Bu 6 Öneri ile Salonunuzu Yenilemek Çok Kolay!

2

Salon  misafirlerimizi ağırladığımız, zaman içinde değişen zevklerimizi ve hayat tarzımızı yansıtan evimizin biricik bölümü. Aynı zamanda değiştirmenin zor olduğu, zamanla eski görünen ve eşyalarla dolup dolup taşma riski olan bir oda. Kanepeyi değiştirmek çoğumuzun kolayca yapabileceği bir şey olmasa da diğer yandan küçük değişikliklerle salonumuzu canlandırmak ve yenilemek mümkün.

 

Eşyalarınızı toparlayın veya azaltın: Arık hiç ilginizi çekmeyen kitaplar, cd’ler veya filmlerle dolu raflarınız mı var? Veya odanın büyük bir bölümünü kaplayan bir sehpanız var mı? O şirin mi şirin fakat hiç kullanmadığınız ve sadece tozlanmaya yarayan fincan koleksiyonunun gerçekten salonda durması gerekiyor mu? Salonunuzda duran her şeyi gözden geçirin ve kendinize şu soruyu sorun: Bu gerçekten çok sevdiğim bir eşya mı? Burada güzel duruyor ve işe yarıyor mu? Bu eşyayı gerçekten kullanıyor muyum? Eğer bu sorulardan birine veya tümüne evet cevabını veriyorsanız, bu eşyalarınızı bağışlamanın zamanı gelmiş demektir.

Nefes alacağınız alanın artması bir odayı değiştirmek için en etkili yöntemlerden biridir.

Yastıkları değiştirin: Kanepeler, koltuklar ve sandalyeler gibi büyük ve pahalı parçalar, aynı zamanda da bir salonun demode görünmesinin en büyük nedenlerindendirler. Fakat yastıklarınızı farklılaştırmak gibi basit bir hamle ile büyük bir değişiklik yapabilirsiniz. Böylece hem salonunuzun renklerini hem de genel görüntüsünü kolayca değiştirebilirsiniz. Örneğin turuncu, kırmızı tonlarında yastıklar kullanıyorsanız, mavi-gri tonlarına geçebilirsiniz, renkleri değiştirmek istemiyorsanız, çiçekli olan yastıklarınız yerine daha modern desenli yastıklar seçebilirsiniz. Bu değişiklik sayesinde koltuğunuzu yenilediğinizi zanneden arkadaşlarınız bile olacaktır.

Abajurunuzu değiştirin: Eğer çok klasik ayaklara sahip abajurlar kullanmıyorsanız, abajurlar başlıkları kolayca değiştirilebilen eşyalardır. Eski bir abajur başlığını daha modern, canlı renkli veya neşeli desenlere sahip bir başlıkla değiştirerek salonunuzun görüntüsünü bir çırpıda güncelleyebilirsiniz.

 

Aydınlatmayı iyileştirin: Çoğumuz için salon dinlendiğimiz veya rahatladığımız bir yerdir, dolayısıyla da çok sert ışıklar kullanılmaz. Gündüz ışıklandırma mümkün olduğunca doğal olmalı, dolayısıyla gün ışığının içeri girmesini engelleyen her şeyi kaldırarak( kalın perdeler, pencerenin önündeki eşyalar gibi)  içeri giren gün ışığı arttırılmalıdır. Akşam ise yumuşak ve sıcak bir aydınlatma tercih etmekte fayda var. Hastanelerdeki gibi sert bir ışıklandırma kullanıyorsanız, yumuşak ışık veren aydınlatmalarla sıcak ve rahat bir ortam yaratabilirsiniz. Işıklandırmadaki iyileştirmeyi, aydınlatmalarınızın yerini değiştirerek, daha düşük watt’ta ampuller kullanarak veya ışığın şiddetini ayarlamanızı sağlayan anahtarlar kullanarak kolayca yapabilirsiniz.

Bitkilere yer açın: Kapalı mekan bitkilerinden faydalanabilirsiniz. Eğer çok büyük bir salonunuz yoksa küçük saksı bikileri (örneğin menekşeler, kaktüsler vs), eğer geniş bir salona sahipseniz, büyük salon bitkilerinden faydalanabilirsiniz. Yeşil, canlı bitkiler salonunuza hayat ve tazelik kattığı gibi, sağlığınıza da iyi gelecektir.

 

Bir duvarı vurgulayın: Salonunuzun duvarlarındaki genel renk seçiminizden memnun olabilirsiniz ama duvarlar da yavaş yavaş eskimeye başlar. Bir duvarınızı değiştirmeyi deneyin. Bu duvarda tüm salonda kullanmak istemeyeceğiniz, ama küçük bir alanda iyi sonuç vereceğine inandığını canlı veya iddialı bir renk ya da yine tüm salonda kullanmayacağınız desenli bir duvar kağıdı kullanabilirsiniz. Bir kaç saatlik bir çalışma ve bir kaç yüz TL ile salonunuzun tüm havasını ve görünümünü değiştirebilirsiniz.

 

 

Share.

2 Comments

 1. cananSerdaroğlu on

  gerçekten çok güzel evler çok güzel fikirler bunları uygulamak istiyor insan ama bazı nedenler bunlara maalesef izin vermiyor 1+1 bir ev aldık bütün zorluklara rağmen bunu başarabildik eşimle kredi ödüyoruz salonumuzu bir türlü istediğimiz şekilde yapamadık bir şeyler yapmak istiyoruz ama maddiyat belimizi büküyor sizin sitede çok güzel evler salonlar var onlara bakıyorum eşime gösteriyorum bak bizim evimizde yapılabilir diyorum o da bana her zaman olduğu gibi nasıl demekle yetiniyor bunları size niye yazdım onuda bilmiyorum türk insanı gerçekten 1+1de yaşayamaz mı merek ediyorum sizlere başarılar gerçekten çok başarılı ve güzel düzenli işler paylaşıyorsunuz 🙂

 2. Stil Defteri on

  Merhaba,

  Öncelikle güzel sözleriniz için çok teşekkürler:)
  Salonunuzun bir kaç fotoğrafını stildefteri@gmail.com ‘a gönderirseniz, ve nasıl bir salon istediğinizi yazarsanız veya örnek resim gönderirseniz, size özel bir kaç öneri paylaşabiliriz.

  Sevgiler

Leave A Reply

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.