Parfümde Lüks : By Kilian

0

By Kilian

Kilian Hennessy, meraklılarının yakından tanıdığı ünlü Hennessy konyaklarının veliahdı ve ünlü LVMH Group’ un kurucularından Moet Hennessy ‘ nin torunu. Çocukluğu Cognac şehrinde ailesinin sedir ağaçlarıyla dolu kavlarında geçen Kilian, büyüdüğünde kendini herkesin bekleyebileceği gibi içki veya moda dünyasında değil, kokuların arasında buldu. Bu aslında tamamen bir tesadüf eseri, Sorbonne Üniversitesi İletişim ve Dil Bilimi üzerine aldığı eğitimin son yılında parfüm üzerine bir tez yazmaya karar vermesiyle başlıyor. Tezi için parfüm konusunda yapılan çalışmaları araştırırken kokuların renkler gibi tarif edilememesi onu konuyu daha da derinden araştırmaya itmiş ve bir koku okuluna gitmeye başladığında bu iş için yaratıldığını anlamış. Bundan sonra parfüm serüveni başlayan Kilian, 15 yıl boyunca büyük şirketlerde çalışmış. “Chanel, Dior ve Armani gibi büyük şirketlerde çalıştığınızda milyonlarca insana hitap etmeniz, bunu yapmak için de en yaygın aromaları kullanmanız gerekir. Yalnızca 10 bin kadına hitap ediyorsanız o zaman daha kişilikli kokular yaratma şansınız olur. Benim istediğim de bunu yapmaktı. ” diyen Kilian, niş parfüm markasını yaratmaya karar vermiş. Büyük şirketlerde tam olarak kontrol edemediği, şişe, kutu, reklam gibi başka departmanların sorumluluğunda olan tüm konularla kendisi ilgilenerek, tamamıyla inandığı  lüks parfümler tasarlamaya başlamış.

Bir parfümün kokusundan önce iyi bir hikayesi olması gerektiğine inanıyor ve işe önce parfümün hikayesini yazmakla başlıyor. Önemli ve parfümü tamamlayan bir diğer unsurun da parfümün ismi olduğuna inanıyor. Uzun zamandır J’adore ‘un yaratıcısı ünlü parfümcü Calice Berker ile çalışıyor.

Kilian kokuların parfüm sektörü tarafından sınıflandırıldığına aslında cinsiyetleri olmadığına inandığı için parfümleri üniseks.

By Kilian koleksiyonundaki parfümlerin isimleri son derece provokatif: naif duygularla başlatıp şehvete doğru yol alan isimler kokulara da yansıyor. “L’ Oeuvre Noire” (Kara Eser) koleksiyonun 3 ana tema üzerine kurulu: “Love and its Prohibitions” (Aşk ve Yasakları), “The Artificial Paradises” (Yapay Cennetler) ve “The Temptations” (Ayartmalar). Her temaya ait farklı kokular bulunuyor, çok ilginç ve hikaye gibi olan bu tema ve parfümleri ayrıntılarıyla paylaşmak istiyorum, çünkü tarifleri bile parfümler kadar çekici:

Love and its Prohibitions temasında 4 ayrı parfüm bulunuyor:

“Prelude to love-invitation”: Kokuyu alabilmek için yaklaşmanız gereken çok hafif bir koku, fakat yaklaştıkça aşık olabilirsiniz.

“Love- don’t be shy”: Daha tutkulu ve tatlı bir kokusu olan bu parfümü yaratırken Kilian insanda parfüm sahibinin boynunu ısırma hissi uyandırmasını istemiş.

“Beyond Love- prohibited”: Yasak oyunların başladığı bu kokuda tehlike hissi vermek için daha narkotik bir koku olan sümbül seçilmiş.

“Love and Tears- surrender”: Bir aşkın bitişini ve başka bir aşkın başlangıcını anlatan bu parfümde bu duyguları verebilmek için yasemin aromasını tercih etmiş.

By Kilian

İkinci tema adını Baudelaire’in Absinthe benzetmesinden alan “Artificial Paradises”. Bu tema altında 3 ayrı parfüm bulunuyor: Absinthe kokusundan ilham alınarak yaratılan ” Taste of Heaven- absinthe verte” (Cennetten Bir tat-yeşil absinthe), Romdan ilham alınmış “Straight to Heaven- white cristal” (Doğru Cennet’e-beyaz kristal) ve alt notalarında tatlı bal bulunan bir tütün kokusu “Back to Black – aphrodisiac” (Siyaha dönüş- afrodizyak).

Son tema olan “The Temptations” temasının altında ise şam eriği notaları kullanılan “Liaisons Dangereuses-typical me” ve efsanevi ud ağacı esansının kullanıldığı “Cruel Intentions-tempt me” bulunuyor.

By Kilian

Ortadoğu ülkeleri özel olarak tasarlan  “Arabian Nights” ise ud ağacı gibi sadece ortadoğu kültürleri tarafından kullanılan notalar içeren bir parfüm.

By Kilian İstanbul’da 2 noktada bulunabiliyor :  Harvey Nichols (Kanyon) ve  Nişantaşı Brandroom.

Share.

Leave A Reply

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.