Düğünden Önce Zayıflayın

0

Düğünden önce zayıflamak için önerilerZayıflamanın en kolay ve kesin yolu nedir sorusuna uzmanlar kararlı olmak yanıtını veriyor. Yaklaşan bir düğün tarihi ve içine sığılması gereken bir gelinlik bir rejimi ciddiye almak ve kararlı olmak için en iyi nedenler olabilir. Fakat bir çok gelin adayı çok çabuk kilo kaybetmek için kendilerini tamamen açlığa mahkum eden diyetleri veya moda olan rejimleri uyguluyorlar. Fakat size uygun bir biçimde beslenerek zayıflamak daha iyi olmaz mıydı? Doğru besinleri alarak ve aldığınız kalori miktarını azaltarak kaslarınızı değil yağlarınızı kaybetmeniz mümkün. Böylece düğün gününüzde ve balayınızda da formda görünebilirsiniz.

İşte size yaşam tarzınıza uygun yiyerek incelmenizi sağlayacak 10 yöntem:

1- Kötüye değil iyiye odaklanın:

Geleneksel diyetlerle yaşanan en büyük problemlerden biri yoksun olma duygusudur. Bu nedenle de çok uzun süre bu tip geleneksel bir rejimi uygulamak genellikle zordur, ve size sürekli yoksunluk duygusu verdiklerinden kötü hissetmenize yol açarlar. Akıllıca bir beslenme planı için ise sizin yiyebileceğiniz ve yemeniz gereken ve hergün istediğiniz kadar tüketebileceğiniz gıdalar bulmalısınız.

2- Asla çok acıkmanıza izin vermeyin:

Acıktığınızda başınıza 2 kötü şey gelir. Birincisi, canınız hızlı ve kolay enerji kaynakları ister, ve en kolay enerjiyi de cips, kurabiye veya şeker gibi besinlerden alırsınız. İkincisi ise acıktığınızda vücudunuz yağ değil kaslarınızı yakmaya başlar, ki bu da moda ve hızlı kilo vermenizi sağlayan diyetlerden sonra verdiğiniz kiloları çok hızlı geri almanızın başlıca sebebidir. 3 ana öğün ve 3 akıllıca seçilmiş ara öğünle vücudunuz sürekli besin aldığından sürekli yağ yakmaya devam edecektir. Bunun gerçekten iyi olan tarafı ise, kendinizi bir şeyden mahrum ve yoksun bırakmadığınız için, diyetinizi bırakma veya bozma ihtimalini ortadan kaldırmasıdır.

3- 12 besin grubuna dikkat edin:

Aşağıdaki besin gruplarını günlük diyetinize dahil ederek kolaylıkla sağlıklı bir beslenme programı oluşturabilirsiniz. Tüm ana veya ara öğünleriniz aşağıdaki gıdalardan en az ikisini içermelidir:

 • Badem ve fındık
 • Fasülye ve baklagiller
 • Ispanak ve diğer yeşil sebzeler
 • Süt
 • Yulaf ezmesi
 • Yumurta
 • Hindi ve diğer yağsız etler
 • Fıstık ezmesi
 • Zeytinyağı
 • Tüm hububat ve tahıllar
 • Ekstra protein tozu (peynir altı suyu)
 • Böğürtlen

4- Besin zincirindeki kötü adamları hayatınızdan çıkarın:

Eğer çok acele kilo vermeniz gerekiyorsa, besin zincirindeki kötü adamları tamamen hayatınızdan çıkarmalısınız. Eğer formunuzu korumak ve hayatınız boyunca ince kalmak istiyorsanız, bu besinlerle aranıza bir mesafe koyun, fakat günlük  beslenmenizde arada tüketebileceğinizi de unutmayın. İşte besin zincirinin kötü adamları:

TRANS YAĞLAR:

Bazı yağlar,yani fındık, avokado ve diğer doğal besinlerde bulunan yağlar kalbiniz için yararlıdır ve yağ yakmanıza yardımcı olurlar. Fakat trans yağlarda doğal olan hiçbir şey yoktur ve vücudunuz bunları sadece kendi yedek lastik fabrikasını kurmada kullanır, ve bu yağlar ayrıca damarlarınız için de son derece kötü besinlerdir. İçindekiler listesinde “kısmen hidrojene yağ” olarak adlandırılan bu yağlar, kek ve kurabiye gibi pişmiş ambalajlı besinlerde ve kızartılmış yemeklerde bulunur.

İŞLENMİŞ (RAFİNE EDİLMİŞ) KARBONHİDRATLAR:

İşlenmiş şeker veya işlenmiş un, size anlık bir enerji verir fakat daha sonra da çok çabuk enerjinizin düşmesine neden olurlar. Bunun sonucunda da canınız daha da fazla işlenmiş karbonhidrat tüketmek ister. Tam tahıllı ekmek veya tahıl tüketmeye gayret etmelisiniz. Ara öğünler veya atıştırmak için ise, şeker veya kurabiyeler yerine fındık, badem gibi kuruyemişleri veya meyveleri tercih edin.

