Mutfagimda daha çok çalışma yüzeyi nasıl sağlayabilirim?

0

Merhabalar:

Aslında oldukça büyük bir mutfağa sahibim fakat resimde de göreceğiniz gibi balkon mutfağa eklenirken yapılan düzenleme bu alanın çoğunu kullanmaya izin vermiyor. Çok yemek yapan ve çok fazla malzemesi olan birisi için bu alanı nasıl tekrar düzenlerdiniz?
Yaklaşık büyüklük: 2×3 mt2

CEVAP:

Merhaba Sn. tdomf_b2812

Mutfaklardaki yer kaybının en büyük sebebi, raf aralıklarınızın veya dolaplarınızın boylarının, sahip olduğunuz mutfak eşyalarına uymuyor olmasıdır. Öncelikle, dolap içlerinde az rafınız varsa, ve eşyalarınızı birbirinin içine sığdırarak, yerleştirme yoluna gittiyseniz, mutfağınız büyük bile olsa, bir süre sonra, çoğu eşyanızı kullanamadığınızı hatta bazılarının var olduklarını bile unuttuğunuzu farkedeceksiniz. Bu sebeple, mevcut dolaplarınızın içerisine, ek raflar kestirtip, pimler yardımıyla, bu rafları, ihtiyacınız olan yükseklik ölçülerine uyacak şekilde, raflarınızı eşyalarınıza göre sıklaştırmanızı tavsiye ederiz. Yer kazanmak adına,  bir diğer yapabileceğiniz çözüm, buzdolabınızın niş içerisine alıp, üzerine de derinliği 40cm’i aşmayacak, kapaklı bir dolap yaptırtabilirsiniz. Böylece, en az sıklıkta kullandığınız, tepsi, meyva sıkacağı, elektrikli bıçaklar, vs gibi tezgah üzerinde gereksiz yere bolca yer kaplayan ürünlerin hem açıkta tozlanmasından kurtulursunuz, hemde tezgahınızı, lezzetli yemekler yapabilmek adına, rahat hareket edeceğiniz şekilde boş bırakma lüksüne kavuşursunuz. Tezgah köşelerinde, döner sepetler kullanabilirsiniz, böylece bu ölü alanlardan da kuru besinleri saklamak adına,  depolama yüzeyleri yaratmış oluruz.  Balkonun içeriye katıldığı kısma gelince, oraya karşılıklı, sepetli ve yüksek kiler dolapları koymanızı tavsiye ederiz. Böylece, patates, sarımsak gibi hem yer tutan, hemde koku yapabilecek besinleri ayrı bir yerde muhafaza etmiş olursunuz.


Başka sorularınız olursa, Kasım ayı boyunca, size yardımcı olmak adına, ‘Stil Defteri’nde olacağımızı hatırlatır, evinizi güzelleştirirken kolaylıklar dileriz.
Punto Mimarlık Ekibi

Share.

Leave A Reply

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.