Düğün hazırlıklarında dikkat etmeniz gereken 30 nokta

0

Düğününüzü planlarken, bunu iyi ki bana biri söylemiş diyeceğiniz şeyler vardır. Siz de düğününüzü planlarken atladığınız bir konu olup olmadığını kontrol etmek için aşağıdaki listeye bir göz atın:

1.Önce davetliler

Düğününüz için, bir davet mekanı ile anlaşmadan önce, kaç kişi davet edeceğiniz ile ilgili kafanızda aşağı yukarı bir sayı belirleyin. Davetli başına 3 m2 kadar bir yere ihtiyacınız olacağını düşünebilirsiniz. Bu ilk başta size fazla gibi görünse de, tüm masalar, garsonlar, sahne ve dansedenleri hesaba kattığınızda aslında fazla olmadığını göreceksiniz.

2. Özel günleri araştırın

Düğününüzün özel bir güne gelip gelmediğinden emin olun. Düğününüzün olacağı gün, tüm şehirde bir konferans, yürüyüş, veya trafiği ve otel doluluğunu etkileyecek bir olay olup olmadığından emin olun.

3. Doğayı dinleyin

Havayı ve diğer potansiyel can sıkıcı durumları hesaba katın. Davetliler, yaz düğünlerinden, hava çok sıcaksa; kış düğünlerinden ise üşüdükleri bir ortamdalarsa çabuk ayrılırlar. Böcekler ise bazı durumlarda ve bazı yerlerde sorun yaratabilirler. Bir kır düğünü planlıyorsanız, düğünün gerçekleşeceği yerin önceden ilaçlanıp ilaçlanmadığını kontrol edebilir, ilaçlanmamış ise ilaçlanmasını talep edebilirsiniz.

4. Harcamalarınızı planlayın

Düğün harcamalarınızın oldukça yüklü olacağını düşünerek, kendiniz için en avantajlı olacak ödeme şeklini seçin. Kredi kartı kullanacaksanız, sizin için en kazançlı olacak kartı araştırıp, düğün harcamalarınızın düğününüzden sonra size bazı kazançlar sağlamasını sağlayabilirsiniz. Örneğin, elde edeceğiniz millerle balayı uçuşunuzu  alabilirsiniz.

5. Tavsiye alın

Bir satıcının size bir diğerini tavsiye etmesini isteyin. Örneğin fotoğrafçınız size çok iyi bir çiçekçi veya makyöz tavsiye edebilir. Davetinizle ilgilenen kişi ise size en eğlenceli DJ veya müzisyenler hakkında fikir verebilir.

6.Davetli listenizi hafifletin

Düğününüz için tasarruf etmeniz gerekiyorsa, davetli listenizi tekrar gözden geçirmek ve azaltmak en etkilisi olacaktır. Unutmayın ki kişi başı 100 USD ödediğiniz bir düğünde çağırmaktan vazgeçeceğiniz 10 kişi veya 1 masa size 1000 USD kazandıracaktır.

7. Talep etmekten çekinmeyin

Taleplerinizi anlaşmayı imzalamadan önce yapın. Çoğu satıcı sizi baştan kaybetmek yerine biraz taviz vermeye hazır olacaktır. Bu nedenle isteklerinizin tümünü bir anlaşmaya varılmadan önce belirtin, daha sonra istediğinizin yarısını bile alamayabilirsiniz. Örneğin, düğününüzün size önerilenden veya pakettekinden 1 saat daha uzun sürmesini isteyebilir, veya müziğin daha geç saatlere kadar devam etmesini sağlayabilirsiniz.

8.Yemek planı yapın

Gözden kaçan bir başka harcama düğününüzde görev alan kişilerin yemekleri olacaktır. Herhangi bir anlaşma imzalamadan önce görevlilere misafirlerle aynı yemeği sunmak zorunda olmadığınızdan emin olun. Örneğin, fotoğrafçınız, müzisyenler vs. için misafirlerinizle aynı ücreti ödemek durumunda kalabilirsiniz. Görevli kişiler için çok ta acımasız olmadan daha ucuz bir menü seçebilirsiniz. 

9.Organize olun

Düğününüzle ilgili tüm yazışmalarınızı, aldığınız teklifleri, görüşme notlarınızı, fotoğrafları bir arada tutmaya çalışın. 

Çalışacağınız kişilere göstermek istediğiniz fotoğrafları dosyalayın. Düğününüze özel bir e-mail adresi alabilir, tüm yazışmalarınızı yapabilirsiniz. Önemli telefonları cep telefonunuza kaydetmeyi de ihmal etmemelisiniz.

10. Barı planlayın

Normalde 50 davetli için 1 barmen yeterli olacaktır. Ama önceden yapılması zor olan özel bir kokteyl servis edilecekse bir kişi daha bulundurmanız daha güvenli olacaktır.

