50 m2 Keyifli Bir Çatı Katı

0

Küçük evler serisine devam! 50 m2 olan çatı katı, 1+1 bir eve dönüştürülmeden önce depo olarak kullanılıyormuş. Tüm duvarlar kaldırılmış ve evin L şeklindeki planı dikkate alınarak alçıpanlarla odalar yeniden oluşturulmuş. Böylece evde salon, mutfak, yemek odası, yatak odası ve hatta çalışma odası bile yaratılmış. Evin planına ve ev sahiplerinin ihtiyaçlarına göre yapılan yerleşim sayesinde, bir bütün olan mekanlar ayrı gibi algılanıyor. Örneğin mutfak, yemek odası ve salon arasında köşeye yerleştirilerek, mutfağın sağında küçük bir yemek odası oluşturulmuş, aynı zamanda da salon ve yatak odası birbirinden uzaklaştırılmış.

İyi Fikirler:

Bölümler yeniden yapılırken, mekanları çok fazla birbirinden ayrılmamış ve ışığın evin içinde rahatça dolaşması sağlanmış. Bu sayede de ev olduğundan çok daha büyük ve ferah görünüyor.

Bu görüntüde etkili olan bir başka unsur ise, tüm evde aynı zemin döşemesinin kullanılmış olması.


1 salon

Picture 1 of 11

  • Kapının direk olarak salona açılması da engellenerek, bir alçıpanla salondan ayrılarak küçük bir antre meydana getirilmiş. Alçıpan’ın dar olması ve tavana kadar olmaması, hem ışığı engellemiyor hem de evde derinlik hissi yaratıyor.
  • Mutfak salonla iç içe olduğundan, mutfak dolapları salondaki ana parça olan kanepe ile aynı seçilmiş.
  • Evde ağırlıklı olarak modern mobilyalar kullanılmasına rağmen, evin tarihi dokusuyla uyum sağlayacak antika parçalar veya bit pazarından alınmış eski parçalar da kullanılarak bir bütünlük sağlanmış. Kirişler de dekorasyonun bir parçası olarak korunmuş.
  • Evde alan kaybedilmemesi için yatak odası ve banyoda kayar kapılar kullanılmış.
  • Yatak odasındaki köşe çalışma odası olarak değerlendirilmiş. Bu bölüm de tamamen yatak odasından ayrı imiş izlenimi veriyor. Bana göre evdeki tek sorun, banyoya sadece yatak odasından ulaşılması.

Görseller: Micasarevista

Diğer küçük evler veya stüdyolar

Share.

Leave A Reply

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.