Bir Sanatçının Rengarenk Evi Ve Dekorasyon Tavsiyeleri

0

Portekiz’in kuzeyinde bulunan bu rengarenk ve neşe saçan ev bir sanatçıya ait. Kuralların yaratıcılığın önünü kestiğine inanan Graça, evini dekore ederken tüm ön yargı ve kuralları bir kenara bırakmış.

Graça’nın kuralları yıkan önerileri:

1-Her şeyden bir sanat eseri yaratabilirsiniz:

Günlük hayatınızda kullandığınız her eşyada bir güzellik bulabilirsiniz, mesela tencerelerde! Bir kaç tencereyi bir arada duvara asarak bir sanat eseri yaratabilirsiniz. Mutfakta kullandığınız kepçeler, maşalar gibi sıradan görünen aletler bile çekici şekilde sergilenerek hoş bir dekorasyon öğesi haline gelebilirler.

2- Duvarların yarısını boyayın.

Portekiz’de duvarların alt bölümünü genelde ahşapla kaplanır. Graça ise, ahşapla kaplamak yerine duvarların alt kısmını boyamayı seçmiş. Tercih ettiği canlı pembe, ilk başta çok parlak bir renk gibi görünse de, sadece duvarın alt kısmında kullanıldığı için, eşyalar için çok güzel bir fon yaratıyor ve rengin canlılığı ve parlaklığı rahatsız etmiyor.

3- Bitkiler için bir bahçeniz olması şart değil.

Evinizin içinde de bir bahçe yaratabilirsiniz. Graça, kokusunu sevdiği lavantaları, domateslerini ve sevdiği diğer çiçekleri evinde yetiştiriyor.

4- Her şeyin uyumlu olması şart değil.

Bir fikriniz varsa, güzel olup olmayacağını anlamanın en iyi yolu, o fikri denemektir. “Bir şeyin başka bir şeye uyup uymamasını çok kafanıza takmamalısınız. Canlı renkler, gösterişli desenler, siyah-beyaz bana çok çekici gelir. Eğer kendinize yeterince güveniyorsanız, her şeyi uydurabilirsiniz” diyor Graça.

5- Önemsizi önemli hale getirin.

Eşi ile beraber, çocuklarının oyuncaklarının ortada durmasını teşvik eden Graça, canlı ve rengarenk bu eşyaları kaldırmak ve saklamak gerekmediğini düşünüyor.

p01

Picture 1 of 8

Share.

Leave A Reply

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.