Brezilya – Rio de Janeiro

6

Rio de Janeiro, gerçekten çok merak ettiğim bir yerdi, fakat internette okuduklarımdan sonra huzursuz olmuştum. Özellikle de tek başına seyahat edecek olma ve şehrin çok tehlikeli olması beni neredeyse bu seyahatten vazgeçirmek üzere idi.

En sonunda İstanbul’a dönüş yolunda zaten Sao Paulo’dan aktarma yapacağım için kısa bir süre de olsa Rio’ ya gitmeye karar verdim.

Ben Buenos Aires’ten gideceğim için TAM havayollarından biletimi aldım. Türkiye’den gidecekler için, THY’nin Sao Paulo’ya direk seferleri var, buradan da yaklaşık 1 saat süren bir uçak yolculuğu ile kolayca Rio de Janeiro’ya ulaşabilirsiniz. Uçak haricince Sao Paulo ve Rio de Janeiro arası otobüs seferleri de var fakat güvenlik nedeniyle gündüz saatlerinde yapılması tavsiye ediliyor, ve yaklaşık 4-5 saat sürüyor.

Rio de Janeiro

Ben gitmeden önce bir hayli araştırma yapmıştım ve havaalanından otele gitmenin en güvenli yolunun taksiler olduğuna karar verdim. Taksi konusunda 3 seçeneğiniz var, birincisi havaalanında şirketlere bağlı olarak çalışan taksiler, ikincisi normal taksiler, üçüncüsü ise kaçak çalışan taksiler. En güvenlisi ve dolayısıyla da en pahalısı birinci seçenek. Parayı havaalanında bulunan şirketin bankosuna ödüyorsunuz ve çıkışta aynı şirketin bekleyen arabalarından birine fişinizle birlikte biniyorsunuz. Normal taksiler biraz daha ucuz.

Burada en dikkat edilmesi gereken nokta, yanınızdaki dövizi havaalanında bozdurmamak, hem çok düşük bir kurdan bozuyorlar hem de çok yüksek komisyon ödüyorsunuz. Ben normal kurun çok altında bozduklarını söylediğimde, turist fiyatı bu karşılığını aldım. Bu nedenle ya yapabiliyorsanız yanınızda biraz realle gidin, ya da taksiyi kredi kartıyla ödeyip, bir döviz bürosunda paranızı değiştirin. Otelinizde bile bir dolarınızı daha iyi bir kurdan değiştirebilirsiniz. Rio’da kredi kartı kullanımı son derece yaygın olduğundan, harcamalarınız için kredi kartınızı kullanabilirsiniz. Yanınıza az nakit almanız sizin için en karlısı olacaktır. Ulaşım, plaj vs için (kalış sürenize göre) yanınıza nakit olarak birkaç yüz dolar almanız yeterli.

Havaalanındaki taksi şirketlerine kredi kartı ile ödeme yapabiliyorsunuz.

Brezilya’ da 110 volt veya 60 volt kullanılıyor. Marketlerde kolayca bulabileceğiniz prizlerle tüm elektrikli aletlerinizi kullanmanız mümkün.

Rio’nun güvenli bir şehir olmadığını aklınızdan çıkarmayarak, yanınızda pahalı görünen takılar götürmemeniz, götürseniz bile bunları Brezilya’da takmamanız gerekiyor. Hatta imitasyon takılar bile gerçeğinden ayırmak zor olduğu için, risk oluşturabilir. Ben hiçbir şey takmadım. Hırsızların dikkatini size çekecek her türlü ayrıntıdan uzak durmanız gerektiğini unutmayın. Bunlara pahalı elekronik aletler, yani fotoğraf makineleri, kameralar, bilgisayarlar vs. dahil. Şehirde yeterince sık elektronik saatler göreceksiniz, saatinizi bile takmadan yaşamanız mümkün.

Mümkün olduğunca sade ve sıradan görünmek en iyisi. Ben yanıma her zaman sadece biraz para ve bir kredi kartı aldım.

Yanınıza rahat giyecekler alın. Çok şık ve dikkat çekici kıyafetlerden uzak durmanızda fayda var. Zaten yazın hava 40 derece civarlarında olduğu için, en ihtiyacınız olacak giysiler mayolar ve ince pamuklu rahat kıyafetler olacak. Kışın gidiyorsanız yanınıza ince bir kazak ve ceket alabilirsiniz, yine de mayolarınızı unutmayın, çünkü kışlar bile Rio’da sıcak ve güneşli geçiyor. Tropikal bir iklime sahip olan Rio’da çok soğuk kış geceleri bile hava 15 derece oluyor. Gündüzleri ise uzun süre yağmur yağmadığı zaman sıcaklık 30 dereceye kadar çıkabiliyor. Rio de Janeiro’da her an yağmur yağabileceğini düşünerek yanınıza bir yağmurluk alabilirsiniz. Erkekler arasında slipten biraz daha büyük olan mayolar yaygın. Kadınlar ise küçük bikiniler giyiyor. Üstsüz güneşlenmeyi düşünmeyin, Rio’da kesinlikle yapılmıyor, çünkü bildiğim kadarıyla yasak. Bir de mutlaka bir çift havaianas edinin.

Ipanema, Santa Teresa, Downtown ve favelalar ile ilgili tavsiye ve ipuçları için diğer yazılara da göz atabilirsiniz. Sorularınız için yorum bölümünü kullanabilirsiniz, mümkün olduğunca çabuk yanıtlamaya çalışacağım.

Share.

6 Comments

 1. Pingback: Rio de Janeiro- Santa Teresa | Stil Defteri

 2. Pingback: Santa Teresa’da Gerçek Bir Ev: Um Meia Tres | Stil Defteri

 3. Ben Brezilya’da Ipenema’ya gitmek istiyorum. Amacım ise ayrıldığım nişanlıma sürpriz yapmak. Ama ne dil ne de herhangi bir şey biliyorum. Nişanlım bana çok güvensiz.Bunu biraz da olsa yıkmak ve barışmak için gideceğim. Bana yol gosterip yardım ederseniz gerçekten çok sevinirim. Adresim cosar.sezgin hotmail.com. Lütfen yardımcı olun.

 4. Stil Defteri on

  Merhaba,
  THY’nin Sao Paolo uçuşları var, oradan da kısa bir aktarma ile Rio’ya ulaşabilirsiniz. Bununla ilgili seyahat acentaları size bilet ve aktarma konularında yardımcı olabilir.
  Otelde kalmayı düşünüyorsanız, booking.com veya hotels.com gibi sitelerden otel rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz. Otelinizden aktarma konusunda size yardımcı olmalarını isteyin, genelde otellerin belli bir ücret karşılığında transfer hizmetleri olabiliyor. İngilizce biliyorsanız, bir şekilde iletişim kurabilirsiniz. Turistler için hazırlanmış küçük bir portekizce kitapçığı da alıp, en azından temel cümleleri kitap yardımıyla kurabilirsiniz.
  Anladığım kadarı ile nişanlınız Rio’da. Dolayısıyla Rio’ya vardıktan sonra çok zorlanacağınızı düşünmüyorum.

  İyi şanslar.

 5. şubat 2015 de rio de jeneryoya gidicem tek olduğum için arkadaş arıyorum.mesut_ksk_34@hotmail.com adresim benim biletleri aldım.

 6. Does anyone speak English ? I am interested in learning more about the Christ Statue ? There in Rio. ?

Leave A Reply

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.