseniz, hem evinizi daha genç ve yaşam dolu gösterir, hemde daha yüksek tavanlı bir evde yaşıyormuşsunuz hissi yaratır. Ayrıca, evde aydınlık hissini sevdiğinizi yazmışsınız, bu durumda koyu renk perde seçmekten kaçınmanızı öneririz. Katlanan mekanizmalı, keten veya kumaş perdelere yönelebilirsiniz. Unutmayalım ki, bu perdelerin sökümü ve yıkanması da çok pratik ve kolaydır.   

Başka sorularınız olursa, Kasım ayı boyunca, size yardımcı olmak adına, ‘Stil Defteri’nde olacağımızı hatırlatır, evinizi güzelleştirirken kolaylıklar dileriz.
 
  
Punto Mimarlık Ekibi

 

Share.

Leave A Reply

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.