YÜKSEK FRÜKTOZLU MISIR ŞURUBU:

Vücudunuz bu şeker ikamesi maddeleri yağa çevirmeye bayılır. Bu madde en çok gazlı içecekler, kurabiyeler ve şekerlemelerde bulunur. Bunun yanında makarna soslarında, ketçapta ve hatta ekmekte bile bulunabilir. Hiç farkında olmadan tükettiğiniz bu besinlerden bir amerikalı günde ortalama 228 kalori almaktadır. Kiler veya buzdolabınızda bulunan besinlerin paketlerindeki içindekiler bölümünü okuduğunuzda gerçekten çok şaşırabilirsiniz. Yüksek früktozlu mısır şurubunu tüketmeyi tamamen kesmeniz imkansız olsa da, market alışverişinizi yaparken aldıklarınızın içindekiler bölümünü okuyarak daha bilinçli tercihler yapabilir ve tüketiminizi azaltabilirsiniz.

5- 20 saniyelik karın egzersizi yapın:

Karın kaslarınız karnınızı dengelemek için vardır, karnınız ne kadar dengedeyse, göbeğiniz de o kadar azdır. Karın kaslarınızı karnınızı düz tutan bir korse gibi düşünebilirsiniz. Bunun için size gizli bir silah: Tahta egzersizi. Bunu yapmak için şınav pozisyonu alın. Dirseklerinizi büküp ağırlığınızı elleriniz yerine ön kollarınıza verin. Vücudunuz ayak bileğinizden boynunuza kadar düz bir hatta olmalıdır. Daha sonra sanki karnınıza yumruk atılacakmış gibi karın kaslarınızı sıkın ve 30 saniye boyunca bekleyin bunu yaparken normal nefes alıp vermeye devam edin. (1 dakikaya da çıkarmaya çalışabilirsiniz). Haftada 3 kere 2 set yapın.

6- Günde 1 (veya 2) smoothie için

Bu içecek diyetinize daha fazla “power food” dahil ettiğinizden emin olmak için birebirdir. Baz olarak yoğurt kullanın, meyve ekleyin, ekstra protein için peyniraltı suyu tozu ilave edin, son olarak ta biraz buz koyun. Tümünü blenderda karıştırın. Böylece dondurma yerine tüketebileceğiniz hem lezzetli hem de besleyici bir besin elde etmiş olacaksınız. University of Tenessee tarafından yapılan bir araştırmaya göre,12 haftalık bir süreçte, günlük diyetlerinde 3 porsiyon yoğurt  tüketen kişiler, tüketmeyenlere oranla vücut yağlarından %61, karın bölgesi yağlarından ise %81 daha fazla kaybetmişler.

7- Daha fazla kas yapın.

Yürüyüş bandında bir saat uğraşıp sadece 300 kalori yaktığınızı görmek moral bozucu olabilir. Çalışmanızın sonuna direnç hareketleri ekleyerek yaktığınız kalori miktarını artırabilirsiniz. Yapılan araştırmalar, ağırlık kaldırmanın, aerobik egzersizlerinden farklı olarak, metabolizmayı egzersizden sonraki 39 saat boyunca hızlandırdığını gösteriyor. Dolayısıyla kanapede uzanırken bile daha çok kalori yakılmasını sağlıyor. Eğer spor salonuna gitme imkanınız yoksa, merdiven çıkma, hiking, veya yokuş yukarı yürüme ile dahi, vücutta kasların en yoğun olduğu bölgeler olan kalça ve bacaklarınızda  sıkılaşma ve incelme elde edebilirsiniz.

8- Sıvı şekerden vazgeçin

Bir bardak portakal suyunun güne başlamak için en iyi içecek olduğunu düşünebilirsiniz. Gerçekte tüm paketli meyve suları birer kalori deposudur ve genelde de çoğuna şeker ilave edilmiştir. Gazlı içecekleri tüketmeyi aklınızdan bile geçirmeyin. Tatlandırılmış içecekler (ice tea ve limonata dahil) tüketen kişiler tüketmeyenlere oranla günde yaklaşık 330 kalori daha fazla alırlar. Bu da her 11 günde vücudunuza yarım kilogram daha yağ eklemeniz için yeterlidir.

9- Alkolden uzak durun

Sıcak bir yaz gününde, bira, şarap ve cin tonik içmek çok cazip olabilir. Ancak unutulmamalıdır ki zayıflamak isteyen birinin fazla alkol tüketmemesi daha doğru olacaktır. Vücudumuz alkolü bir zehir olarak algılar, ve bir kadeh şarap içtiğinizde, sindirim sisteminiz alkolü vücuttan uzaklaştırmak için ne gerekiyorsa yapar. Bu da tüm yediklerinizi alıp, midenizin bir köşesinde depolaması anlamına gelir. Alkol vücudunuzu gerçek işinden uzaklaştırarak, yağ yakmasını engeller, bu da daha ince bir fizik elde etmenize mani olur.

10. Haftada 1 kere hile yapın:

Haftada 1 kere diyetinizi bozmak kilo vermek için inanılmaz bir reçetedir. Kendinize bir hafta boyunca bilinçli beslendiğiniz için ödül olarak haftada 1 serbest öğün hediyesi vererek, o öğün ne yemek istiyorsanız yiyin.

Share.

Leave A Reply

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.