Küçük Evler İçin Yaratıcı Çözümler

0

Madrid ‘ te bulunan ve çok geniş görünen bu ev aslında 53 m2. Olduğundan büyük görünmesindeki en büyük etkenler ise, az sayıda duvar dolayısıyla bölme, evin ışıl ışıl görünmesini sağlayan genişletilmiş büyük pencereler ve çok fonksiyonlu paylaşım alanları.

Ev ilk planında 2 eşit büyüklükte oda ve ortalarındaki bir mutfaktan oluşurken, tamamen planı değiştirilerek, ikiye bölünmüş ve gece ve gündüz alanları yaratılmış.

Fotoğrafların her birinde işe yarar detaylar var, benim dikkatimi çekenler şöyle:

Mümkünse pencerelerinizi büyütün. Bu evdeki pencereler 40 santimetre kadar yere doğru genişletilmiş.

Pencereler zemine doğru genişletildikten sonra, evin tümünde pencerelerin altına dolaplar yapılarak hem daha güvenli olması sağlanmış hem de oldukça fazla depolama alanı yaratılmış.

Duvarları kaldırın. Evin ilk planında yatak odası ve salonun arasında bulunan mutfağın yeri değiştirilerek yatak odası ve salon arasında rahat bir dolaşım sağlanmış.

Sütunları değerlendirin. Duvarlar yıkılırken bazen çok ilgisiz yerlerde sütunlar karşımıza çıkabiliyor. Asla yıkılmaması gereken sütunları, dekorasyona entegre edebilirsiniz. Bu evde sütuna küçük bir sehpa/büfe entegre edilmiş ve içine DVD ve ses sistemi saklanmış. Üzerine koyulan tablolar ve objeler sütunu, salonu tamamlayan bir objeye dönüştürmüş.

Kayar kapılar kullanın. Salonu yatak odasından ayırmak için kocaman bir panel kullanılmış. Salon dekorasyonunun ana öğelerinden olan Paul Newman ‘ın kocaman bir siyah beyaz fotoğrafı kapı kapandığında ortaya çıkarken, kapı açıldığında ise kayboluyor. Bu fikir en beğendiğin fikirlerden biri. Paul Newman fotoğrafı yerine bambaşka bir görsel de kullanabilirsiniz. Kapı açık olduğunda ise, geniş bir panel seçildiğinden salon devam ediyormuş hissi yarattığı için olduğundan daha büyük algılanmasını sağlıyor.

Açık mutfak tercih edin. Evdeki Ikea mutfak salonun bir parçası gibi duruyor, bunun nedeni ise çok sade dolaplar seçilmesi ve kulp kullanılmaması. Evin duvarları gibi bembeyaz olan mutfağın nispeten sert olan hatları seçilen yuvarlak masa ve sandalyelerle yumuşatılmış. Böylece küçük olan evde mutfak alanında bir de yemek odası yaratılmış.

İhtiyacınıza uygun bazı mobilyalar yaptırın. Yatak odasındaki yatak başının olduğu duvar, duvar kağıdı ile kaplanarak yatak odasında daha sıcak bir atmosfer yaratılmış. Yatak Ikea’dan alınmış fakat yatak başı uygun ölçülerde özel olarak yaptırılmış. Elektrik anahtarları da mobilyaya entegre edilmiş. Geniş yaptırılan yatak başı aynı zamanda bir raf görevi de görüyor. Resimler duvarlar delinmeden yatak başının üzerine koyularak sergilenebiliyor.

Yatak odasında da devam eden pencere kenarındaki dolaplar burada da önemli bir depolama alanı oluşturuyor, aynı zamanda da raf olarak kullanılabiliyor. Eskiden girişin yanında bulunan banyo ise kapısız olarak giyinme odası olarak kullanılıyor.

Koridorlardan yararlanın. Yatak odasından solana geçiş sağlanan koridor çok dar olmadığından tavana kadar yapılan beyaz raflarla bir kitaplık yapılmış.

Banyo dekorasyonunda kuralları yıkın. Evin tek penceresi olmayan bölümü olan banyonun ışık alabilmesi için bazı duvarları cam yapılmış. Kullanılan aynalarla ışık artırılırken alanın da daha büyük görünmesi sağlanmış. Ayna kullanılan duvarda seçilen parlak ve cilalı seramikler de aynanın yarattığı etkiyi biraz daha vurguluyor.

Banyoya uygun lavabo seçin. Banyoda kullanılan küçük lavabo altındaki dolap sayesinde banyoda küçük de olsa bir depolama alanı oluştururken hiç yer kaplamıyor.

1-salon

Picture 1 of 12

Diğer küçük evleri görmek için tıklayın.

Share.

Leave A Reply

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.