Ev Yapımı Lolipoplar!

2

Evde kendi lolipopunuzu kendiniz yapmaya ne dersiniz? Üstelik çok kolay! En sevdiğiniz aromalara karar verin ve başlayın!

İhtiyacınız olanlar sadece şeker ve su ve içine koymak istediğiniz baharat veya otlar veya fındık fıstık vs. gibi kuru yemişler!!

Bir bardak şeker ve çeyrek bardak suyu bir tencereye koyun ve orta ateşte şeker tamamen eriyip karışana kadar karıştırın. Tamamen karıştıktan sonra, tencerenin kapağını kapayın. 3 dakika sonra veya kahverengileşme başlayınca ateşten alın (Tatlı karamel tadını daha seviyorsanız kahverengileşme başlar başlamaz, biraz daha acı karamel tadını tercih ediyorsanız amber rengi olunca). Altını kapattıktan sonra, şeker yaklaşık bir dakika kadar pişmeye devam ettiği için çok fazla beklememeye ve yakmamaya dikkat edin.

Bu aşamada içine istediğiniz aromayı ekleyebilirsiniz.

Daha sonra karışımı pyrex bir ölçü kabına alıp, biraz soğumasını bekledikten sonra yağlı kağıdın üzerine karışımın 3/4’ünü 6 parça olacak şekilde dökün. Düzgün şekiller olmasını istiyorsanız kalıplardan faydalanabilirsiniz. Döktüğünüz yuvarlaklara tahta çubukları yerleştirin. Kabınızda kalan karameli tekrar yuvarlakların üzerine dökerek, çubukların sabitlenmesini sağlayın.

10 dakika kadar soğumasını bekledikten sonra, hava geçirmeyen bir kaba koyup veya tek tek sararak saklayabilirsiniz.

Kaynak: figandkindle.com

Share.

2 Comments

Leave A Reply

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.