La Pedrera: Uruguay’da Küçük ve Sevimli Bir Sahil Kasabası

1

Montevideo‘da geçirdiğimiz 4 günden sonra La Pedrera’ya doğru yola çıktık. Kısa (yaklaşık 2-3 saat)ve çok eğlendiğimiz bir otobüs yolculuğu sonrasında La Pedrera’ya ulaştık.

Buraya gelmemizin ana nedenlerinden biri olan karnaval yavaş yavaş başlamıştı bile, müzik ve kalabalık tüm caddeyi doldurmuştu. Lokal bir eğlence olarak kasaba sakinleri tarafından yapılmaya başlanan karnaval, şu anda neredeyse uluslararası bir etkinliğe dönüşmüş. Hem Uruguay’dan hem de yakındaki ülkelerden binlerce kişi karnaval günü La Pedrera’ya akın ediyor.

Karnaval gecesi  orada olursanız kendinizi yürümenin bile zor olduğu bir kalabalığa hazırlayın. Genelde büyük gruplar halinde gelinen eğlence, aynı zamanda kocaman bir maskeli baloyu andırıyor. Üzerinize sıkılacak olan köpüklere hazırlıklı olun, ve çok sevdiğiniz ve narin elbiseleri giymekten kesinlikle kaçının.

İnanılmaz eğlenceli ve karmakarışık bir gecenin ardından kasaba yavaş yavaş boşalıyor ve sakin haline bürünüyor.

(Eğer çılgın bir eğlence arıyorsanız, La Pedrera karnaval gecesi hariç, çok uygun bir rota olmaz. Çünkü burası son derece sakin, zamanın yavaş ilerlediği bir sahil kasabası. )

Yalnız başınıza güneşlenebileceğiniz bir sürü kocaman ve upuzun plajın yanı sıra La Pedrera’nın içinde de daha kalabalık plajlar var.

Plajlar bizim son yıllarda alıştığımız plajlardan son derece farklı. Zaten sanki geçmişte yaşayan bu ülkede, her şey son derece sade ve sakin. Plajlarda içecek ve basit yiyecekler alabildiğiniz küçük büfeler, kulübeler var.

La Pedrera’da giderseniz,mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de  Laguna de Rocha. Burası korunan bir göl, ve çevresinde hiç bir yapılaşmaya izin verilmemiş. Balıkçı barınaklarından başka hiç bir şey yok.  Burada güneş batışı ve yıldızları izlemenizi tavsiye ederim. Elektrik olmadığı için hayatınızda görmediğiniz kadar çok yıldız görebilirsiniz.

Bir başka görebileceğiniz yer ise Punto del Diablo. Yaz sezonu dışında genelde balıkçılardan oluşan 500-1000 kişinin yaşadığı kasabanın nüfusu , yaz sezonda (Aralık-Şubat arası) gelen turistlerle 25.000 kişiye ulaşıyor.

Uruguay’ın başkenti Montevideo’yu merak ediyorsanız tıklayın!

guney-amerika-2010-174

Picture 1 of 10

Bunuelos de alga: yosun mücveri, bu balıkçı kasabasının sembolü.

Share.

1 Comment

  1. Bir daha ki gezinizde beni de götürün. size yardım ederim fotoğraf falan çekerim :)))))

Leave A Reply

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.