www.originalseconds.com’un Yaratıcısı Sinem Gürkaynak İle İkinci El ve Vintage Üzerine..

0

Kaliteli ve şık giyime önem veren kadınların kaliteli markaların ikinci el orijinallerini, uygun fiyatlarla bulabilecekleri bir adres www.originalseconds.com.  Sitedeki ürünleri aynı zamanda İstanbul Dikilitaş’ta bulunan Original Seconds showroom’a  giderek denemek mümkün.

 • Kendinizden biraz bahseder misiniz?

Emekli reklamcıyım,15 sene profesyonel olarak çeşitli ajanslarda çalıştım.2005 yılında kardeşim Meltem ile birlikte originalseconds web sitesini kurduk,daha o zaman piyasada bu kadar satış sitesi yoktu,ikinci el ise hiç yoktu,bir cesaret başladık,hala devam…..

 • Vintage kıyafetlere olan ilginiz nasıl başladı?

New York’ta yaşayan,sadece vintage giyinen arkadaşlarım ile başladı,onlarda görüp beğenmem,beni vintage fuarlara götürmeleri sonucu ben de bu konsepte yakınlaştım.

 • Butiğinizin hikayesini anlatır mısınız, nasıl başladı, nasıl gelişti?

İnternetten satışımız gayet iyi giderken müşterilerimizin talepleri üstüne onların ürünleri görüp,elleyebilecekleri,deneyebilecekleri bir showroom açma fikrinden yola çıktık,2 senedir internete ilave olarak bir de satış noktamız var.

 • Satacağınız kıyafetleri nasıl ve nereden temin ediyorsunuz? Seçim kriterlerinizden bahseder misiniz?

Her yerden alıyorum,gerek tanıdığım kişilerden,gerek yurt dışından ….Alırken ürünün mutlaka iyi bir marka olmasına,kondisyonunun iyi olmasına,hala giyilebilir olmasına dikkat ediyoruz,biraz da şahsi zevkimi içine ekliyorum diyebilirim

 • Sizi diğer vintage butiklerden ayıran noktalar neler?

Şunu söylemek istiyorum,bizim mağazamız ikinci el bir mağaza. Ürünlerimizin arasında vintage ürünler de var ama vintage olması için bir ürünün en az 10 yıllık bir mazısı olmalı,bizde vintage ve vintage olmaya aday ürünler var! Elimizdeki ürün çeşidine ve kalitesine de çok güveniyoruz.

 • Online mağazanızı gittigidiyor.com‘da açma fikri nasıl doğdu, neden kendi sitenizde satış yapmayı tercih etmediniz?

Gittigidiyor çok oturmuş ve çok iyi işleyen bir sistem.Biz kendi sitemizdeki satışı tamamen GittiGidiyor üstünden yapıp aynı zamanda onların da müşteri trafiğinden faydalanıyoruz,sistemlerine çok güveniyoruz.

 • Internet satışlarında nasıl bir iade prosedürü izleniyor?

Alınan her şeyi 3 gün içinde olmadığı,beğenilmediği takdirde iade alıyor,parasını da geri veriyoruz.Internet satışlarında müşteriye bu esnekliğin mutlaka sağlanması gerektiğine inanıyoruz,malına güvenen dürüst satıcı mutlaka iade almalıdır,bizde iade oranı %3 ü geçmiyor.

 • Türkiye’de vintage’a olan ilgi ne düzeyde?

Aslında benim beklediğimin çok üstünde.Türk kadını çok akıllı,zevkli ve takipçi.

 • Sattığınız parçalar daha çok kime hitap ediyor?

Herkese,her yaşa,her bütçeye diyelim. Bizdeki fiyatları gören her müşteri annesi veya kızı ile geri gelebiliyor.

 • En çok ilgi gören kategoriler hangileri?

Çanta.Özellikle internetten en çok sattığımız ürün çanta.Sonra sırası ile palto /kaban grubu ve gece elbiseleri geliyor.

 • Bugüne kadar elinize geçen veya sattığınız parçalar arasından en çok beğendiğiniz, sizi en çok etkileyen neler oldu?

Leonard ve Pucci elbiseler.Hepsinde aklım kalıyor,satıldığında çok üzülüyorum.

 • Kendi stilinizi nasıl tarif edersiniz? Vazgeçilmezleriniz neler?

Minimal,dümdüz bir kadınım.Siyahtan vazgeçemem.Yaşlandıkça desen giymeye ilgim artsa da siyahlar içinde çok rahatım.

 • Gardırobunuzda vazgeçemediğiniz vintage parça veya parçalar neler? Nasıl kullanıyorsunuz?

Pucci koleksiyonum var.Yıllardır topluyorum,giymesem de onlara sahip olmak beni mutlu ediyor.Belki kızlarım ilerde giyer.Ve Tom Ford’un Gucci için yaptığı parçalar,onlar da artık vintage.

 • En sevdiğiniz dönem hangisi, neden?

Her dönem kendi içinde güzel,80’ler hariç.

 • Vintage seven fakat kendi gardıroplarına nasıl adapte edeceklerini bilemeyenler için tavsiye veya önerileriniz nedir?

Önce bir gece çantasından başlanabilir.Ben ilk olarak kendime 50 li yıllardan kalan altın rengi metal ,içinde aynası,ruj yeri olan bir clutch almıştım,sonra da vintage yılan derisi bir clutch. Galiba çanta ile başlamak sonra giysilere geçmek,belki vizon bir etol??bilmiyorum,ben uzman değilim,sadece keyfim için yapıyorum.

 • Vintage alışverişinin püf noktaları veya alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar neler?

Geçmeyecek koku,yerleşmiş lekeler mutlaka dikkat edilmesi gereken ana noktalar. Kullanım oranı da önemli. Bir kurutemizleme ile yepyeni olabilmeli giysiler. Deri veya kürk ise mutlaka yaşı sorulmalı,bu malzemelerin bir ömrü var,birkeresinde arkadaşım ile aldığımız bir kürk daha bavuldan çıkmadan yaşı geçtiği için lime lime olmuştu,çöpe atmaktan başka çaremiz kalmadı.

 • 2012 ilkbahar yaz sezonu trendlerini de göz önüne alırsanız, hangi vintage parçalar, nasıl kullanılabilir? (Şu an elinizde olanlardan önerebilecekleriniz var mı?)

Elimde çok güzel desenli elbiseler var.Bu yaz çok renkli,desenli. Parlak neon renkli ayakkabılar ve renkli çantalar.Hepsi iyi marka ve uygun fiyata sitemizde mevcut.

www.originalseconds.com

OriginalSeconds Showroom
Ayazmadere Cad. (Otim’e gelmeden) No: 40/D Dikilitaş/Gayrettepe
telefon: 0212 213 34 05 / gsm: 0533 667 84 44
e-mail: info@originalseconds.com

 

Share.

Leave A Reply

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.