Gelinliğinizi Seçerken..

0

Görsel: Pronovias

Gelinliğinize karar verirken davetinizin yeri ve stili de dikkate almanız gereken önemli noktalardır. Sıcak bir yaz düğününde, hafif, straplez gelinlik giyebilirsiniz, fakat daha resmi bir davette gelinliğinizin de daha klasik ve resmi olması gerekir.

Duvak takmak gerekli mi? Duvağı nasıl seçmek gerekir?

Duvak takıp takmamak tamamen sizin tercihiniz, fakat duvak takmaya karar verirseniz dikkat etmeeniz gereken bir kaç nokta var:

  • Duvağınızın rengi gelinliğinizin rengiyle aynı veya gelinliğinizin renginden bir ton açık olmalıdır.
  • Duvak ne kadar uzun olursa o kadar klasik ve resmi görünecektir. Dolayısıyla, kısa, modern veya eğlenceli bir gelinlik seçtiyseniz, uzun bir duvak size uygun olmayacaktır. Duvağınızın boyunu gelinliğinizin tarzına göre seçmelisiniz.
  • Uzun duvaklar düğünün başından nikahın sonuna kadar çok güzel görünse de, düğününüzün devamında size zor anlar yaşatabilir. Uzun bir duvak kullanmaya karar verirseniz, 2 katlı bir duvak seçerek, nikahtan sonra, uzun olan parçayı çıkarabilirsiniz. Bir diğer seçeneğiniz ise nikahtan sonra duvağı tamamen çıkarmaktır.
  • Taçlar daha çok “prensesler” için uygundur.  Modern bir gelinlik tercih ettiyseniz, taşlı tüylü bir iğne veya tek bir çiçek tercih edebilirsiniz.

Gelinliğe ayırmam gereken bütçe ne kadar olmalıdır?

Gelinlik fiyatları çok değişkendir. Kullanılan malzemeler ve markası gelinliğin fiyatını 15000 – 20000 YTL’ye kadar çıkarabilir. Ama genelde düğün için ayırdığınız bütçenin %10’unu gelinlik ve damatlığa harcamak doğru olacaktır. Bütçenize karar verdikten sonra gelinliğinize karar vermek için mağazalardan randevu alarak aklınızdaki modelleri ve size önerilen modelleri deneyin. Bütçeniz yeterliyse, tasarımcı atölyeleri ve lüks mağazalar size en geniş koleksiyonu sunacaklardır.

Gelinlik ne zaman alınmalı?

Gelinliğinizi diktirecekseniz, en güvenli olanı düğününüzden 6 ay önce kararınızı vermektir. Bu süre daha da kısalabilir, fakat tasarımcının veya mağazanın da yoğun dönemleri olduğundan işinizi riske atmamak en doğrusudur. Genelde yazları düğün sezonu olduğundan, sonbaharda mağazalar yeni gelecek koleksiyonlara yer açmak için indirime girerler. Kışın evlenmeyi planlıyorsanız, ciddi indirimler yakalayabilirsiniz. Eğer vaktiniz yoksa, ve acil bir gelinliğe ihtiyacınız varsa, uygun bir gece kıyafetini de gelinlik olarak giyebileceğinizi unutmayın.

Zamansız ama modern görünmek istiyorsanız:

  • Küçücük pilili veya kalıplı dantellerden oluşan gelinlikleri
  • Doğal, çiçekli gelinlikleri
  • Basit grafik katlarla süslenmiş gelinlikleri,
  • Biraz daha pırıltılı bir model istiyorsanız, renkli taşlar yanında inci ve kristallerin birarada kullanıldığı gelinlikleri seçebilirsiniz.

Gelinlik alışverişine kimlerle gidilmeli?

Randevularınızda size eşlik edecek maksimum 3 kişi seçin. 3 kişiden fazlası sadece kafanızı karıştıracaktır. Anneniz, varsa kızkardeşiniz veya en yakın arkadaşlarınızla, gelinlik provalarına gidebilirsiniz. Fikirlerine önem verdiğiniz ve size karşı dürüst olacak kişileri seçmeye çalışın. Annenizle gitmek istiyorsanız, biraz gerilebileceğinizi de hesaba katın. Annelerin bu seçimler sırasında tutucu ve ya baskıcı olma ihtimalleri olabilir. Bunun için annenizle birlikte ortamı yumuşatabilecek, veya size destek olabilecek bir arkadaşınızı da yanınıza alabilirsiniz. Sonuçta gelinliğinizi seçiyorsunuz, biraz da eğlenmeniz gerek, unutmayın.

Share.

Leave A Reply

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.