Montevideo: Zamanda Küçük Bir Yolculuk!

1

Bugünlerde yaşama koşulları ve vatandaşlık vermesi ile adından sıkça sözettiren Uruguay’ın başkenti Montevideo ile ilgili izlenimlerim aşağıda:)

Buenos Aires’ten Montevideo’ya ulaşmak çok kolay. Şehir merkezinden Buquebus’a binip 3 saat içinde Montevideo’ya varıyorsunuz.

Tarihi koloniyal evlerinin yanında, şehir merkezi oldukça 80’lerden kalma görünüyor.Biz orada olduğumuzda yaz tatili ve karnaval nedeniyle oldukça boş olan şehirde hayat çok yavaş ve huzur içinde ilerliyor gibi. Koloniyal evlerin olduğu mahalleler bana adaları hatırlattı. Kocaman yemyeşil caddelerin etrafındaki birbirinden güzel evler, sessiz sokaklar, arada bir geçen arabalar… Bu sokaklarda ağaçların gölgesinde sıcağa rağmen saatlerce keyifle yürünebiliyor.

Buenos Aires’in aksine, Montevideo’da çok güzel deniz ürünleri yemek mümkün. Biz ünlü Mercado de Puerto’da çok lezzetli deniz mahsülleri yedik. Buranın çok turistik olduğu hemen anlaşılıyor, havanın bunaltıcı sıcağına rağmen, şehirde hınca hınç dolu olan nadir yerlerden biriydi. Cumartesi günleri Mercado de Puerto’da burada yemek yemek Montevideo’luların alışkanlıklarından biri imiş. Biz de hemen şehre uyum gösterdik! 🙂

Pazar günü ise, Tristan Narvaja pazarına gittik. Pazarda yok yok demek mümkün, ne ararsanız bulabiliyorsunuz.

Burada birbirinden güzel antikaları veya eski eşyaları çok ucuza almak mümkün. En ilginç ürünlerden biri ise, eski fransız seramikleri! Hemen en güzellerinden seçtik, hem nihale hem de bardak altlığı olarak evimde yerlerini aldılar!

Bütün bu güzel seyahati planlayan ve benimle beraber olan sevgili arkadaşım Aslı’ya tekrar çok teşekkürler! 😉

montevideo_1

Picture 1 of 23

Montevideo'nun arnavutkaldırımlı sokaklarının üzerinden artık tramvay geçmese de rayları hala görebilirsiniz.

Share.
Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.