Küçük Banyo

0

Merhaba,

Evimizi çok seviyoruz, fakat banyomuz çok küçük. Banyonun tam karşısında işimize yaramayan küçük bir oda var. Biraz ardiye gibi kullanıyoruz şu anda.Bu oda da yaklaşık 6 m2. Sorum ise şu, banyonun yerini değiştirerek şu anda ardiye olarak kullandığımız odayı banyo haline getirmemiz çok zor bir işlem midir?
Bu konuyu uzun zamandır düşünüyorum, fakat ne kadar bir iş çıkartacağını bilmiyorum ve bu nedenle bugüne kadar da pek cesaret edemedim. Sonuçta 2 m2’lik bir fark olacak banyoda, ve uğraşmama değer mi acaba? Fikir verirseniz sevinirim.

Teşekkürler

CEVAP:

Merhaba Sn. MinaT

Banyolarda, 2m2’lik bir fark bile, kullanımı son derece rahatlatır. Banyonuz, 4m2’den, 6m2’ye büyüdüğü anda, içerinin ne kadar ferahladığına şaşırabilirsiniz. Bu sebeple, biraz evi pisletmek pahasına bile olsa, olumlu bakabilirsiniz bu fikre. Ardiye odanız ve şu anki mevcut banyonuz arasındaki mesafe uzun değilse, yada bu iki oda yanyana ise, size bu değişikliği yapmanızı kesinlikle öneririz. Sebebine gelince, bu işlemdeki yapılacakların en zoru, pimaş borularının, eski banyodan, yeni banyo’ya, klozetin arkasına taşınmasıdır. Bilirsiniz, pimaş boruları epey kalın olduğundan, taşıması güçtür. Ancak, eski banyo ve yeni banyo arası bir duvarınız varsa, bu duvarda bir delik açarak, bu giderin taşınması oldukça kolaylaşır. Bu sebeple, bu kararı vermeden evvel, öncelikle, eski ve yeni banyo yerlerinin birbiriyle ilişkisine dikkat ediniz. Yapacağınız işlemler ise, sırasıyla şöyle olmalı:

Eski WC’den, yeni WC’ye tüm alt yapı tesisatlarının taşınması için, gerekli duvar kırımlarının yapılması ve tesisatların döşenmesi/Sıva ile, açılan kanalların kapatılması/Seçilen seramiklerin, yeni WC’ye döşenmesi için, duvarların mastara getirilmesi/Yeni WC’nin zeminine, su taşmalarına önlem olarak, gerekli eğimin verilmesi ve süzgeç giderinin alt yapısının sağlanması/Seramiklerinizin hem duvar hem zemine döşenmesi/Seramik arası derzlerin verilmesi/Bir gün boyunca, kurumaya bırakılması/Üst yapı montajlarınızın yapılması (Lavabo montajı, klozet montajı,küvet montajı,mobilyalarınızın montajları, ayna, havlu askıları,vs.)

Başka sorularınız olursa, Kasım ayı boyunca, size yardımcı olmak adına, ‘Stil Defteri’nde olacağımızı hatırlatır, evinizi güzelleştirirken kolaylıklar dileriz.
Punto Mimarlık Ekibi

SORU SORMAK İÇİN TIKLAYIN!

Share.

Leave A Reply

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.