Düğün hazırlıkları sırasında en çok yapılan 10 hata

1

Gelinler herşeyi planlamaya çalışırken, her insan gibi hatalar yaparlar. İşte en sık yapılan 10 hata ve çözümleri:

1- Davetli listesini yapmadan herşeyi planlamak

Nişanlandınız, heyacanlısınız, ve hemen düğün hazırlıklarına başlıyorsunuz. Davetiyeler hazırlanıyor, düğününüzü nerede yapacağınıza karar veriyorsunuz, çiçekleri seçiyorsunuz. Fakat kimleri çağıracağınızı bilmiyorsunuz!

Ne yapabilirsiniz? Davetli listesi hazırlamak kesinlikle düğün planlamanızın en keyifli parçası değil, hatta bazı durumlarda en zoru veya can sıkıcısı bile olabilir. Fakat elinizde belirli bir davetli listesi olmadan düğününüzle ilgili herhangi bir karar vermemelisiniz. Çok beğendiğiniz ve belli bir ön ödeme yaptığınız bir davet mekanı sizin için çok büyük veya çok küçük olabilir. Ve ödediğiniz miktarı da geri alamayabilirsiniz. Bunun yerine evlenmeye karar verdiğinizde, hemen yapabileceğiniz, ne tür bir düğün istediğinize nişanlınızla birlikte karar vermek olabilir. Samimi bir atmosfer mi istiyorsunuz, aile arasında küçük sıcak bir davet mi, yoksa 300- 500 kişilik büyük bir kutlama mı? Nasıl bir düğün istediğinize karar verdikten sonra, davetli listenizi hazırlamak çok daha kolay olacaktır.

2. Nişanlınızın sizin kadar düğün detaylarıyla ilgilenmesini beklemek

Gün geçtikçe, damatların da gelinler gibi düğünün detaylarıyla ilgilendikleri, kendi stillerini de yansıtmak istedikleri doğru. Fakat asla nişanlınızın sizin kadar detaylarla ilgilenmesini beklemeyin.

Ne yapabilirsiniz? Olası tartışmaları önlemek için size bir çözüm önerisi: Nişanlınızla birlikte yemeğe çıkın ve düğününüzün değişik bölümleri ile ilgili konuşup, onun detaylar hakkında ne düşündüğüyle ilgili fikir sahibi olmaya çalışın. Dekorasyonda hangi çiçeğin olduğu onun için önemli değilse, çiçek seçimine onu dahil etmek zorunda olmazsınız. Daha sonrası için ise, haftada bir gün düğün konuşmayı yasaklayın. Arkadaşlarınızdan, havadan sudan bahsedin. O da aşık olduğu kadının hala orda olduğunu anlar ve belki de kendi kendine düğünle ilgili çok parlak bir fikir bulabilir.

3. Sizin gelinliğinizden başka birinde de varsa

 Son günlerde gelinler, düğünlerini özelleştirmek ve kişiselleştirmek için gerçekten çaba sarfediyorlar. Bu durumda da seçtikleri çiçekler, davetiyeler veya gelinlik bir başka çift tarafından kullanıldığında büyük bir sorun yaşıyorlar.

Ne yapabilirsiniz? Eğer biri fikrinizi çalarsa, taklidin bir çeşit takdir olduğunu düşünün. Farklı düğünler olduğu için aynı olan bir nokta, sizin düğününüzde daha farklı duracaktır. Düğününüzün başka birinin düğününe benzemesinden korkmaktansa, siz kendi düğününüzü nasıl daha farklı kılacağınızı düşünün. Eğer bir arkadaşınız sizinle aynı gelinliği seçmişse, siz kendi gelinliğinizi farklılaştıracak detaylar ekleyebilirsiniz: Bir kuşak, farklı işlemeler, değişik bir duvak gibi. Nikah şekeri fikriniz çalındı ise, daha farklı paketler yaparak değişiklik yaratabilirsiniz. Fikirlerinizin çalınmasından çok korkuyorsanız, en iyi yöntem sessiz olmaktır.

