Dekorasyonda Farklı Desenler Nasıl Kullanılmalı

0

Bir odaya yeni bir örtü, yastık veya farklı desenlerde diğer öğeler eklemenin zamanı geldiğinde, hepimiz biraz zorlanabiliriz. Farklı desenlerin birbiri ile uyumlu göründüğünden emin olmak isteriz. Bunun sonucunda da, bir çoğumuz risk almamayı ve farklı desenlerin bazılarından vazgeçmeyi seçer. Fakat bunu yapmayın, çünkü cesur, desenli bir görüntüden vazgeçmek bir hata olabilir.


Cesur desenler ve renkleri kullanarak aslında yaşadığımız mekanlara kişilik ve derinlik kazandırır. Genelde günlük hayatımızda desenleri karıştırırken, örneğin, gömlek ve kravatlarda, eşarp ve eteklerde, kanape, sandalye, perde, halı ve yastıklarla olduğumuzdan daha rahat hissederiz. O nedenle dekorasyonda da desenleri karıştırırken, modadan ilham ve dersler alabilirz.

Desenleri karıştırmak, bir odaya enerji ve haraket katar, farklı katmanlar ve ilgi alanları oluşturur. Beklenmedik görsel birliktelikler heyecan vericidir ve bir odayı canlandırabilir. Aslında bunlar iyi bir dekorasyonun temel noktalarındandır.

Desenleri bir arada kullanırken, dikkat edilmesi gereken hususlar, uylması gereken bazı kurallar var, ve bunları dikkate aldığınızda, genelde çok fazla hata yapma şansınız kalmıyor. İşte desenleri karıştırırken kullanacağımız 7 altın kural:

  • Birbiri ile takımlanmış kumaşlar ve duvar kağıtları 2 veya daha fazla deseni kombine etmeyi kolaylaştırabilir. Eğer kendiniz bir desen kombinasyonu yapıyorsanız, desen boyutlarını farklı seçerek, güvenle bir arada kullanabilirsiniz.
  • Evinizde mevcut olan bir halı, kilim, duvar kağıdı veya duvar rengini başlangıç noktası olarak seçin. Eğer başlangıç için seçeceğiniz bir şey yoksa, önce kullanmak istediğiniz renk tonlarını destekleyecek veya içerecek bir kumaş aramakla işe başlayın. 

  • Genel bir kural olarak, iyi bir desen karışımı, küçük, orta ve büyük desenler içerir. İdeal olarak, her desen veya kumaş rengi en az bir kere daha odanın dekorasyonunda kullanılmalıdır.
  • Farklı desen tiplerini karıştırmak başlamak için iyi bir yoldur. Çiçek desenleri ile çizgilileri ve ekoseleri karıştırmayı düşünebilirsiniz.
  • Duvarda desen kullanırken dikkatli olun. Duvar kağıdı almadan veya farklı bir boya tekniği uygulamadan önce, her zaman uygulamayı düşündüğünüz desene en az 3,5 metre uzaktan bakın, böylece desenin bir odada nasıl duracağı ile ilgili sağlıklı bir fikir edinebilirsiniz. İlk ve en önemli kural olan, desenleri farklı boyutlarda kullanma kuralı nedeni ile, duvar için seçeceğiniz duvar kağıdının desenleri, kullanmayı düşündüğünüz perde veya yatak örtüsü deseninden daha küçük olmalıdır.
  • Renkleri birbirine tam olrak uydurmaya mecbur hissetmeyin. Birbiri ile uyumlu renkleri seçin, aynı nötr arka plan rengi kullanıldığında, oluşturduğunuz kombinasyon göze daha hoş görünür. En önemli kural: Kullandığınız tüm desenlerde, arka plan da olsa, nötr bir renk te olsa, en azından bir rengin benzer olduğundan emin olun.
  • En son olarak ise, bir çok farklı desen kullanılan bir odada, gözün dinlenebileceği bir yer bulunduğundan emin olun. Örneğin bu koltukta kullandığınız beyaz bir yastık kadar küçük olabilir. Beyaz bir yastık, bir pano, ve diğer beyaz eşyalar aynı zamanda desenleri ayrıştırmaya ve vurgulamaya da yardımcı olur.
Share.

Leave A Reply

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.