2 Başarılı Girişimci Anlatıyor!

1
Sanatgezgini.com adlı sitenin arkasında 2 sanatsever girişimci olan Müge İlgen ve Tülin Mumyakmaz var. İşte kendi ağızlarından Sanat Gezgini’nin öyküsü:
Biz 20 yıl başarılı bankacılık yapmış iki ortağız. Planlayarak, emekliliğimizi hakettikten sonra bankacılık defterini kapatarak yeni bir iş kurduk. Üniversiteden mezun olduktan sonra son derece yoğun çalışma temposunun içinde geçen yirmi yıldan sonra çalışmamayı bir an bile düşünmedik. İnanıyoruz ki, üretmek  hayatı motive eden en güçlü etken…

Ne yaptık ?
“İnternet üzerinde orijinal sanat eserlerinin sergilendiği ve satışının yapıldığı bir site kurduk.” www.sanatgezgini.com
Bu cümlenin kurulabilmesi için hazırlık dönemi yaklaşık iki yıl sürdü. Tamamen içeriği kullanıcılar tarafından yaratılan, interaktif, web 2.0 ile yazılan kodlama, sayfalarca iş akışı, klasörler dolusu döküman…
Konu sanat olmasına rağmen herşey yazılı kurallara bağlandı, sözleşmeler hazırlandı…

Neden yaptık ?

-Sanatçılar kendilerini daha geniş kitlelere tanıtabilsin, yer ve zaman kısıtlaması olmaksızın insanların gözü önünde olabilsin diye yaptık.
Bu konuya izleyici olarak ilgimiz vardı. Gözlemlerimiz bu projeyi doğurdu. Sanatçıların kendilerini ifade edebilecekleri platformlar çok kısıtlı ve sıkıntılı. İyi galeriler var ama az sayıda…  (aramızda kalsın) Sanatçıların çoğunun çalıştığı galerilerden ağzı yanmış, başta verilen sözler tutulmamış, tahsilatlarda sıkıntılar yaşanmış…Hayal kırıklıkları ve karamsarlıklar oluşmuş. Bunların olmadığını bile düşünsek iyi ihtimalle senede bir sergi düzenlenmiş, satılan satılmış, sonra eserler atölye beklemiş… Üstelik de sonuç olarak baktığımızda, bu yöntemle  alıcı sanatseverleri “bir avuç” olarak tanımlayabiliriz.

-Yeni sanatseverler yaratmak için yaptık.
Evet “bir avuç insan” nerdeyse sanat eseri alıcıları… Sayıları çok az…Aslında bu sebeple de bir sürü spekülasyolar da olabiliyor sanat piyasasında ve sıradan insanları belki de tedirgin edecek sonuçlar da çıkıyor. Eğitimi, maddi birikimi, görgüsü ile potansiyel olabilecek ama hayatında hiç sanat eseri almamış kaç insan var çevrenizde bir düşünün…
Aslında kolay gibi gözüküyor, almak istiyorsan her sene düzenlenen fuarları gezersin, üç-beş galeriye gidersin, sonunda beğendiğin birşey seçer alırsın…Ama pratikte böyle olmuyor… Galerilere girmeyen insanlar var. İnsanlar güzel evler alıyor, hoş dekorasyonlar yapıyor, duvarlarda plazmalar…

Ya aklımıza gelmiyor sanat eseri almak, ya ne yapacağımız, nasıl yapacağımız noktasında güçlükler var demek ki…

Amacımız ne ?

Orijinal sanat eserlerinin satışını internete taşıyarak insanların kolay ulaşmasını sağlamak, sanatçıları tanımasına olanak vermek, beğendiklerini satın almaları için gerekli uygun koşulları sağlamak, sanatçıların hiçbir zorlayıcı koşul olmaksızın eserlerini insanlarla buluşturabileceği bir ortam hazırlamak…

İnternetden sanat eseri satılır mı?

Elbette çok güzel olurdu…İnternet sitesini kur, tanıtımını yap, insanlar girsin alsın ! Kulağa hoş geliyor ama pratikte yok böyle birşey ! En yakın arkadaşlarımız bile gözbebeklerinde soru işaretleri ile baktılar yüzümüze… İnternetden sanat eseri satılır mı? Zaten son derece kısıtlı bir çevrede alıcısı olan sanat eserlerini bir de internetden satmayı düşünmek… Biz çılgın mıyız ne?