11. Sürpriz harcamalar için hazırlıklı olun

Bütçenizi planlarken aşağıdaki yüzdeleri dikkate alabilirsiniz:

%50 düğün daveti,
%8-%10 çiçekler,
%8-%10 dekorasyon,
%8-%10 müzik,
%8-%10 fotoğraf/kamera çekimi,
%2-3 davetiyeler,
%2-3 nikah şekeri,
%8 diğer harcamalar (örneğin bir organizatörle çalışabilirsiniz)
%5-%10 dolaylarında da beklenmedik durumlar için bir bütçe ayırmalısınız. Örneğin, yanlış basılmış ve tekrar basılması gereken davetiyeler, yağmurlu bir gün için şemsiyeler gibi sürpriz harcamalarla karşılaşabilirsiniz.

12. Yalvarmaktan korkmayın

Düğününüz için herkesle pazarlık edebileceğinizi unutmamalısınız. “Sizinle çalışmayı çok istiyorum, fakat bizim bütçemiz buna mümkün değil, yapabileceğimiz hiçbir şey yok mu?” demekten utanmayın.

13.Tarih almak için bekleyin

Bazen son dakika planlamaları işinize yarayabilir. Genelde düğünler 6 ay öncesinden planlandığından, 2 ay önceden planladığınız bir düğün için çok daha iyi fiyatlar alabilirsiniz. Cuma ve pazar düğünlerinin cumartesi düğünlerine göre göre daha ucuz olabileceğini de hesaba katmanızda fayda var.

14.Davetiyeleri planlayın

Davetiyeleri kendiniz mi vereceksiniz yoksa posta veya kargo yolu ile mi göndereceksiniz karar verin.

15. Red cevabına hazır olun

Bilinmesi gereken bir nokta da davetlilerin %30’unun düğününüze katılamayacağıdır. Tabii ki bu düğününüzün olacağı yere (örneğin düğününüz bir başka şehirde olacaksa), bir başka şehirden kaç adet davetliniz olduğuna, veya düğününüzün zamanına (bazı davetlilerinizin tatil veya yıllık izinde olacağı günler olabilir) göre değişebilir. Diğer yandan düğününüzün yılın daveti olduğunu düşünerek davetli olan tüm davetliler de gelebilir.

16. Çocuklar konusunda bir strateji belirleyin

Bu konuda 4 seçeneğiniz var:

Düğününüze çocukları da davet edebilirsiniz,

Sadece yetişkinleri çağıracağınız bir davet planlayabilirsiniz,

Sadece ailenizin çocuklarını çağırabilirsiniz

Veya çocuk bakıcısı sağlayabilirsiniz, bu ya davetin olacağı yerde, bir otel odasında veya ailenize ait bir evde olabilir.

Kimsenin kırılmaması için, bazı ailelerin çocuklarını getirmesini kabul edip, bazılarına davetin çocukları getirmeye uygun olmadığını söylememelisiniz.

17. Davetli listenizi önceliklere göre ayırın

Davetli listenizi üçe ayırın: İlk sıraya aileleri ve en iyi arkadaşlarınızı koyun, daha sonra teyzeler, amcalar gibi akrabalarınızı, kuzenlerinizi ve orada olmasını istediğiniz yakın arkadaşlarınızı ekleyin. En son gruba da, anne babanızın arkadaşları, komşular, iş arkadaşlarınızı ekleyin.  Kişi sayısını azaltmanız gerektiğinde, listenin en altından başlayarak yukarıya doğru çıkarak ulaşmak istediğiniz sayıyı elde edebilirsiniz.

18. Adım adım ilerleyin

Düğününüz için bir yapılması gerekenler listesi yapın ve sırayla gidin. Böylece bir sürü şeyi aynı anda veya çok hızlı yapıp bunalmanızı veya herşeyin birbirine karışmasını engellemiş olursunuz. Düğününüzün tarihini belirlemeden kimseyle anlaşmayın, çiçek ve süslemelere karar vermeden pastanızı planlamayın, düğün mekanını belirlemeden müzik için herhangi bir anlaşma yapmayın.

19. Davetiyeler 2 kişilik mi olmalı

Davetli listeniz çok kabarıksa, davetiyeleri çift kişi yapmama seçeneğini düşünebilirsiniz. Bir oturma planı düşünün, ve bekar arkadaşınızın kiminle oturabileceğini planlayın. Eğer herkesi tanıdığı bir bekarlar grubu ile oturma imkanı varsa herşey yolunda demektir. Bekar arkadaşınızı çiftlerin olduğu bir masaya oturtmak zorunda kalıyorsanız veya kimseyi tanımadığı bir bekarlar masasına uturtmak zorunda iseniz, kuralları esnetebilirsiniz. Kısıtlı davetli sayısı veya ailenizin kabarık davetli listesi, bekar arkadaşlarınızı eşsiz çağırabilmek için son derce iyi bahaneler olacaktır.

