Ethnicon

0

Ethnic ve contemporary’nin birleşiminden ortaya çıkan Ethnicon markası, geleneksel kilimleri modern bir yorumla yeniden hayata kazandırarak yaptığı işi ismine birebir olarak yansıtan bir marka. Kapalıçarşı’da bulunan Mehmet Güreli’ye ait bu mağazanın diğerlerinden ne kadar farklı olduğunu ilk görüşte anlayabiliyorsunuz. Ethnicon, kırk yama tekniği ile eski kilimleri yeniden hayata geçiriyor. Yüzde yüz organik yünden yapılan kilimlerin kalınlığı ne kadar dayanıklı ve kıymetli olduklarını anlamanızı sağlıyor. Kırkyama halılar için Anadolu’dan bulunan düz dokumalar toplanıyor, yıkanıyor ve yeniden hayat buluyor.

new-concept-crream-monochrome

Picture 1 of 12

Ethnicon ürünlerini bu kadar dayanılmaz yapan bir başka nokta ise tasarımları. Renkli tasarımlar kadar daha doğal tonlarda monokrom tasarımlar da var ve hepsi de birbirinden güzel. Hangisini almak istediğinize karar vermeniz gerçekten çok zor.

Turistler tarafından daha yoğun talep gören mağazayı ben de yıllar önce bir fransız arkadaşıma tavsiye etmiştim, ve kazıklanabilirim korkusu nedeniyle İstanbul’da çok ta fazla alışveriş yapmamasına rağmen, buradan kendine bir kilim almayı ihmal etmemişti. (Bunda Kapalıçarşı’da eşine pek rastlayamadığınız güvenilir bir fiyat uygulamasının da çok etkisi var. Ethnicon ürünleri m2 başına sabit fiyatla satılıyor). Aldığı küçük kilim, Paris’teki 40 m2’lik evinin duvarında bir tablo gibi asılı! 

Zaten Ethnicon’da bulacağınız ürünleri çok değişik alanlarda kullanmak mümkün. Kilim, yatak örtüsü, yatakbaşı,koltuk şalı, ince kumaşlardan yapılanları döşemelik kumaş ve hatta perde olarak bile kullanabilirsiniz.

Ellerindeki malzemelere bağlı olarak, istediğiniz boyutta ve renkte kişiye özel tasarımlar da yaptırmanız mümkün.

Yurtdışında da birçok noktada satılan Ethnicon ürünlerini, İngiltere, Fransa ve Japonya’da Conran Shop’lar, Amerika’da Anthropologie ve Mansour, Avustralya’da ise Loom’da bulabilirsiniz.

Ethnicon

Kapalıçarşı,

Takkeciler sokak, No: 58-60

Eminönü

Tel: 0 212 527 68 41

Share.

Leave A Reply

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.