Koyu renk duvarlar

2

Önceki soruma verdiğiniz yanıt için teşekkür ederim 🙂 Sanırım sizi dinleyip değişikliği en kısa sürede gerçekleştireceğim, tabi eşimi de ikna edebilirsem!

Danışmak istediğim bir diğer konu koyu renk duvar kullanımıyla ilgili. Sık taşındığım için sık sık boya da yaptırmak durumunda kalıyorum. Dergilerde görüp beğendiğim koyu kırmızı/ derin vişne- bordo tonlarını denemek istiyorum ama birazda korkuyorum… İçimi karartacak, evimi küçültecek, hele de eşimi kızdırabilecek sonuçlar almak istemiyorum.
Bu tonları nerelerde- ne kadar kullanabilirim? Doğru ölçü nedir? Evim dergilerden fırlamış kadar havalı olsun yine de şimdiki ‘ev’ havasını da korusun istiyorum. Restorana bara benzetmeden bu iş nasıl kıvrılır?

Şimdiden Punto Mimarlığa da Stil Defteri’ne de teşekkür ederim!

İyi günler.

CEVAP:

Merhaba Sn. MinaT

Sizden tekrar haber almak pek güzel. Özellikle küçük odaların boya tonunu seçerken, açık tonlar seçildiğinde, daha ferah mekanlar elde edildiğini, her dekorasyon tutkunu bilir. Ancak, odamız küçük diye, illaki her duvarımızı, bembeyaz boyamak zorunda da değiliz elbette. Seçtiğiniz ve hoşunuza giden renk tonlarından anladığımız, sizin evinizin havasını biraz daha sıcaklaştırmak arzusunda olduğunuzdur. Elbette, aşırıya kaçıp, çok abartılı bir mekan da oluşturmadan… Bu durumda, size iki öneri alternatifimiz olacak, renk seçimi ise, zevkiniz doğrultusunda, size bırakıyoruz.

1. Alternatif: Birbirine uyacak, 2 renk seçip, (mesela Venedik sarısı ve Portakal çiçeği tonları; yada Vanilya çiçeği ve Gülkurusu ikilisi olabilir) bu iki rengi aynı mekanda karşılıklı duvarlar üzerine, ikişer olarak uygulamak. Burada, en önemli mesele, renkleri seçerken, küçük bir karteladan baktığımızı unutmayıp, gördüğümüz renk tonunu, geniş duvarda iyi hayal edebilmek gerektiğidir.  Şayet hayal etmekte zorlanıyorsak, bir miktar boyayı duvara uygulatarak, görüp içimize sindiğinden emin olduktan sonra boyacıya devam etme onayı verilmelidir. Uyumlu renklerin, birisi tercihen daha açık ve pastel tonlarda olmalı, diğer renk ise, sizin seçtiğiniz tonlar gibi, daha iddialı bir seçim olabilir. Bu şekilde, mekan birisi durgun diğeri ise iddialı iki farklı rengin kullanımı ile, dengelenmiş olacaktır.

2. Alternatif: Duvarı estetik bir ahşap çıta aracılığı ile, eninden ikiye bölüp, alt kısmını (yerden 11ocm kadar yükseklikte olacak şekilde) dilediğiniz bir tonda boya yaptırtarak – fazla açık bir ton seçmeyin – , ahşap çıtanın üst kısmını ise, içinde mutlaka alt kısım için seçtiğiniz boyanın bir tonunu barındıran, uygun bir duvar kağıdı ile kaplatabilirsiniz. Ancak bu alternatifi, daha çok salon gibi, m2’lerinizin daha büyük olduğu, daha ferah mekanlarda uygulamanızı öneririz.

Başka sorularınız olursa, Kasım ayı boyunca, size yardımcı olmak adına, ‘Stil Defteri’nde olacağımızı hatırlatır, evinizi güzelleştirirken kolaylıklar dileriz.
Punto Mimarlık Ekibi

SORU SORMAK İÇİN TIKLAYIN!

Share.

2 Comments

 1. Hazal Aksoy on

  Acil yardım lütfen inşaat aşamasında olan evimin parkelerini Ladin kapisini beyaz duvarlarını ise kumbeji sectik mutfak beyaz dolap siyah granit tezgah banyo ise siyah beyaz olacak koltuklarımı siyah yemek odamı beyaz düşünüyorum murdum rengini aksesuarda kullanıp beyaz organize tul ve siyah fon perde düşünüyorum koridor ve mutfak yerler kirik beyaz granit olacak kapi parke boya uyumu nasil acaba.cok ferah ve modern bir ev istiyorum koridorlarda acik gri duvar kağıdı nasil olur ayrıca salonda yemek masasının olduğu duvari tamamen cam döşenmek ve Avangarde tarzda Aviv’e ile tamamlamak istiyorum acil fikirlerinize ihtiyacım var

 2. Stil Defteri on

  Merhaba Hazal,

  Tarifinden anladığım kadarı ile cevap vermeye çalışacağım: Kapı parke ve boya son derece uyumlu.
  Salonda siyah yerine biraz daha yumuşak tonlar seçebileceğini düşünüyorum. Siyah ve beyaz her ne kadar klasik ve kolay renkler olsa da, siyah beyazın yoğun olarak beraber kullanıldığı mekanlar oldukça sert görünebilir.
  Koridorlarda açık renk kullanmak, özellikle direk ışık almayan mekanlarda, doğru bir seçim. Kum beji ile kullanacağın gri duvar kağıdının tonunu iyi ayarlaman gerekir. Bej de gri de farklı renklerin baskın olduğu tonları barındırdıklarından beraber kullanılırken dikkatle seçilmeleri gereken iki renk.
  Beyaz siyah ve camın beraber kullanılması soğuk ve steril bir hava yaratabilir.
  Alternatif olarak salonunda tamamen beyaz kullanabilirsin, beyaz ağırlıklı ana parçalar seçildiğinde, aksesuarlarla renklendirme yapılarak, evin havası oldukça kolay değiştirilebilir. Beyazla gri, beyazla bej tonları da kullanabilirsin. Açık ve nötr renkler dekorasyonda hem ferah ve modern bir görüntü hem de alternatif kullanım imkanı yaratır.

  Sevgiler

Leave A Reply

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.