Hayır değiliz. Üstelik de her ikimizin de fazlasıyla mantıklı tipler olduğumuzu söyleyebilirim.
Ama iyi bir iş planı ve düzenli bir çalışma ile sonuca ulaşılabileceğini düşünüyoruz. Bu fikirle ve duyguyla çalışıyoruz. Hem de çok çalışıyoruz. Sanatçıları tek tek ziyaret ediyoruz,
alıcı olabileceğini düşündüğümüz, bankacılıktan da gelen portföyümüze birebir ziyaretler yapıyoruz, mimarları, projeleri takip ediyoruz. Çoklu sayıda eser satışlarını takip ederek sanatçılarımızın projeden memnun kalmalarını sağlamak için çalışıyoruz. Platformumuz internet olmasına rağmen , insanlarla yüzyüze gelebileceğimiz farklı mekanlarda aktiviteler düzenliyoruz. Bu programları 2011 yılında İstanbul dışına da çıkarmayı planlıyoruz. malum adımız gezgin ::))
Sanatçılarımızın eserlerinin daha çok insana ulaşması için aktif bir pazarlama ve satış kanalı oluşturuyoruz.

Bu proje neden yenilik olarak değerlendirilsin?

*Bugün itibariyle sitede ustalar ve genç sanatçılardan oluşan 80’den fazla sanatçı  ve 850’ye yakın eser var. Ve bu sayı her geçen gün artıyor. Bu kadar büyük bir portföyü inceleyip fiyatları karşılaştırabileceğiniz, her zaman gözünüzün önünde olacak, ulaşımı bu kadar kolay, başka bir platform yok.
*Resim, heykel, fotoğraf, baskı, seramik, geleneksel sanatlar, fonksiyonel sanat gibi çok kategoride ve farklı bütçelerde eserler bulmak mümkün. Herkesin; eğer istiyorsa, ilgisi varsa beğenisine ve bütçesine uygun seçenekler bulabilmesini istiyoruz. Bugün kariyerinin başında bir genç belki 400 liralık bir suluboya alır da, ilerleyen yıllarda daha iyi gelir elde etmeye başladığında farklı seçimler de yapar. Önemli olan sanat eserlerini onun ilgi alanına sokmak.
*Sanatçılarla birebir yaptığımız görüşme ve anlaşmalar sonucunda doğrudan onların satmak istedikleri eserlerden oluşuyor bu portföy ve her eser alıcısına sanatçısı tarafından imzalanan sertifikası ile teslim ediliyor. Sanatçıların kariyerleri le ilgili ayrıntılı bilgileri de eserlerinin hemen yanıbaşında okuyabilirsiniz.
*Beğendiğiniz bir eseri kredi kartınızla 6 taksitle satın alabilirsiniz. Biz sanatçılarımıza 8 işgünü sonra ödemelerini yapıyoruz.
*Sitede beğendiğiniz  eserleri büyüteç fonksiyonuyla sanki çıplak gözle görüyormuşcasına inceleyebilirsiniz. Yine de karasız kaldıysanız bize ulaşın. Farklı çözümlerle karar vermenize yardımcı oluyoruz. Sanatçının atölyesinde randevu organize edebilir veya sizi ofisimizde ağırlayabiliriz.
*”Sanata Dair” diye bir başlık var sitede. Burada yine sanatçılarımızın elinden çıkmış, ama çok sayıda üretilmiş, daha düşük bütçeli işler var. Bunlar hem güzel birer hediye alternatifi olabilir hem de sanatı günlük hayatımıza taşımak için hoş seçenekler sunar.
*Hediye seçmek gerçekten zordur. Bazen pahalı seçimler bile hediye verilen kişinin zevkiyle uyum sağlamayabilir. Çoğu zaman da orijinal bir hediye seçmek zorlar bizi. Bu nedenle diyoruz ki, sanat eseri hediye etmek orijinal bir fikirdir. Siteden satın alacağınız bir hediye çekini ister e-mail ile ister şık bir sunumla, bir çiçek eşliğinde fiziki olarak dilediğiniz kişiye gönderebiliriz.
*Sevdikleriniz size hediye almak istediğinde de , siteden yaptığınız seçimlerinizi onlarla paylaşabilir, istek listenizi oluşturabilirsiniz.
*Mimarsanız , projeniz için sanat eserleri seçiminizde mevcut geniş portföyden seçimler yapabileceğiniz gibi, bize ihtiyaçlarınızı bildirirseniz size farklı  alternatifler de sunabiliriz.
*Kurumsal hediyeleriniz için size bütçeniz doğrultusunda şık ve prestijli alternatifler hazırlayabiliriz.

