Çerkez Tavuğu

0

Malzemeler:

1 büyük tavuk
300 gr ceviz
6 kalın dilim bayat ekmek* (ıslatılacak)

1 kuru soğan

3 diş sarmısak
Tuz, kara biber ve kırmızı toz biber (hungarian paprika)

Geniş bir kapta tavuğu bol su ile haşlayın. Haşlarken içine 1 adet kuru soğanı soyup, 4′e bölerek koyun. Tavuk iyice pişince suyundan çıkarıp geniş bir kaba alın, ince ince diderek, servis edeceğiniz büyük bir kayık tabağın içine muntazam bir şekilde koyun (Derisi konmayacak der annemo, fakat ben bir parça deriyi sosa tat vermesi için kullanırım).

Cevizi 2′ye ayırın. Blendırın içine yarısını koyun, üstüne ılımaya bıraktığınız tavuk suyundan bir kepçe dökün, makinayı bir kere çalıştırıp cevizleri çekin. İçine 1 diş sarmısağı koyun, ekmekleri sudan çıkarıp , iyice avucunuzda sıkın ve sosa ekleyin, bir kaşık daha tavuk suyu ekleyin, istediğiniz kadar tuz ve kara biberi de ilave edip, blenderi bir kez daha çalıştırın, sosu elde edince tavukların üzerine koyun ve iyice karıştırın.

Cevizin kalanını, ekmeklerin diğer yarısını, tavuk suyunu, sarmısağı tuzu ve biberi de ilk yaptığınız gibi karıştırın ve tavukların üzerine bunu örtü gibi yayın. Sos yapılırken dikkat edilmesi gereken husus: Sos ne sulu ne kuru olacak. kuru olursa biraz daha tavuk suyu, sulu olursa biraz daha ekmek içi koyunuz.

Bir ufak tabağa, 3 çay kaşığı salat yağı, 2 çay kaşığı kırmızı toz biber koyun, iyiyice karıştırın, tavuğun üzerine istediğiniz yazı ya da resmi baştan çay kaşığının ucuyla çizin , sonra da kırmızı biberli sos ile içini doldurun.

Afiyet olsun1!

*Bildiğiniz fırancala ekmeği, baget ya da köy ekmeği kullanın.

Share.

Leave A Reply

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.