20. Odaları planlayın

Şehir dışından çağıracağınız davetlileriniz varsa, düğününüzün tarihi belli olduğunda,hemen değişik fiyat alternatifi olan otellerle görüşmeye başlayın. Birçok otel size davetlileriniz için bir grup odayı daha düşük fiyatlarda rezerve etme imkanı sağlar. Eğer oteller size iptal olması durumunda bir ücret ödemeniz gereken paketler sunarlarsa bunları sakın kabul etmeyin, dolmayan odaların sorumlusu siz olmayın.

21. Tam tarif verdiğinizden emin olun

Davetlilerinizin yolu bildiğinden emin olun. Düğününüzün olacağı yerin tarifini tüm davetlilere ulaştırın. Bunu davetin yapılacağı yerden bir kroki temin ederek yapabilirsiniz.

22. Herşeyi yazılı yapın

Anlaşmalarınızdaki tüm değişiklikleri yazılı olarak yapın, veya değişikliği detaylı şekilde anlattığınız bir konfirmasyon maili gönderin. Bu büyük gün için kimsenin sözüne güvenmemek, tatsız sürprizlerle karşılaşmanızı önleyecektir.

23.Hazırlıkları planlayın

Hazırlıklar için yeterli zaman olduğundan emin olun. Eğer sadece mekanı kiralıyorsanız ve diğer herşey dışarıdan getirilecekse, hazırlıklara ne zaman başlayabileceğinizi öğrenin. En güvenlisi bir gün önceden başlamak olacaktır. Eğer aynı gün başlanması gerekiyorsa, mümkün olduğunca erken bir saatte düğün hazırlıklarınızın başlayabilmesini sağlamalısınız.

24. Nikah işlemlerinizi zamanında yapın

Nikah için gerekli evrakları öğrenin, ve gerekli belgeleri zamanında teslim ettiğinizden ve nikah memurunun evleneceğiniz tarihte müsait olduğundan emin olun.

25. Tüm kuralları öğrenin

Düğününüzün olacağı mekanla ilgili herhangi bir kısıtlama olup olmadığını öğrenin. Flaşlı fotoğraf çekmek yasak mı, havai fişeklere izin veriliyor mu gibi, düğününüzde olmasını istediğiniz ekstralarla ilgili bilgi edindiğinizden emin olun.

26.Bütçenizi planlayın

Başlıkları belirleyin, gelinlik, müzik, dekorasyon, davetiyeler etc.. Daha sonra her başlığa 1 den 3 e kadar bir puan verin. (1 sizin için en önemli, 3 ise en önemsiz olacak şekilde). 1 numaralı gruba bütçenizin büyük kısmını ayırıp, 3 numaralı grupta kesinti yapabilirsiniz. Örneğin bir tasarımcının elinden çıkacak gelinlik, ve güzel yemekler sizin için daha önemli ise, daha sade davetiyeler ve daha küçük çiçek süslemeleri seçerek bütçenizi dengeleyebilirsiniz.

27. Davetlilerinizin dikkat edebilmesine olanak sağlayın

Düğününüzde tüm davetlilerin sizi görüp duyabileceğinden emin olun. Eğer uzakta oturacaklar veya uzakta kalacaklar varsa, bir mikrofon ve hoparlör bulundurun.

28. Gerekli bilgileri yanınızda bulundurun

Düğününüzde çalışacak herkesin bir listesini (tüm isimler ve telefonlar)acil durum listesi olarak çantanızda taşıyın. Düğün arabanızın şoförü kaybolup geciktiğinde, veya fotoğrafçınıza bazı sahne arkası fotoğraflar çektirmek istediğinizde çok işinize yarayabilir.

29. Gelinlik seçiminde yanlız olmayın

Gelinlik alışverişine yanlız gitmeyin. Gelinlik denerken bir süre sonra tüm gelinlikler size aynı görünmeye başlar ve hangi tarzı daha çok sevdiğinizi hatırlamakta zorlanabilirsiniz. Yanınızda kimi götüreceğinize de çok dikkat etmelisiniz. Eğer anneniz veya kardeşleriniz gelemiyorsa, gerçekten dürüstlüğüne güvendiğiniz bir arkadaşınızla gitmelisiniz. Hangi elbisenin size gerçekten daha çok yakıştığını bilmelisiniz.

30. Realist planlar yapın

Düğününüze bir ay kala, yapmanız gerekenler listesini gözden geçirin ve 3 maddeyi listeden çıkarın. Bu 3 şey o an yapmak istemediğiniz önemli detaylarla ilgilenmek olmamalı: giriş parçanızı seçmek veya düğününüzle ilgili son detayları görüşmek gibi. Sizin yerinize başkasının da yapabileceği, zaman alan maddeleri seçmelisiniz.

Share.

Leave A Reply

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.