Çatı Katı

0

Öncelikle, bu siteyle arkadaşımın tavsiyesi üzerine geçen hafta tanıştım, çok ta sevdim.

Çatı katında çalışma odam var. Bilgisayarım eğimli olan duvarda, teras kapısının yanında, duvarın en alçak olduğu noktadan başlıyarak, odanın girişine doğru uzanan çalışma masamda duruyor.

Bu duvarın üzerine, iki- üç tane, açık raf koymak istiyorum. Ancak, rafların uzunlukları ne olmalı, nereden başlamalı ve bunun gibi tasarımsal sorulara yanıt bulamadığım için, aylardır duvar bana, ben duvara bakıyorum. Kaldıramadığım, ortalıkta gezen ıvır zıvır da cabası…

Duvarın uzunluğu 5, terasla bitiştiği yerin yüksekliği 1.7, kapıyla bitiştiği yerin yüksekliği ise 3.3 metre. Masam 1.8 metre uzunluğunda.

Önerinizi sabırsızlıkla bekliyor olacağım.

CEVAP:

Merhaba Sn. Basket,

Çatı katlarındaki duvarlardan maksimum verim alabilmek için yaratılan çözümler, her durum ve ihtiyaca özel olarak, ve her mekan için, özgün şekilde çözülmelidir. Zevkinize uyacak ve ihtiyacınızı da karşılayacak şekilde, bu rafların tasarımını, pek çok tarzda öngörebilrsiniz. Sizin durumunuzda, yaptığınız tariften anladığımız, bol bol raf ihtiyacınızın olduğudur. Bu sebeple, size ‘açık raf’ yapmak konusunda, bir kaç genel bilgi vereceğiz. En öncelikle, dikkat edilmesi gerekilen ilk konu, rafların tasarımını ve dağılımını ihtiyacınız doğrultusunda, nasıl yaparsanız yapın, raf derinliğinizin, asla 30cm’yi geçmemesi gerektiğidir. Aksi halde, sarkmalar olacaktır. 30cm derinliğin üzerindeki raflar, kendilerini ve üzerindeki yükü taşımakta zorlanırlar. Bir diğer konu ise, bu rafları duvara nasıl bağlayacağınızdır. Rafların bağlantı aparatlarını gizlemek için, ustanızdan duvarı matkapla, 7-8cm derinliğinde delip, demir saplamalar çakarak ‘gizli bağlantı’ dediğimiz türden duvara bağlarsanız, açık raflarınız sanki duvarın bir parçasıymış gibi görünecektir. Bu bağlama tekniği, estetik görüntü anlamında bir avantaj sağlamanın dışında, size dilediğiniz montaj tasarımını uygulama özgürlüğü de verecektir. Unutulmaması gereken bir diğer konu ise, raf uzunluklarınıza göre, araya kayıtlar atılması gerektiğidir. Yine rafların sarkmasını önlemek adına, size önerimiz, kayıt aralıklarının, 60-90cm arasında olmasıdır. (Ekte dikkatinize sunduğumuz örnekte, 68cm olarak alınmıştır.) Raf yükseklikleriniz ise, 30-35cm arası olmalıdır. Dosya koymayı düşünüyorsanız, minimum 33cm raf yüksekliği standarttır. Son olarak, eğimli çatıların, en üst taraflarına erişmekte zorlanacağınız dikkate alınırsa, o kısımlarda raf aralarının yükseliğini daha büyük tutmanızı tavsiye ederiz. Ekteki örnekteki gibi, 40-70cm aralığı uygundur.

Başka sorularınız olursa, Kasım ayı boyunca, size yardımcı olmak adına, ‘Stil Defteri’nde olacağımızı hatırlatır, evinizi güzelleştirirken kolaylıklar dileriz. 

Punto Mimarlık Ekibi 

Share.

Leave A Reply

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.