Rio de Janeiro – “Favela” lar

0

 

Rio’daki güvenlik problemi dolayısıyla da korku ve endişenin en önemli nedenlerinden biri şehirdeki Favela adı verilen yerleşim bölgeleri. 1970’lerde kırsal kesimlerden şehre göç eden ve yaşayacak yeri olmayan insanlar, ya devlet arazisi üzerinde ya da başkalarına ait arazilerde kendileri derma çatma evler yapmışlar.Bu alanlar da bugüne kadar büyüyerek gelmiş. Bu aslında bize çok yabancı bir kavram değil, Türkiye’deki gecekondu kavramına fiziksel olarak son derece benziyor gibi görünüyor, fakat arada çok büyük bir fark var o da  favelaların çoğunun uyuşturucu ticareti yapan çetelerin kontrolünde olması. Şu an her ne kadar temizlenmeye çalışılıyor olsa da, favelaların çoğu hala çetelerin yönetiminde.

Rio’da zengin ve fakirler yanyana yaşıyor olsalar da aralarında imkan bakımından uçurumlar var.Türkiye’de veya özellikle İstanbul’daki gecekondularda olduğu gibi çoğu favela çok güzel manzaralara sahip. Rio ‘ da aynı manzaraya sahip yasal bir eve milyonlarca dolar ödemeniz gerekiyor.

Çok dar sokaklara ve yer yer dik yokuşlara sahip favelalara genellikle araba giremiyor veya belli bir yere kadar araba ile gidebiliyorsunuz.

Favelalara yalnız gitmemek gerekiyor, bence Rio de Janeiro’ya gittiğinizde mutlaka bir favela turu yapmalısınız. Favela turu yapan birçok rehber veya şirket var, onlardan biri ile kontağa geçerek güvenli şekilde gezebilirsiniz. Kontak bilgilerine internetten veya otelinizden ulaşabilirsiniz.

Share.

Leave A Reply

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.