5 Adımda Shabby Chic Yatak Odası Dekorasyonu

1

bhgcom

Picture 2 of 15

1: Stilinizi Belirleyin

“Shabby chic” stili, yani kılıflı koltuklar, yıpranmış görünen eşyalar, antika parçalar, eski moda desenler ve romantik, kadınsı dokunuşların dengeli birlikteliği!. Shabby chic stili, nötr renklerdeki veya solmuş mobilyalar ve antikacılarda bulunmuş, veya yenilenmiş eski eşyalarla konfor ve rahatlık hissi veren mekanlar yaratmak için ideal.

Shabby chic dekorasyon genelde beyaz bir zeminle yani beyaz duvarlarla başlar, fakat beyazın bir çok farklı tonunu kullanabilirsiniz. Beyazın parlak tonlarını biraz daha eski görünen beyaz tonları ile karıştırabilirsiniz. Genelde tamamlayıcı olarak kullanılan renkler, açık maviler, pembeler ve uçuk yeşillerdir. Fakat kendi sevdiğiniz renkleri de pastel veya uçuk tonlarda olmak kaydı ile kullanabilirsiniz. Eski ve yaşanmış, biraz yıpranmış bir hava yakalanmaya çalışıldığı için, moru çok seviyorsanız da parlak göz alıcı tonlarından uzak durmak gerekiyor.

2: Bitmemiş Görüntüsünden Kaçının

Bitmemiş, veya yarım kalmış bir dekorasyonla, rahat ve huzur veren bir dekorasyon arasında çok ince bir çizgi vardır. Eğer shabby chic mobilyalar seçerseniz, kullanacağınız kumaşları biraz daha klasik ve düz seçmeye çalışın. Ayrıca eşyaların çok eski veya çok yıpranmamış olmasına dikkat edin, çünkü bu odanızın görüntüsünü ucuzlaştırır.

3:Eski bir eşyaya yeni bir hayat verin.

Shabby chic tarzının en büyük avantajlarından biri eşyaları geri dönüştürme veya farklı kullanım imkanıdır. Eski bir eşya bulup ona yeni bir hayat ve kullanım alanı yaratabilirsiniz. Shabby chic, evinizi gidip bir mağazadan kolayca alamayacağınız, kişisel ve tamamen size özel, eşsiz bir şekilde dekore etmenizi sağlar. Yepyeni bir yatak örtüsü yerine, büyük annenizden kalan el işi bir örtü kullanabilirsiniz. Eskiciler veya bit pazarlarından bulacağınız eşsiz parçalarla yatak odanızı kişiselleştirebilirsiniz.

4: Takımlardan uzak durun

Yatak başını, komodinleri, şifoniyeri birbirine uydurmaya, takım yapmaya çalışmayın. Bunun yerine birbirini tamamlayan antika parçalar bulmaya çalışın. Eski bir gardırop, zarif bir komodin, veya antika bir makyaj masası son derece hoş tercihler olabilir. Ayrıca kullandığınız nevresim ve diğer kumaşların da takım olmamasına özen gösterin. Birbirini tamamlayan renkleri tercih etmeye çalışın, örneğin pembeleri çok kullanmak yerine, pembeyi  uçuk yeşil gibi tamamlayıcı renklerle bir arada kullanın.

5: Aksesuarlardan faydalanın

Komodin veya başucu sehpalarına danteller yerleştirin. Antika gümüş çerçevelere koyacağınız siyah beyaz fotoğrafları da koyun. Dövme demir sandalyeler, masalar, şamdanlar, çerçeveler bulmaya çalışın. Eğer çiçeklilerini bulabilirseniz daha da iyi olur.

Share.

1 Comment

  1. merhabalar
    ben öncelikle bu kadar harika bir site kurduğunuz için size çok teşekkür ederim. bu siteyi rast gele buldum ve iyiki de bulmuşum diyorum. bana harika fikirler sundunuz. tekrar teşekkür ederim size.

Leave A Reply

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.