Düğün Temaları

0
Oryantal bir düğün teması

Günümüz düğünlerinde artık katı kurallar yok. Gelinler ve damatlar kalıpların dışına çıkıyor ve tamamen kalplerini dinliyorlar. Fakat uzmanlara göre düğün için bir tema seçmek düğün planlamasını çok daha kolay hale getiriyor. Düğün,bir tema etrafında şekillendiğinde, davetiyeleri, nikah şekerlerini, çiçekleri, dekorasyonu hatta gelinliği bile seçmek kolaylaşıyor.

Eğer aklınızda bir şey yoksa herşeyi beğenebileceğinizi unutmayın. Aklınızda bir düğün teması olmadığında, davetle ilgili tüm öğeleri ayrı ayrı beğenip bir araya getirebilir ve birbiriyle alakasız davetiyeler, nikah şekerleri, dekorasyon vs ile başbaşa kalabilirsiniz. Oysa bir düğün teması tüm daveti, yemekten müziğe, müzikten nikah şekerine, uyumlu bir bütün haline getirmenize yardımcı olacaktır.

Eğer “ben düğünüm için herhangi bir tema seçmek istemiyorum, sadece ailem ve arkadaşlarımla güzel vakit geçireceğim basit bir düğün istiyorum” diye düşünüyorsanız, unutmayın ki bir düğün temasının mutlaka çok gelişmiş veya sofistike olması gerekmiyor. “Maskeli balo” veya “akdeniz rüyası” gibi temalar seçmek zorunda değilsiniz. Sadece sizin için anlamlı olan, tarzınıza uygun, ve tutarlı bir düğün temasına da karar verebilirsiniz. Renkler bile tema olarak seçilebilir.

Lime - White - Black

İşte size düğün temanızı seçerken yardımcı olacak bir kaç ipucu:

1- Nişanlınızın ve sizin kim olduğunuzu, nelerin sizin için önemli olduğunu düşünün

Hobileriniz neler, neleri çok seviyorsunuz, tutkularınız neler? Eğer daha samimi eğlenceleri tercih ediyorsanız, “arka bahçede bir barbekü” temasını seçebilirsiniz, bunun için düğününüzü arka bahçede yapıyor olmanız gerekmiyor. Veya ikiniz de operaya bayılıyorsanız, o zaman opera sizin temanız olabilir. Örneğin doğayı seviyor ve çevreyi koruma konusunda hassassanız, o zaman doğal bir tema size göre olabilir. Kültürel veya etnik temaları da seçebilirsiniz. Ya da  sarı sizi çok mutlu eden bir renkse, sarıyı düğününüzün ana teması yapabilirsiniz.

2. Eğer tema olarak bir renk seçtiyseniz, tutarlı olmaya dikkat edin

Eğer pembe ve yeşili tema olarak seçtiyseniz ve tonlarına da karar verdiyseniz, buna sadık kalın. En fazla 3 tamamlayıcı renk kullanmaya çalışın. Belirli düğün renkleri görsel bütünlüğü sağlayarak, düğününüzün daha zarif ve hatta olduğundan daha pahalı görünmesine yardımcı olur.

3- Tema her şey olabilir

Bir mevsim (örnegin:sonbahar, yaz vs), bir dönem (örneğin:1960’lar), bir ülke (örneğin:italya), bir spor dalı (örneğin:tenis), bir çiçek (örneğin:ayçiçeği),bir desen (örneğin, puantiye, pötikare vs..) tema olarak seçilebilir.

4- Davet mekanını temanızı yansıtan detaylarla zenginleştirin

Dekorasyona çiçekler, mumlar, kurdeleler, deniz kabukları, fenerler gibi detaylar ekleyin. Bu şekilde en sade  davet alanını bile çok gösterişli bir hale getirebilir, aynı zamanda düğün temanızı da özgünleştirebilirsiniz. Bir kış düğününde, tavana asılacak irili ufaklı kar taneleri; bir kır düğününde suyla dolu kaseler içinde yüzen çiçekler; bir deniz veya okyanus temalı düğünde ise, deniz kabukları kullanabilirsiniz.

5- Düğün temanızı yansıtan müzikler seçin

İster bir DJ, ister bir canlı müzik grubuna karar vermiş olun, sizin temanızla uygun müzik yapacaklarından emin olmalısınız. 1960’lar temalı düğününüzde 80’lerin müziğini veya elektronik müzik duymak istemeyebilirsiniz.

6- Davetlilerinize de uyacak bir tema seçmeye özen gösterin

Düğün temanızın zevkli bir seçim olmasına dikkat edin. Davetlilerinizi rahatsız edebilecek veya hakaret etme ihtimali olabilecek temalardan uzak durmalısınız.

7- Yardım alın

Eğer bir tema seçtiyseniz fakat bu temayı düğününüze nasıl entegre edeceğinizi bilmiyorsanız, bir profesyonelle çalışmayı deneyebilirsiniz.

8- Temayı davetlilerin evine gönderin

Herkes nikah şekeri vermeyi tercih etmiyor ama eğer bir nikah şekeriniz olacaksa, temanızı yansıtıyor olmalı!

Share.

Leave A Reply

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.