Bir misyonumuz var !

Evet , www.sanatgezgini.com satış odaklı bir e-ticaret sitesi. Ama para kazanmak bizim hedeflerimiz arasında birinci sırada değil.
Farklı hedeflerimiz var.
*Bankacılıkda müşteriyle aranızda en önemli bağ güvendir. Biz yeni işimizde de öncelikle bunu yüzde yüz sağlamak istiyoruz. Sanatçılarımız bizimle çalışmalarında hiçbir zaman zor durumda kalmayacaklar, sanatseverler de bilmeliler ki bu siteden satın aldıkları eserler orijinaldir ve son derece iyi bilgi ve servis alabilirler.
*Sanatseverlerin sayısını arttırmak en büyük hedeflerimizden. Çok daha geniş kitlelerin konuya ilgisini çekebilmeyi istiyoruz.
Bazılarının marka çantalara ya da mücevherlere para harcayıp, bunlarla ön plana çıkamaya çalışması yerine aldığı sanat eserleriyle gurur duymasını,
gelirinden az-çok tasarruf yapabilen herkesin sanat eseri satın almayı düşünmesini, insanların birbirlerine hediye seçerken sanatçıların elinden çıkmış işlere öncelik verebilmesini,
gençlerin arkadaşlarına hediye seçerken aralarında para toplayıp belki bir sanatçının baskılarından satın almayı akıl etmesini istiyoruz.
*Farklı organizasyonlarla insanları sanat eserleriyle bir araya getirip, konu her daim gündemimizde olsun, aramızda yaptığımız sohbetlerin bir konusu da sanatçılar ve  eserleri olsun istiyoruz. Biri desin ki “Ben Ergin İnan’ın işlerini çok beğeniyorum”, diğeri anlatmaya başlasın “Mustafa Ayaz’ın hayat hikayesini biliyor musunuz” diye, bir başkası beğendiği genç bir sanatçıdan bahsetsin.. Yeni açılan sergilere götürelim çocuklarımızı alışveriş merkezleri yerine…

Internet dışında yaptığımız aktiviteler de var
Tüyap Artist 2009’un  bizim insanların karşısına çıktığımız ilk organizasyon olması bakımından önemi vardır. İlk olmasına rağmen fuar yönetiminden ve ziyaretçilerden çok olumlu tepkiler aldık. Standımız, portföyümüz, eserleri sunuşumuz önemli övgüler aldı.
Bunun dışında nispeten daha kapalı gruplara hitap ettiğini söyleyebileceğimiz Mayadrom Spor Center ‘la yaptığımız işbirliği kapsamında onların üyeleri ve çevrede oturanlara hitap eden sergi organizasyonları var. Burada yüzyüze geldiğimiz kesim gerçekten “hedef kitle” tanımımızla çok iyi örtüşüyordu.
Benzer çalışmaları devam ettirmek için kurumlarla görüşmelerimiz devam ediyor.

Sitede eserleri sergilenecek sanatçılar hangi kriterlere göre seçiliyor?

En önemli başlığımız şu…www.sanatgezgini.com profesyonel bir platform.
Galeriler az sayıda sanatçıyla  ya da bir tarzla çalışabiliyor. Biz internet üzerinden çok farklı kişi ve buna paralel çok farklı beğenilere cevap verebilmek istiyoruz. Bu nedenle tarz olarak bir sınırlamaya gitmedik.
Genç sanatçılar da, ustalar da yer alıyor sitede.
Ancak bu portföyü oluştururken daima sanat geçmişine, kariyerine, hayatını sanatla devam ettiriyor olmasına büyük özen gösterdik. Sanatçılarımızın özgeçmişi, aldığı ödüller, sergileri hepsi yazıyor sitede.
Alıcı siteden bir esere ulaştığı zaman şu fikre kanaat getirmeli… “Bu siteden satın aldığım sanat eseri tanımına uygun bir iştir.”  Bu nedenle hem sanatçıları bir araya getirirken büyük özen gösteriyoruz. Hem de eserleri sanatçı imzalı bir sertifikayla alıcıya teslim ediyoruz.
Share.
Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.