4. Düğüne 2 ay kala mürdümüm sizin renginiz olmadığını anlamak

Düğün planlarınıza başlarken, klasik pembe bir düğün hayal ettiniz ve planladınız fakat daha sonra fikrinizi değiştirdiniz, beyaz, orkidelerle süslü, sade bir düğün istediğinize karar verdiniz. Fakat değiştirecek zamanınız kalmadı.

Ne yapabilirsiniz? Yapmak istediğiniz değişiklikler ile ilgili, dekorasyon firması ve çiçeklerinizi hazırlayan firma ile görüşüp neler yapabileceğinizi konuşun. Bazen değişiklikler umduğunuzdan daha kolay yapılabilir. Çiçeklerin rengini değiştirip, masalara koyacağınız runnerlar ile farklı bir ambiyans yaratabilirsiniz. Eğer yeterince vaktiniz varsa değişiklik yapmak çok kolay olacaktır, vaktiniz az ise, ve herşey hazırlanmış ve sipariş edilmiş durumda ise, yine çalıştığınız firmalarla görüşüp, bir bedel karşılığında istediğiniz değişiiklikleri yapabilirsiniz. Değişiklikleri yapamazsanız da çok büyük bir sorun olmadığını unutmayın, sonuçta hangi dekor olursa olsun sevdiğiniz adamla evleniyorsunuz.

6.Gelinliğinizi 2 beden küçük almak

Hayellerinizdeki gelinliği buldunuz, fakat tam üstünüze göre değil. 2 beden küçük olan bu elbiseyi satın alıp, düğün gününüze kadar bir şekilde gelinliğin içine girebilecek kiloya düşmeyi planlıyorsunuz.

Ne yapmalısınız? Diyet ve spor yapmak düğünden önce tabii ki kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Fakat çok sıkı bir diyet ve çok fazla spor ile bitkin düşebilir ve hatta hastalanabilirsiniz. En iyisi kendi bedeninize uygun gelinliği almaktır. Eğer düğününüze kadar kilo verebilirseniz, gelinliğin son provasında üzerinize uygun hale getirebilirsiniz.

6. Herşeyi kendiniz yapmaya çalışmak

Sürekli çiftlerin kendi düğünlerini özel ve eşsiz kılmak için yaptıkları akıllıca projeleri görüyoruz. Fakat yapmak ve yapamayacağından fazlasını yapmaya çalışmak arasında fark var. Bazı şeyleri kendinizin yapmasının birçok faydası var, yapacağınızın size özel ve tek olacağından emin olabilirsiniz, size maliyeti çok daha düşük olur, ve evde oturup nikah şekerlerinin paketlerini yapmanın( yüzlerce kurdeleyi düzgünce fiyonk yapmadan önce)  çok eğlenceli olduğunu düşünebilirsiniz.

Ne yapmalısınız? Çok fazla proje yerine gerçekten çok sevdiğiniz tek bir projeye odaklanın ve tüm kaynaklarınızı ( parasal ve mental olarak) bu projeye ayırın.Diğerleri için biraz araştırma yapın, ve seveceğiniz hazır yapılmış olanları bulmaya çalışın. O kadar çok hazır alternatif varken, stilinize uyan bir şey bulma ihtimalinizi çok yüksek, ayrıca hazır alacaklarınızın size ne kadar zaman kazandıracağını da düşünün.

7. Annenize çok fazla iş yüklemek

Yapılacaklar listesini düşündüğünüzde herşeyi tekbaşınıza yapamayacağınızı düşünmeniz normal. Bunun için de güvenebileceğiniz en yakınlarınızdan, genellikle de annenizden, yardım istemeniz normal. Anneniz en az sizin kadar dikkatli ve özenli olacaktır. Fakat onların da eğlenmesi gerektiğini unutmamalısınız.

