Estetik Yaptırmanıza Gerek Kalmadan Gözlerinizi Gençleştirecek Öneriler

0

Uzun zamandır görmediğiniz bir arkadaşınızla buluşursunuz ve yüzünüze bakıp ilk söylediği “yorgun görünüyorsun” olur. Aslında yorgun değilsinizdir, sadece gözleriniz yorgundur. Zamanla göz çevresindeki deri incelir, kırışır ve reksizleşir, bu da yorgunmuşsunuz izlenimini artırır. Bunun önüne geçmek için bazı bakım ve makyaj hilelerini kullanabilirsiniz.

1- Gözlerdeki şişlikler

Bazen şişlikler genetiktir ve hiçbir göz kremi bu şişliği geçiremez veya azaltamaz. Fakat eğer şişlik gelip geçen bir problemse, bunun nedeni büyük olasılıkla vücudunuzun su tutmasıdır. Tuzlu yemekler, gece geç yatmak, veya 1-2 kadeh içki vücudunuzun su tutmasına neden olabilir. Yüzünüzde cildin en ince olduğu nokta göz çevresi olduğu için, su tutma durumundan en çok etkilenen de gözünüz olacaktır.

Ne yapabilirsiniz?

Yer çekimi sayesinde sabah oluşan yüz şişliği genelde öğlende geçmiş olur. Bu süreci hızlandırmak isterseniz, soğuk çay poşetleri ile kompres yapabilir veya salatalık dilimlerini gözkapaklarınızda 5 dakika bekletebilirsiniz. Soğuk, damarları daraltarak eski halinize dönmenizi hızlandırır. Bu kompresleri yaparken, gözünüzün çevresindeki kemiklere nazikçe baskı uygulayın. Baskı dolaşimı düzeltir ve fazla suyun atılmasına yardım eder.

2-Gözlerdeki morluklar:

Kan damarları cilt üzerinden göründüğünde cildin rengini olduğundan koyu gibi gösterebilir. Yaşla beraber cilt inceldiğinden kan damarları daha görünür hale gelir.

Ne yapabilirsiniz?

Günlük olarak göz kremi kullanmak göz çevresini şişirerek kan damarlarının daha az görünmesine yardımcı olur.  Göz kremlerinin  dolgunlaştırıcılar açısından daha yoğun olması ve daha koyu olan kıvamları nedeniyle, göz kremleri bunun için normal yüz kremlerinden daha iyi sonuç verir.

3-Kırışıklıklar ve çizgiler

Her güldüğünüzde, kaşlarınızı çattığınızda, gözlerinizi kıstığınızda, ve daha bunun gibi pek çok mimikte gözünüzün etrafındaki cilt kırışır. Kolajen seviyesi düştüğünde,  cildinizin altındaki dokular incelir, ve ince çizgiler yerini daha derin kırışıklıklara bırakır.

Ne yapabilirsiniz?

Bu konuda kullanılması gereken birkaç temel madde vardır. Birincisi bir A vitamini türevi olan ve kolajen seviyesini artırarak ince çizgileri yumuşatan retinoldür.  C vitamini ve yeşil çay gibi antioksidanlar, cildin kolajen seviyesini korumaya yardımcı olmalarının yanı sıra, çok etkili kırışıklıkları azaltmada etkilidirler. Eğer cildiniz çok hassassa A vitamini yerine “peptide” içeren ürünler kullanın, “peptide” lerde kolajen oluşumunu destekleyen proteinlerdir, ayrıca retinol ve benzerlerinin yol açabildiği batma veya kızarıklığa da neden olmadıkları gibi daha etkili maddelerdir.

4-Sarkan veya çöken göz kapakları

Kolajen, elastin ve yağ yaşla beraber azaldığı için, göz kapakları sarkmaya başlar. Cildimizin ne zaman ve ne kadar sarkacağı genlerimize bağlıdır. Tüm cilt yaşlanmalarında olduğu gibi güneşe maruz kalmak göz kapağındaki yaşlanma sürecini de hızlandırabilir. Bazı kadınlar 30’lu yaşlarının sonunda göz kapaklarında sarkma problemi yaşamaya başlayabilir.

Ne yapabilirsiniz?

Hiçbir göz kremi göz kapağınızdaki sarkmayı geçirmez. Bu konudaki gerçek çözümü estetik müdahale ile sağlayabilirsiniz. Fakat iyi bir makyaj göz kapağınızdaki sarkmayı daha az farkedilir hale getirebilir. Burada başvuracağınız hile kirpik hattını belirginleştirerek göz kapağınızı nötr hale getirmektir. Hafif,transparana yakın, nötr renkli bir far kullanabilirsiniz. Daha sonra koyu renkli bir eyelinerı (siyah, kahverengi,gri) mümkün olduğunca kirpiklerinize yakın bir şekilde uygulayın. Eyeliner yerine koyu renkli bir göz farı de kullanabilirsiniz, göz farı göz kalemine göre çok daha natürel bir etki bırakır. Makyajınızı kahverengi veya siyeh bir rimelle noktalayın.

5-Sabahları daha zinde ve canlı görünebilirsiniz?

Haber spikerleri sabah 5:00 haberlerindeki parlak gözleri için makyözlerine teşekkür etmeliler. İşte güneş doğmadan yada yeni doğduğunda uyanık görünmeniz gerektiğinde kullanabileceğiniz bazı tüyolar:

  • Parlaklaştırıcı göz damlaları kullanın: Parlaklaştırıcı göz damlaları uyanık görünen gözler elde etmenin en kolay yoludur. Bu damlalar gözlerdeki kızarıklığı geçirerek gözlerinizin beyaz görünmesini sağlar.
  • Koyu renkli göz farlarından kaçının: Koyu renkli farlar gözlerinizi iyice karanlık gösterir. Bunun yerine canlı renkler kullanın. En üste de pırıltılı altın rengi bir far sürün. Altın rengindeki ışıltılar gözlerinizin parlamasını sağlar.
  • Allığınızın üzerine bronzlaştırıcı sürün: Allığınızı sürdükten sonra elmacık kemiklerinizin üzerine bronzlaştırıcı sürün. Bu ışıltı sadece yüzünüzü aydınlatmakla kalmaz, gözlerinizi de aydınlatır. Lancome Star Bronzer Magic Bronzing Brush kullanabilirsiniz.

6-Mor halkaların kamuflajı için

  • Kapatıcınızı seçin: Kremli bir kapatıcı seçin. Kremli kapatıcılar likitlerden daha uzun süre dayanır ve ince çizgilerin içine dolmaz. Kapatıcınız cildinizden bir ton daha açık olmalı.
  • Tekniğinizi geliştirin: Göz kreminizi sürün ve bir dakika cildinizin kremi emmesini bekleyin. Daha sonra eğer kullanıyorsanız fondöteninizi sürün, fondöteni gözünüzün altına da uygulayın. Bu gözaltı morluğunu biraz kapatacağı için daha az kapatıcı uygulayabilirsiniz. Kapatıcı fırçaları size en iyi sonucu verecektir. Kapatıcıyı gözünüzün iç kısmından başlayarak gözbebeğinizin olduğu noktaya kadar sürün, daha sonra da fırçalayın ve çok belirgin bir hat kalmasını önleyin.
  • Korumaya alın: Makyajınızı daha uzun ömürlü kılmak için son olarak kapatıcınızın üzerine renksiz pudra sürün. Renksiz pudralar için ise önerim Bare Essentials!

Görsel: starfloweroil.org.uk

Share.

Leave A Reply

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.