Hangi parkeyi seçmeli?

2

Merhaba, eve parke döşeteceğiz, ama farklı parke çeşitlerinden seçemedik. Koyu tonlardan seçmek istiyoruz, ama Lamine mi, Laminat mı seçelim bilemedik. Bunların farkı nedir acaba? Niye bu kadar fiyat farkı var ki?

CEVAP:

Merhaba Sn. Seren Ozdemir,

Parke seçerken, elbette ihtiyacınız doğrultusunda ve bütçenize göre karar vermeniz uygundur.

Masif Parkeler, doğal ahşaptan üretilir. Az kimyasal kullanılarak üretildiğinden, sağlığını düşünenlerin ve doğal malzeme kullanmayı seçenlerin tercihidir. Diğer parke türlerine göre daha maliyetlidir, ancak tek strip yerine 3 stripli olanlarından seçerseniz, maliyeti biraz düşürmek mümkündür. Parkeniz eskidikçe, sistre ettirip, yeni gibi kullanmaya devam edebilirsiniz. Doğal olduğundan, dikkatli ve özenli kullanmak gerekir. Aksi halde çizilmeler olacaktır.

Lamine parkeler ise, yine doğal malzemenin katmanlarının sıkıştırılmasıyla elde edilir. Bu parke türü, özünde doğaldır ama çeşitli işlemlerden geçtiğinden, masif kadar doğayla barışık değildir. Ancak aşınmalara en dayanıklı olanıdır. Uzun süre kullanmak mümkündür. Ancak, çok fazla sistreye gelmez. Bu parke türünde, kalınlığına ve kalitesine göre, çeşit çok fazla olduğundan, bir genelleme yapmak doğru olmaz. Çok kaliteli lamine parkeler vardır, fiyatları masif parkeden bile daha maliyetli olabilir. Fiyatlandırmalarda, strip sayısı, katmanların kalınlığı, ağaç kalitesi gibi bir çok faktör rol oynar. Bu sebeple, hem kaliteli hemde çok maliyetli olmayan bir parke arıyorsanız, tercihinizi lamine parkeden yana kullanabilirsiniz.

Laminat parkeler, en ucuz olanlardır. Çok ince bir malzemedir ve geçmeli sistemle bir birine monte edilir. Sıkıştırılmış kağıttan elde edilen gövde üzerine, parke görünümlü PVC kaplayarak elde edilir. Bu parke çeşidi, doğal bir parke türü değildir, ve çeşitli kimyasallar kullanılarak yapıldığından, evlerde ve çocuklu aileler tarafından kullanımı pek tavsiye edilmez. Şayet bütçeniz çok kısıtlı ise, veya 0fis ortamında kullanacaksanız, bu alternatiften faydalanıp, maliyetlerinizi düşürebilirsiniz.

Yaşadığınız mekanları değiştirirken, sizlere Stildefteri‘ aracılığı ile, kolaylıklar dileriz.

Punto Mimarlık Ekibi

Share.

2 Comments

  1. geniş bi salonum var ama diger odaların kapıları salondan girişler yani buda bizi sıkıntıya düşürüyor salonumu nasl dekore etmeliyim mobilyalarımı neyi nere koyacagım bilmiyorum

  2. Stil Defteri on

    Merhaba,

    Bize salonunuzun fotoğraflarını mail olarak gönderebilrseniz, daha sağlıklı bir cevap verebiliriz.

    Sevgiler

Leave A Reply

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.