Düğün Bütçeniz için Öneriler

0

Full bir bar yerine, imzanız olacak bir içki seçerek (punch veya özel bir kokteyl gibi) içki maliyetlerinizi azaltabilirsiniz.

İçki seçeneklerini sadece şarap ve bira ile sınırlandırabilirsiniz, bu konuklarınızın çoğunu memnun edecektir.

Düğününüzü kahvaltı, öğle yemeği veya 5 çayı zamanında yapabilirsiniz. Bu tür bir davetin size maliyeti daha az olabileceği gibi, çok daha kısa sürecek ve çok daha az tüketim olacaktır.

Pahalı olan malzemelerle yapılmış ana yemekler yerine bu ürünleri antrelerde tercih ederek maliyetinizi azaltabilirsiniz.

Tatlı yerine düğün pastasını kahve ile servis ederek tatlı maliyetinden kurtulabilirsiniz.

Akşamüstü yapacağınız kek ve punch veya şampanya ve çilekten oluşacak bir davet en hesaplı alternatiflerden biridir. Biraz özellik katmak için, çikolatalara batırılmış çeşitli meyveler ve şampanya, veya çeşitli kekler ve punch ikram edebilirsiniz.

2 pasta 1 pastadan daha ucuz olabilir: Eğer gerçek bir pasta yaptıracaksanız, kesmek için küçük bir pasta sipariş edebilirsiniz. Bunun yanında yaptıracağınız, tek katlı normal pastalar mutfakta kesilerek davetlilere ikram edilebilir.

Tüm gece şampanya ikramı yerine, her davetliye gelin ve damatla beraber kadeh kaldırmaları için bir kadeh şampanya ikram edebilirsiniz.

Çiçek seçiminde, sezon çiçeklerini seçmek daha hesaplı bir alternatif olacaktır.

Masalara koyacağınız büyük dekorlar ve çiçek buketleri yerine, bir kaseye veya cam vazoya koyacağınız suda yüzen çiçekler, güller hem değişik hem de bütçenizi zorlamayacak seçeneklerdir.

Pahalı çiçek süslemeleri yerine, sezon meyveleriyle dolduracağınız masa süslemeleri de şık bir alternatif olabilir.

Masanızı çeşitli mumlarla süsleyerek değişik bir atmosfer yaratabilir ve çiçek maliyetinden kurtulabilirsiniz.

Papatyaları küçümsemeyin, tüm sene bulunabilmeleri ve hesaplı fiyatlarıyla, daha fazla çiçek kullanıp daha az ödeyebilirsiniz.

Kendi nikah şekerlerinizi kendiniz yaparak, hem orijinal hem de anlamlı hediyeler verebilirsiniz. Ve emin olun, size çok daha ucuza gelecektir. İstanbul’da oturuyorsanız, Tahtakale’de ihtiyacınız olacak tüm malzemeleri bulabilir, yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz. Ailenizden veya arkadaşlarınızdan alacağınız yardımla hazırlayacağınız nikah şekerleri, size çok daha ucuza mal olacaktır.

Düğün davetinizi kışın yapmanız durumunda çok daha iyi teklifler alabilirsiniz. Yaz sezonunda fiyatlar arttığından, yaz sezonu dışında vereceğiniz davetler size daha ucuza malolacaktır. Cumartesi gecesinin cuma ve pazar gecesine göre daha pahalı olduğunu unutmayın. Hafta içi günler ise davet fiyatlarının en düşük olduğu günlerdir. (Tabi eğer tatil, bayram vs değilse)

Davetli listenizi yaparken, çocuklar ve çalışma arkadaşlarınızı dahil etmeyebilirsiniz. Arkadaşlarınız ve önem verdiğiniz kimseleri çağırın, tüm tanıdıklarınızı değil. Böylece davetli sayınızı azaltabilirsiniz.

Tüm anlaşmalarınızı yaparken,( fotoğrafçınız, catering firmanız, çiçekçiniz…), makul seviyelerde pazarlık etmeyi unutmayın.

Takacağınız aksesuarları almak yerine, aileniz veya arkadaşlarınızdan ödünç alabilirsiniz.

Arkadaşlarınızdan yardım isteyin, tasarım yapabilen bir arkadaşınıza davetiyenizi, mutfakta iyi olan bir arkadaşınıza ise düğün pastanızı yapmasını rica edebilirsiniz. Size özel bir düğün hediyesi hazırlamaktan, arkadaşlarınız da çok mutlu olacaktır.

Düğününüzde canlı müzik yerine DJ’in yapacağı müziği seçerseniz, çok daha az ödeyeceğinizi unutmayın.

Düğününüzde sizin için nelerin vazgeçilmez olduğunu düşünün. Önceliklerinizi belirleyin. Mutlaka yapmak istediğiniz şeyler yerine diğerlerinden vazgeçerek bütçeniz dahilinde kalabilirsiniz.

Limuzin kiralamak yerine kendi aracınızı kullanarak düğün davetinize gidebilirsiniz.

Gelinliğiniz için fırsatları araştırın. Bir önceki sezona ait ürünleri çok daha hesaplı alabilirsiniz. Eğer sakladıysa annenizin gelinliğini giymek te hoş bir alternatif olabilir. Vintage çok moda, unutmayın.

Düğün harcamalarınızı kredi kartınızla yaparak balayınız için mil kazanabilir, veya başka avantajlar elde edebilirsiniz.

Düğün çekiminizin süresini, düğünün başından sonuna yerine, seremoniden ilk dansa kadar olacak şekilde kısaltabilirsiniz.

Nikah kıyma yetkisi olan bir tanıdığınız varsa, kendisinden yardım rica edebilir böylece nikah memuru için ödeyeceğiniz miktardan kurtulabilirsiniz.

Düğünü yapacağınız şehri değiştirebilirsiniz. (büyük şehirlerde düğünler çok daha yüksek fiyatlıdır).

Tam bir paket alacağınız düğün davetlerinin maliyeti sizin için çok daha düşük olacaktır. Tüm hizmetleri farklı kişilerden almak yerine, bir düğün organizatörü ile çalışmanızı öneririz.

Makyözünüzden kullandığı ürünleri isteyebilir, veya bu ürünleri önceden satın alabilirsiniz. Böylece makyajınızı tüm gece kendiniz tazaleyebilir ve düzeltebilirsiniz.

Düğün fotğraflarınız için henüz çok tanınmamış fakat çalışmalarını beğendiğiniz bir fotoğrafçı ile çalışabilirsiniz.

Şampanya yerine köpüklü şarap alabilirsiniz. Şampanya sadece Fransa tarafından patentlenmiş bir köpüklü şaraptır.

Share.

Leave A Reply

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.