Çatı İzolasyonu

0
Merhaba,
Son 10 gündür Istanbul’u saran yağışlı havalardan nasibimizi aldık. Dün salon tavanımızda sarı ve yaklaşık 60 santimetre çapında bir leke farkettik. Hemen eve bir usta çağırdık, ve çatımızdan su sızıntısı geldiğini anlamış olduk. Eve gelen ustaya bunu nasıl tamir edeceğini sorduğumuzda, bize yaptığı açıklamayı çok anladığımızı söyleyemem. Acaba, iyi bir çatı izolasyonu nasıl yapılmalıdır? Bizim isteğimiz, hem ısıya karşı bir çözüm (böylece kombi masrafımızı da düşürmüş olamayı umuyoruz), hemde çatıdan su sızmasını önleyici bir formül arayışı içerisindeyiz. Fakat, lütfen, uzun süre dayanacak birşey önerin, ayrıca, çok pahalı da olmasın 🙂
 
CEVAP:
 
 Merhaba Sn. Caramel,
Sizin tavanınızda farkettiğiniz sarı leke, ustanın da söylediği gibi, bir su sızıntısından kaynaklanmaktadır. Bu sızıntının ise, bulunduğu yere göre, bir kaç sebebi olabilir ve illaki bir çatı onarımı gerektirmiyor olabilir. Mesela, sarı lekeniz, odanın dış duvarına yakın bir yerde kendisini göstermiş ise, oluklarınız tıkanmış olabilir. Bu durumda, sadece oluklarınızdaki kuş tüyleri, çalı çırpı, vs. gibi tıkama yapan nesneleri oradan alıp, boydan boya olukları temizletmeniz yeterli olacaktır. Bir diğer ihtimal ise, oluklarınız ile çatınızın birleştiği yerde bir sorun olabileceğidir. Oluklarınız çok eski ise, ve onları yenilemeyi düşünüyorsanız, mutlaka bakır kaplı oluk yaptırmanızı tavsiye ederiz. Bir miktar daha pahalıdır, ama ucuz çözümlere göre,  çok uzun süre sizi rahat ettirir.  Şayet tavanınızdaki sızıntı, kenarlara yakın yerden değilde, salon tavanınızın daha orta yerlerinde belirdiyse, demekki sorununuz oluklardan kaynaklanmıyor… Bu durumda, kiremitlerinizin sökülmesi ve çatınızın onarılması gerekiyor demektir. Bu onarım yapılırken dikkat etmeniz gereken bir kaç adet çok önemli unsur var. Çatı örtünüzün (kiremit,vs) hemen altına, bir su yalıtımı yapmanız gerekiyor. Genelde şalüme denilen ısıtıcılar ile, bitumlu malzeme serildikten sonra, yakılarak OCB plakalarınızın üzerine uygulanır. Böylece, kiremitlerin altına suyun girmesi engellenmiş olur. Burada, ustanızın işçiliğinin iyi olması şarttır. Çünkü, bu su yalıtımını, köşe kısımlara hiç boşluk kalmayacak şekilde, özenle uygulaması gerekiyor. Isı izolasyonuna gelince, onun çatı merteklerinin arasına döşenmesi gerekir. Genelde, taş yünü kullanılır. Taş yününün, alev almayan özelliği de ayrı bir artısıdır. Isı yalıtımının hemen altına, nemin zararlarını kesmek adına, buhar kesici membran kullanılır. Böylece çatınızın çürümesini engelleyerek, daha uzun süre tamirat gerektirmeden kullanabilirsiniz. Bazı çatı çözümlerinde, en iç kısımda, yani sizin salon tavanınızın üzerine de bir   ısı yalıtım duvarı yapılır. Buna çift yalıtımlı tavan denir. Bütçenize göre, daha kalıcı bir çözüm için, bu yola da başvurabilirsiniz.
 
Aşağıdaki çatı detayı çiziminden faydalanarak hareket etmenizi, ve bu onarımı yapacak olan kişilerin özellikle çatı köşelerini ve kenar kısımlara gerekli özeni gösterdiklerini iyi kontrol etmenizi öneririm. 
 
Başka sorularınız olursa, Kasım ayı boyunca, size yardımcı olmak adına, ‘Stil Defteri’nde olacağımızı hatırlatır, evinizi güzelleştirirken kolaylıklar dileriz. 
Punto Mimarlık Ekibi 
 
 

 

cati detay

cati detay

Share.

Leave A Reply

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.