Ne yapmalısınız? Ne kadar endişeli olursanız olun, düğün gününüzdeki yapılması gerekenler listesini tek bir kişiye yüklemek yerine, yapılması gereken işleri kuzenleriniz, kardeşleriniz gibi yakınlarınız arasında dağıtmaya çalışın. Yardımlarını istediğiniz için çok mutlu olacak ve kendilerini düğünün bir parçası gibi hissedeceklerdir. Olayların kontrolünü kaybetmek istemiyorsanız, listenizi alın ve kimin hangi konuyla ilgileneceğini not edip, takip edin.

8. Aksayan küçük detaylara üzülmek

Masa kartları ve davetiyelerdeki renkler tam olarak aynı değilse, veya damadın çiçeği sizinkinden biraz daha farlı bir renkte olduysa da, unutmayın ki en mükemmel düğünde bile küçük aksaklıklar olacaktır.

Ne yapabilirsiniz? Düğün gününüz için aylarca uğraşıp, en küçük detayları bile planladıktan sonra, olacak en küçük aksaklığa bile tahammülünüz olmayabilir. Böyle bir durumda, derin bir nefes alın ve bir yıl sonra bu aksaklığın sizin için ne kadar önemli olabileceğini düşünün. Büyük ihtimalle, düğün başladıktan sonra hiçbir önemi kalmayacağını göreceksiniz. Eğer gerçekten sizin için önemli olan bir problem varsa, hemen çözmeye çalışmalısınız. Fakat küçük bir detaydaki karışıklığı fazla önemsemeyin. tüm kaynaklarınızı her küçük aksaklıkta kullanmamalısınız, enerjinizi daha büyük problemlere saklayın.

9.Bütçenizi aşmak

Düğününüzü planlamaya başladığınızda bir rakam belirlediniz, biraz araştrma yaptınız, ve rakamı revize ettiniz. Planlamaya başladınız, ve karar verdiğiniz bütçenin yeterli olmadığını gördünüz. Düğününüzü hesaplamak en zor işlerden biridir ve kolay pes etmemelisiniz.

Ne yapmalısınız? Bazı harcamaları azımsadığınızı anladıysanız, paniklemeyin.Bunun yerine nişanlınızla konuşun ve bir çözüm bulmaya çalışın. Bazı değişiklikler yaparak problemi çözebilirsiniz. Menüde veya dekorasyonda yapacağınız küçük değişikliklerle büyük miktarlar tasarruf edebilirsiniz. Çözüm bulamıyorsanız, düşük fazili bir kredi veya borç almayı düşünebilirsiniz. Fakat bunun nişanlınızla aranızda sorun yaratmayacağından emin olun,krediyi ne şekilde ve ne zaman ödeyebileceğinizi de planlamalısınız.

10. İşlerinizi tam planladığınız zamanda bitirmek

Düğüne aylar kala tüm nikah şekerlerinizin hazır olması veya oturma planınızın yapılmış olması garip gelebilir.Fakat tüm hazırlıkların dolabınızda yer kaplamaktan başka zararı olmaz. Herşeyi tam planladığınız zamanda yapmak yerine, vaktiniz olduğunda biraz ondan biraz bundan yaparak ilerlemenin size bir zararı olmayacaktır. Aksine, vaktinizin azaldığı dönemde, stres yaşamanızı engelleyecektir. Düğün gününüz yaklaştıkça, daha da meşgul olacaksınız, dolayısıyla bir plan yapmak ve ona uymak zorundasınız.

Ne yapmalısınız? Planınızın önüne geçmekten korkmayın.Eğer herşeyi planladığınız tarihte yapmayı düşünüyorsanız, son ay veya son hafta çok fazla işle başbaşa kalabilirsiniz. Oysa düğününüze 1 ay kala herşeye hazırlıklı olmanız gereken zamanlar olacak, herkes sizden zamanınızı isteyecek, oysa siz sadece sıcak bir banyoda balayınızı düşünmek ve dinlenmek istiyor olacaksınız. Büyük işlerin yanında, küçükleri de hallederseniz, biraz rahatlayacak ve düğününüzün keyfini çıkaracak zamanınız olacaktır.

Share.

1 Comment

Leave A Reply

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.