Grasse: Dünyanın Parfüm Başkenti

0

Grasse, Fransa’nın parfüm merkezi olmasının yanı sıra, “ville d’art et d’histoire”  (tarih ve sanat şehri) olarak ta tanınıyor. Fransa parfüm endüstrisi 16. yüzyılda burada başlamış. Şu anda da parfüm endüstrisinin kullandığı esansların büyük kısmı burada üretiliyor.

Cannes’a 20 km. uzaklıktaki bu şirin kasaba, çiçek kokuları ve temiz havası ile oldukça turistik. 300- 400 m. yüksekliği ile, yazın sıcaktan kaçmak isteyenler için de iyi bir alternatif. Eski şehir gayet büyük ve ilgi çekici. 17. ve 18. yüzyıldan kalan binaların arasındaki daracık sokaklar, eski merdivenler, basamaklar, tüneller irili ufaklı meydanlara açılıyor. Bakımsız binalar, çok temiz olmayan sokaklar da olmasına rağmen, bunlar Grasse’ın o dingin ve çekici atmosferine hiç zarar vermiyor. Parfum (Koku) filminin de çekildiği Grasse, kimliğinden çok az şey kaybetmiş.

Oldukça yüksekte bulunan Grasse ‘ın manzarası da oldukça etkileyici ve görülmeye değer. Place du Petit Puy ve 10. – 11. yüzyıllarda yapılan fakat 17. yüzyılda yeniden inşa edilen Notre Dame de Puy katedrali ve 18. yüzyılda inşa edilen kocaman saat kulesi de görülmesi gerekenlerden. Katedralin bahçesinden manzaraya bir göz atmayı da unutmayın. Katedralin içinde 3 adet Rubens’e ait tablo da bulunuyor.

Parfümlerin nasıl yapıldığını görmek için, Fragonard Müzesi de gezilmesi gereken yerler arasında.

Bir de şehri gezebileceğiniz küçük sapsarı bir tramvay var. Bu da Grasse’ta yapılabilecek turistik aktivitelerden biri, çok ta sevimli görünüyor, fakat ben yürüyerek gezmek istediğim için trene binmedim.

Bir de yerel kostümlerin sergilendiği bir müze var, buraya da biraz zaman ayırabilirsiniz. Fragonard’a oldukça yakın.

ALIŞVERİŞ

Burası parfümleri ile ünlü olsa da çok güzel sabunlar, ve zeytinyağları da bulabilirsiniz. Çok şirin butikler de var. Mutlaka bir göz atın. Oldukça orijinal  kıyafetler, ev eşyaları, küçük hediyelik objeler var.

Buradaki önemli parfüm markaları:

  • Fragonard
  • Galimard
  • Molinard

Fakat en bilineni Fragonard, ben de tüm aldığım parfümleri buradan aldım, zaten almamak bir hayli zor!! Buradaki parfümlerin çoğunu Nice ‘ ten dönecekseniz hava alanından da alabilirsiniz.

1 Grasse

Picture 1 of 21

Gezi başlıyor

Share.

Leave A Reply

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.