Berjer,Halı ve Perde Seçimi Hakkında…

0

Merhaba,

Salonum için ekte gönderdiğim köşe takımını beğendik ve aldık.Düğünümüze biraz daha süre var o yüzden mağazadalar.Aralık ayında renk ve desen seçimiyle ilgili kesin bilgi vermem lazım.Ekte gönderdiğim takımıma siyah beyaz  örneğin:yaprak desenli 2 tane berjer düşünüyorum ve takımın sırt yastıklarını da aynı renk ve desenden yaptırmayı. Sizce nasıl olur?

Birde halı ve perdeyi desenli mi ve ne renk seçeceğim konusunda çok kararsızım. Yardımınızı rica eder, başarılarınızın devamını dilerim.

CEVAP:

Merhaba Sn. filiz.a.a.,

Seçmiş olduğunuz köşe takımı, çok şık ve genişliği itibari ile de kullanışlı. Salonunuzun genişçe bir salon olduğunu tahmin ediyoruz, çünkü bu tarz geniş oturma kısımlı kanapeler, daha ziyade geniş mekanlarda tercih edilir. Oturma köşenizi tamamlayacak berjerleri seçerken, kumaşını belirlemeden evvel, bir konuya dikkatinizi çekmek isteriz: Koltuğunuz modern tarz ve yere yakın tip bir ürün olduğundan, ve berjere göre alçak kalacağından; ya seçeceğiniz berjerlerin ayaklarının çok uzun olmamasına dikkat edin ; yada berjerler ve kanape arası yeterli mesafeyi bırakmayı ihmal etmeyin. Böylece, oturma köşenizde, misafirleriniz geldiği zaman, oturan kişiler arasında çok fazla görüş ve boy farkı oluşmasını engellemiş olalım.

Yaprak desenli, siyah beyaz kumaşlardan hoşlandığınızdan bahsetmişsiniz, bu konuda size duvar kağıdı ve kumaş tasarımcısı Nina Campbell’ın döşemeliklerine bir göz atmanızı önerebiliriz. (http://www.ninacampbell.com/nina-campbell-fabric) Bu ingiliz tasarımcının kumaşları, ülkemizde de satılıyor. Size fikir vermesi açısından, model ve tasarımlarına da ‘furniture’ bölümünden bakıp inceleyebilirsiniz.

Berjer yastıklarınıza gelince, yastıkları da berjerin kumaşı ile kaplatmayı seçerseniz, yastıklarınız kendilerini belli etmez, berjerin üzerinde kaybolurlar. Bu sebeple, berjerin kaplamasıyla ters düşmeyecek, aksine uyumlu olacak bir başka kumaş seçmeniz, çok daha verimli sonuç verecektir.

Halı ve perdeyi seçerken, gözleri yormayacak, gereğinden fazla iddialı bir model seçmemeye gayret edin. Halı da, kanapeniz sade ve tek renk bir model olduğu için, motifli bir model seçebilirsiniz. Ancak perdelerde, sadelikten yana hareket etmeniz daha olumlu sonuç verecektir.

Unutmayalım ki, mekanların sadeliği içerisinde, öne çıkartmak istediğimiz objeleri daha etkili şekilde vurgulayabiliriz. Aynı tablo resimlerde olduğu gibi, mekanlarda da, geri planda kalması gereken ve ön plana alınması ve vurgulanması gereken ögeler vardır. Ancak, her ögeyi eşit oranda vurgulamaya çabalarsak, bu sefer amacımızdan şaşar, uyumu kaybederiz çünkü mekanın bütünlüğü bozulacağından, bu sefer düzensiz ve karışıklık hakim olur. Bu sebeple, özetle size tavsiyemiz; halı konusunda motifli bir model seçmeniz ama perde seçiminde mutlaka sade bir modelden yana seçim yapmanız şeklindedir.

Ek not: Oturma grubunuzun modeli ve modern tasarımını göz önünde bulundurursak, düz bir renk seçmeniz bizce de uygundur. Mesela, resimdeki gibi beyaz olabilir yada kırık beyaz, kemik rengi veya açık gri tonlarından birisini seçebilirsiniz. Koltuk üzeri kullanacağınız yastıklarda ise, motifli bir kumaş kullanma fikri hoş duracaktır ve önerdiğiniz gibi siyah beyazlı yaprak desenli alternatiflere bakılabilinir.

 

Başka sorularınız olursa, Kasım ayı boyunca, size yardımcı olmak adına, ‘Stil Defteri’nde olacağımızı hatırlatır, evinizi güzelleştirirken kolaylıklar dileriz.
 
 
 
 
Punto Mimarlık Ekibi
Share.

Leave A Reply

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.